Fedora 34

Fedora

Matthew Miller poinformował o wydaniu nowej wersji Fedora 34.

Fedora jest dystrybucją sponsorowaną przez firmę Red Hat i rozwijaną przez społeczność skupioną wokół projektu.

Fedora Workstation koncentruje się na komputerach stacjonarnych, a w szczególności jest skierowana do programistów, którzy chcą mieć „po prostu działający” system operacyjny Linux. To wydanie zawiera GNOME 40, kolejny krok w skoncentrowanym, wolnym od rozpraszania komputerze. GNOME 40 wprowadza ulepszenia w nawigacji, niezależnie od tego, czy używasz gładzika, klawiatury czy myszy.

Fedora CoreOS to wschodząca edycja Fedory. Jest to automatycznie aktualizowany, minimalny system operacyjny do bezpiecznego uruchamiania konteneryzowanych obciążeń na dużą skalę. Oferuje kilka strumieni aktualizacji, które można śledzić w celu automatycznych aktualizacji a mają miejsce mniej więcej co dwa tygodnie.

Fedora IoT zapewnia solidną podstawę dla ekosystemów IoT i przypadków użycia Edge Computing. W tej wersji poprawiono obsługę urządzeń ARM, takich jak Pine64, RockPro64 i Jetson Xavier NX. Niektóre systemy i.MX8 na urządzeniach chipowych, takich jak 96boards Thor96 i Solid Run HummingBoard-M mają ulepszoną obsługę sprzętową. Ponadto Fedora IoT 34 poprawia obsługę sprzętowych strażników w celu automatycznego odzyskiwania systemu.

Fedora Spins oraz Labs jest skierowana do różnych odbiorców i przypadków użycia, w tym Fedora CompNeuro, która oferuje mnóstwo narzędzi do modelowania obliczeniowego typu open source dla neuronauki oraz środowisk graficznych, takich jak KDE Plasma i Xfce.

Bez względu na to, jakiego wariantu Fedory używasz, otrzymujesz najnowszą wersję świata open source. Zgodnie z założeniami „First” zaktualizowano kluczowe języki programowania i pakiety bibliotek systemowych, w tym Ruby 3.0 i Golang 1.16. W Fedorze KDE Plasma domyślnie zmieniono X11 na Wayland.

Obrazy systemu Fedora dla maszyn x86_64, armhfp oraz aarch64 można pobrać z naszego portalu

 

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.