Distro vs. Distro

Debian vs. Ubuntu

Ostatnia aktualizacja: 20 września 2024, 19:28

Pierwszy artykuł z serii Distro vs. Distro postanowiłem poświęcić dystrybucjom Debian i Ubuntu. Podstawowa kwestia dotyczy przeznaczenia systemu dla Twoich celów, więc poniższy artykuł jest z mojej strony czysto subiektywny, a Twój wybór może być zupełnie inny.

Obie dystrybucje mają mocne i słabe strony, jednak pomimo różnic są podobne. Trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę, że Ubuntu jest pochodną Debiana. Chociaż Debian istnieje od 1993 roku i był jedną z pierwszych dojrzałych dystrybucji Linuksa, Ubuntu został wydany po raz pierwszy w 2004 roku. Ubuntu wykorzystuje części architektury i infrastruktury Debiana, ale ma inne podejście. Wybierając pomiędzy Ubuntu i Debianem, warto porównać obu konkurentów.

Jakie są różnice pomiędzy Ubuntu i Debianem (wersje desktopowe)?

1: Wymagania sprzętowe

Zanim podejmiesz decyzję, powinieneś wziąć pod uwagę wymagania sprzętowe. Jest kilka istotnych różnic.

Debian: Obecna wersja Debiana 12 wymaga procesora o częstotliwości co najmniej 1 GHz, 1 GB pamięci RAM i 10 GB miejsca na dysku twardym.

Ubuntu: Zalecane wymagania sprzętowe to 2 GB pamięci RAM, 25 GB dysku i dwurdzeniowy procesor 2 GHz dla Ubuntu 22.04 LTS.

2: Instalacja i konfiguracja

Instalacja i użytkowanie różnią się znacznie w zależności od dystrybucji.

Debian: Debian jest lepszy dla użytkowników profesjonalnych. Instalacja i konfiguracja są znacznie bardziej złożone.

Ubuntu: Ze względu na prostą instalację i użyteczność najlepszym wyborem jest Ubuntu. Zarówno instalacja, jak i obsługa Ubuntu są znacznie łatwiejsze. Tutaj staje się oczywista główna różnica między nimi: Ubuntu to system operacyjny zarówno dla nowicjuszy, jak i doświadczonych użytkowników.

3: Oprogramowanie

Debian: Debian to dobry wybór dla purystów. Domyślnie instalowane jest tylko oprogramowanie typu open source. Z drugiej strony oprogramowanie komercyjne często nie jest obsługiwane. Dotyczy to programów, które są standardem dla większości użytkowników. Wybór pakietów oprogramowania jest ogromny, ale nie znajdziesz wielu dobrze znanych programów. Jeśli jednak masz doświadczenie w korzystaniu z systemów operacyjnych, cenisz elastyczność i wolisz systemy typu open source, prawdopodobnie będziesz czuć się komfortowo korzystając z Debiana. Dystrybucja oferuje wiele opcji dostosowywania i zapewnia użytkownikom większą swobodę.

Podstawowym narzędziem do obsługi pakietów jest APT, lecz dostępna jest nakładka graficzna Synaptic, która ułatwia zarządzanie oprogramowaniem. Pakiety w wersji stabilnej Debiana nie są w najnowszych wersjach, lecz są regularnie łatane i aktualizowane. Ma to na celu zachowanie wysokiej stabilności systemu z linii stabilnej.

Ubuntu: Ubuntu stawia na łatwość obsługi i wspiera dostawców komercyjnych, umożliwiając większą dostępność programów. Ubuntu jest dobrą alternatywą dla innych systemów operacyjnych, które są podobnie łatwe w użyciu i mają bardzo niewiele ograniczeń. Jednak dla firm, które chcą polegać wyłącznie na otwartym kodzie źródłowym, może to być wadą.

Ubuntu udostępnia własne Centrum oprogramowania, skierowane przede wszystkim do użytkowników poszukujących dodatkowej wygody. Użytkownicy mogą korzystać z najnowszych wersji i korzystać z większej liczby funkcji. Nacisk położono na łatwość obsługi, unikając długiego czasu oczekiwania.

4. Rozwój dystrybucji

Debian: Kolejną rzeczą odróżniającą Ubuntu od Debiana jest jego rozwój. Debian jest oddany oryginalnej idei Linuksa. Dedykowana społeczność nadzoruje projekt i stale go rozwija. Głównym założeniem jest podejście open source. Wszystkie użyte komponenty są bezpłatne i mają otwarte oprogramowanie. Aspekty te w ogromnym stopniu przyczyniają się do popularności Debiana jako systemu operacyjnego dla serwerów.

Ubuntu: Jest rozpowszechniany bezpłatnie i wspierany przez społeczność, wydawcą jest firma Canonical. W przypadku niepewności firma ma tendencję do podejmowania decyzji faworyzujących kompatybilność z głównym nurtem. Umożliwienie korzystania z prawnie zastrzeżonego oprogramowania i znacznie większa gęstość wydań to tylko niektóre przykłady. Należy wziąć pod uwagę, iż wersje Ubuntu LTS (Long Term Support) są wydawane raz na 2 lata, podobnie jak Debian, a wersje pośrednie Ubuntu ukazują się co 6 miesięcy, ze wsparciem technicznym na 9 miesięcy. Jest to wadą i zaletą, pozwalając przetestować nowsze oprogramowanie niż to oferowane przez wersje LTS, lecz mogą okazać się mniej stabilne, a krótki okres wsparcia zmusza do reinstalacji systemu w nowszej wersji lub aktualizacji do nowszej wersji, co nie zawsze odbywa się bezproblemowo.

Podsumowanie

Ubuntu jest bardziej nowoczesny i przyjazny dla użytkownika. Jeśli kładziesz duży nacisk na użyteczność i aktualność rozwiązań, Ubuntu będzie lepszym wyborem. Instalacja, konfiguracja i codzienna obsługa są bardzo proste i intuicyjne.

Z drugiej strony Debian, może wydawać się systemem dla trochę bardziej zaawansowanych użytkowników. Polityka zamrażania dystrybucji testowej, przed wydaniem nowej wersji stabilnej może dla wielu użytkowników wydawać się niezrozumiała, lecz jest to uwarunkowane zachowaniem wysokiej stabilności, w szczególności na maszynach serwerowych.

Mam nadzieję, iż powyższe, krótkie porównanie pomoże Tobie podjąć właściwą decyzję w wyborze właściwego systemu operacyjnego z rodziny Linux.

Click to rate this post!
[Total: 23 Average: 4.8]

6 komentarzy do “Debian vs. Ubuntu

  • Ja osobiście zacząłem swoją przygodę z Linuksem od Debiana 9 stretch że względu na słaby sprzęt przeszedłem na Ubuntu a konkretnie na dystrybucję Ubuntową Linuks Miny i nie żałuję dzięki temu doświadczyłem tego że nie taki Linuks straszny jak go opisują z natury Kocham Windowsa najlepszy Windows co względnie Windows 7.

    Odpowiedz
  • Dobry, krótki tekst, sensownie wyjaśniający podstawowe różnice obu dystrybucji. Wielu początkujących poszukuje właśnie prostych i opartych na realiach opisów, zamiast niekończących się (i niczego nie wnoszących) wojen podjazdowych użytkowników różnych systemów operacyjnych.

    Odpowiedz
  • Ciekawy i dobry artykuł lecz przez wtryski typu snap lepszy Debian od Ubuntu szybszy i z oryginalnymi pulpitami beż jakiś wodorostów pozdrawiam

    Odpowiedz
  • Nawet spoko artykuł autor wykazał się znajomością i potrafi fajnie uwypuklić różnice i podobieństwa. Może idąc za ciosem Zorina z np. Mintem ?

    Odpowiedz
  • Witam Autorów i dziękuję Im za ciekawy, poglądowy artykuł.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Skip to content