Distro vs. Distro

Debian vs. Devuan

Ostatnia aktualizacja: 6 marca 2025, 13:10

W kolejnym artykule z serii Distro vs. Distro postanowiłem porównać dystrybucje Linux: Debian i Devuan.

Debian istnieje od 1993 roku i był jedną z pierwszych dojrzałych dystrybucji Linuksa, cenioną za stabilność, dokonały system zarządzania pakietami rozwiązujący automatycznie problemy zależności oraz bezpieczeństwo.

Devuan to fork dystrybucji Debian GNU/Linux, założony w październiku 2014 roku. Głównym zamierzeniem projektu jest dostarczenie dystrybucji Linux bez domyślnie zainstalowanego systemu inicjującego 'systemd’.

Jakie są różnice pomiędzy Debianem i Devuan? Który z nich bardziej nadaje się jako system desktopowy, a który na serwer?

1. Wymagania sprzętowe

Debian: Debian 12 wymaga procesora o częstotliwości co najmniej 1 GHz, 1 GB pamięci RAM i 10 GB miejsca na dysku twardym.

Devuan: Obecna wersja stabilna 5 wymaga podobnych zasobów co Debian, więc w tym przypadku różnice są niewidoczne.

2. Instalacja i konfiguracja

Debian: Instalacja i konfiguracja są znacznie bardziej złożone niż innych „popularnych” desktopowych dystrybucji Linux. Cały proces instalacji jest bardziej podzielony na poszczególne etapy, lecz pozwala w pełni skonfigurować system do własnych potrzeb. Instalator dostępny jest w wersji tekstowej i graficznej. Podczas instalacji, instalator pobiera pakiety z serwera pakietów (ISO install CD), a w wersji install DVD pobiera tylko nowsze wersje wymaganych pakietów.

Devuan: Instalacja Devuan jest praktycznie podobna do instalacji Debiana. W zależności od wyboru nośnika instalacyjnego netinstall CD lub DVD, proces instalacji przebiega bardzo podobnie. W obydwu systemach możemy wybrać kilka grup pakietów do zainstalowania: system podstawowy, serwer ssh, desktop z kilkoma pulpitami do wyboru.

3. Oprogramowanie

Debian: Domyślnie instalowane jest tylko oprogramowanie typu open source, jednak aktywacja repozytoriów contrib oraz non-free zwiększ pulę dostępnych pakietów. Wybór pakietów oprogramowania jest ogromny, ale nie znajdziesz wielu dobrze znanych programów. Jeśli jednak masz doświadczenie w korzystaniu z systemów operacyjnych, cenisz elastyczność i wolisz systemy typu open source, prawdopodobnie będziesz czuć się komfortowo korzystając z Debiana.

Podstawowym narzędziem do obsługi pakietów jest APT, lecz dostępna jest nakładka graficzna Synaptic, która ułatwia zarządzanie oprogramowaniem. Pakiety w wersji stabilnej Debiana nie są w najnowszych wersjach, lecz są regularnie łatane i aktualizowane. Ma to na celu zachowanie wysokiej stabilności systemu z linii stabilnej.

Devuan: Z uwagi, iż Devuan wywodzi się z Debiana, baza pakietów jest podobna, a obsługa pakietów za pomocą APT, dpkg i Synaptica jest identyczna jak w Debianie. Wersje pakietów w wersji stabilnej są również trochę „leciwe”, lecz ma to związek z utrzymaniem wysokiej stabilności całego systemu.

4. Rozwój dystrybucji

Debian: Debian jest oddany oryginalnej idei Linuksa. Dedykowana społeczność nadzoruje projekt i stale go rozwija. Głównym założeniem jest podejście open source. Wszystkie użyte komponenty są bezpłatne i mają otwarte oprogramowanie. Aspekty te w ogromnym stopniu przyczyniają się do popularności Debiana jako systemu operacyjnego dla serwerów.
Nowe, stabilne wersje Debiana wychodzą na światło dzienne co około 2 lata.

Devuan: Deweloperzy Devuan również kładą nacisk na stabilność systemu, pakiety są aktualizowane regularnie (łatane błędy, lecz nie koniecznie dostarczane najnowsze wersje). Nowe, główne wersje ukazują się co około 1,5 – 2 lata, w podobnych odstępach czasowych co Debian.

5. Przeznaczenie

Debian: Generalnie Debian jest doskonałym systemem serwerowym, można by dyskutować, lepszym czy gorszym od dystrybucji bazujących na Red Hat, lecz nie taki jest cel tego wpisu. Jako system desktopowy sprawuje się doskonale, jest bardzo stabilny, a pakiety z zewnętrznych repozytoriów pomagają rozszerzyć gamę oprogramowania.

Devuan: Podobnie jak Debian, Devuan jest solidnym systemem skierowanym do działania na serwerach. Możliwe, że jest przez wielu dostawców usług serwerowych pomijany na rzecz Debiana, uważam że również doskonale może spełniać rolę systemu maszyny serwerowej. Jako system desktopowy, Devuan posiada podobne pulpity i aplikacje dostępne w swoich repozytoriach, więc różnica jest niewielka.

Podsumowanie

Debian i Devuan to doskonałe systemy serwerowe, stabilne, wydajne i wysoce responsywne. Dobrze również spełniają swoją rolę na komputerach domowych, pomimo starszych wersji oprogramowania niż dostępnych w innych dystrybucjach, takich jak Ubuntu, Fedora czy openSUSE.

Jedyną zasadniczą różnicą pomiędzy Debianem i Devuan jest użyty system zarządzania usługami: Debian korzysta z 'systemd’, a Devuan jako jego antagonista ze starszego 'sysvinit’.

Strony Wiki Debiana są bogato wyposażone w informacje przydatne w konfiguracji i zarządzaniu systemem.
Wiki Devuan jest raczej uboższe w te informacje.

Obydwa systemy, Debian i Devuan polecam trochę bardziej zapoznanym użytkownikom z Linuksem na maszynę serwerową oraz domową, z lekkim naciskiem na Debiana. Devuan polecam miłośnikom Debiana, którzy nie lubią systemd.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Accessibility Toolbar