DOS

DR-DOS/OpenDOS

Ostatnia aktualizacja: 14 września 2023, 21:39

Strona domowa: drdosprojects.de/index.cgi/about.htm
Dokumentacja:
Forum: drdosprojects.de/forum/drp_forum/
Pochodzenie: Niemcy
Kategoria: Urządzenia wbudowane, Inne systemy, Mini dystrybucje
Architektura: i386
Bazuje na: DR-DOS/OpenDOS 7.01
Użytkownik: Zaawansowany
Wikipedia (en): DR-DOS
Distrowatch:
ArchiveOS: DR-DOS/OpenDOS
Nośnik: pliki źródłowe
Pobranie: Download DR-DOS
Instalacja:
Ostatnia stabilna wersja|wydana: 7.01.08 | 2011.07.21

DR-DOS (wcześniejsza nazwa: DR DOS) to komercyjny system operacyjny z rodziny DOS, stworzony przez developera Garego Kildalla z firmy Digital Research. Napisany został dla komputerów osobistych PC IBM.

Pierwszym prekursorem DR-DOS był system operacyjny CP/M-86, stworzony dla komputerów działających na mikroprocesorach Intel 8086 oraz Intel 8088. Jego następcą był Concurrent DOS – 8 i 16 bitowy system operacyjny. Concurrent DOS 6.0 był bazą/protoplastą dla DR-DOS.

Po upadku firmy Digital Research, DR-DOS został przejęty przez firmę Novell, która wydała wersję systemu oznaczoną numerem 7.0. Pomimo sukcesu komercyjnego, Novell stracił zainteresowanie dalszym rozwojem DR-DOS, a w roku 1996 sprzedał go firmie Caldera.
Caldera wydała nową wersję systemu pod własną nazwą Caldera OpenDOS 7.01 i opublikowała kod źródłowy jądra w ramach licencji Open Source. Późniejsze wersje zostały ponownie nazwane DR-DOS, lecz niestety, model rozwoju został zmieniony z powrotem na zamknięto źródłowy.

Caldera Thinclients, filia Caldera, która zmieniła później nazwę na Lineo, kontynuowała rozwój DR-DOS jako system dla urządzeń wbudowanych.
W późniejszym okresie czasu rozwój DR-DOS został porzucony przez Lineo na rzecz Linuksa.

DR-DOS został odkupiony przez firmę Devicelogics w listopadzie 2002 roku.
W marcu 2004 roku Devicelogics wydało DR-DOS 8.0 z przeznaczeniem dla urządzeń wbudowanych.

W lipcu 2002 roku, kiedy komercyjny rozwój systemu przeżywał stagnację, a oficjalna wersja nie była wydawana od ponad 3 lat, Udo Kuhnt zdecydował o kontynuacji prac nad DR-DOS jako systemu otwarto-źródłowego. Użył on kodu źródłowego DR-DOS 7.01 alias OpenDOS i nazwał swój projekt: „The DR-DOS/OpenDOS Enhancement”.

Od tamtej pory, DR-DOS/OpenDOS otrzymywał nowe funkcje i możliwości a cały system dostępny jest na otwartej licencji. Ostatnia wersja otwartego DR-DOS 7.01.08 WIP została wydana w lipcu 2011 roku i dostępna jest w postaci kodu źródłowego wraz z dodatkowymi łatami.

 
Wiadomości:

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.