MikeOS

BareMetal OS

Ostatnia aktualizacja: 15 września 2023, 22:23

Strona domowa: returninfinity.com
Dokumentacja:
Forum:
Pochodzenie: Kanada
Pulpit: CLI
Architektura: x86_64
Bazuje na: MikeOS
Użytkownik: Zaawansowany
Wikipedia:
Distrowatch:
ArchiveOS: BareMetal OS
Nośnik: Install
Instalacja:
Ostatnia stabilna wersja|wydana: 0.0.0 | 2017.10.31

BareMetal OS – 64-bitowy system operacyjny dla komputerów opartych na architekturze x86-64. System operacyjny jest w całości napisany w asemblerze, podczas gdy aplikacje można pisać w asemblerze, C/C++ i Rust.

BareMetal to egzokernel napisany od podstaw w asemblerze, przeznaczony dla sprzętu x86-64, bez żadnych zależności poza sprzętem wirtualnym/fizycznym.

Rozwój Systemu Operacyjnego jest ukierunkowany na 3 segmenty docelowe:
– High Performance Computing – działa jako podstawowy system operacyjny dla węzła klastra HPC. Uruchamianie zaawansowanych obciążeń obliczeniowych jest idealne dla jednozadaniowego systemu operacyjnego.
– Aplikacje wbudowane – Zapewnia platformę dla aplikacji wbudowanych działających na standardowym sprzęcie x86-64.
– Edukacja – Zapewnia środowisko do nauki i eksperymentowania z programowaniem w asemblerze x86-64, a także z podstawami systemu operacyjnego.

BareMetal to 64-bitowy system operacyjny działający w trybie chronionym dla komputerów PC zgodnych z architekturą x86-64, napisany w całości w języku asemblera, który uruchamia się z dysku twardego lub przez sieć. Posiada interfejs wiersza poleceń, obsługę dysków twardych sformatowanych w formacie BMFS i dźwięk przez głośnik komputera. Może ładować programy zewnętrzne i ma ponad 60 wywołań systemowych. BareMetal może również wykorzystywać wszystkie dostępne procesory w komputerze, na którym jest uruchomiony.

W tej chwili nie ma planów wbudowania BareMetal w system operacyjny ogólnego przeznaczenia, taki jak Windows, Mac OS X lub Linux; został zaprojektowany tak, aby był jak najbardziej szczupły, a jednocześnie oferował przydatne funkcje.

 
Wiadomości:

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.