Świat

Dron z Linuksem na Marsie

Ostatnia aktualizacja: 14 września 2023, 16:54

Największym wydarzeniem technicznym w zeszłym tygodniu było bez wątpienia udane lądowanie łazika Perseverance na Marsie. Jest to również pierwszy przypadek, kiedy NASA użyła Linuksa w sprzęcie dostarczonym na inną planetę. Możemy śmiało powiedzieć, że na Marsie jest więcej komputerów z systemem Linux niż z systemem Windows.

18 lutego 2021 łazik Perseverance wylądował bezpiecznie na Marsie. Na swoim grzbiecie miał helikopter Ingenuity działający pod kontrolą systemu z rodziny Linux. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Ingenuity będzie pierwszym samolotem, który poleci na inną planetę. Co ciekawsze, większość elementów jest gotowych. Baterie są podobne do tych w smartfonach czy laptopach i całość działa na procesorze Snapdragon 801 (tym samym, co w smartfonach Samsung Galaxy S5 czy LG G3). I wszystko działa na Linuksie.

Ta historia pojawiła się po udanym użyciu Chromium i JavaScript w interfejsie użytkownika kapsuły Dragon 2, która dostarczyła dwóch astronautów na ISS w zeszłym roku. Istnieje nawet symulator do dokowania z ISS (symulator dokowania), który każdy może wypróbować. To wszystko dowodzi, że technologie open source mogą znaleźć zastosowanie w różnych branżach u progu postępu ludzkości.

Ciekawostka została wspomniana w wywiadzie, którego Tim Canham udzielił IEEE Spectrum, inżynierowi oprogramowania NASA. Dron podobny do helikoptera na pokładzie łazika Perseverance wykorzystuje platformę oprogramowania opartą na Linuksie, którą agencja kosmiczna udostępniła na zasadach open source kilka lat temu. „To pierwszy raz, kiedy latamy z Linuksem na Marsie. W rzeczywistości działamy na systemie operacyjnym Linux ”- powiedział Canham.

Może to być również pierwszy raz, gdy NASA sprowadziła na Marsa urządzenie oparte na systemie Linux. „Nie ma żadnego wcześniejszego zastosowania Linuksa, o którym byłbym świadomy, na pewno na poprzednich łazikach” – powiedział Canham w e-mailu PCMag.

W przeszłości łaziki marsjańskie korzystały z zastrzeżonych systemów operacyjnych, głównie od firmy programistycznej Wind River Systems. To samo dotyczy samego łazika Perseverance; maszyna została zainstalowana z oprogramowaniem Wind River VxWorks, które było używane w poprzednich misjach na Marsa.

Jednak NASA zdecydowała się na system operacyjny Linux dla drona helikoptera Ingenuity, który został zbudowany przy użyciu gotowych części, w tym procesora Qualcomm Snapdragon 801.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.