Co to jest NAS

Ostatnia aktualizacja: 4 kwietnia 2022, 15:05

NAS (Network Attached Storage – sieciowa pamięć masowa) to inteligentne urządzenie pamięci masowej podłączone do sieci domowej lub biurowej. Na serwerze NAS możesz przechowywać wszystkie pliki rodziny i współpracowników, od ważnych dokumentów po cenne zdjęcia, muzykę i kolekcje wideo. Korzystając z przeglądarki internetowej lub aplikacji mobilnych, możesz uzyskać dostęp do plików i korzystać z różnych usług udostępnianych przez serwer NAS, przez sieć Internet.

Urządzenia NAS są określane jako „dyski NAS” lub „systemy NAS”. Działają jako scentralizowane udziały sieciowe do użytku w sieci lokalnej. Inne maszyny w sieci mogą łączyć się z serwerem NAS, aby odczytywać i zapisywać dane tak, jakby dysk był podłączony bezpośrednio do ich komputera.

Urządzenia NAS ułatwiają współdzielenie puli pamięci między całą siecią komputerów i innych urządzeń. Istnieje wiele zastosowań systemu NAS, w tym przechowywanie udostępnionych dokumentów, udostępnianie projektów grupowych, strumieniowe przesyłanie multimediów, takich jak muzyka i filmy lub tworzenie kopii zapasowych lokalnych maszyn.

W istocie NAS to mini serwer, który znajduje się na twoim biurku. NAS tworzy własną małą sieć, do której może uzyskać dostęp każde urządzenie z odpowiednimi danymi uwierzytelniającymi (nazwą użytkownika i hasłem). NAS to krok naprzód w stosunku do prostego zewnętrznego dysku twardego i krok w kierunku stworzenia własnej pamięci masowej w chmurze osobistej.

Wszystkie jego funkcje można podzielić na kilka aspektów:
– Udostępnianie plików
– Kopia zapasowa danych/odzyskiwanie po awarii
– Udostępnianie plików multimedialnych
– Serwer mediów

Aby skonfigurować swój własny serwer NAS możesz skorzystać z dowolnej dystrybucji Linux lub BSD, lub użyć gotowego systemu (rekomendowany otwaro-źródłowy) z naszej bazy dystrybucji: Dystrybucje NAS.

One thought on “Co to jest NAS

  • 8 września 2021 at 12:59
    Permalink

    Ja stosuję OpenMediaVault i najlepszy chyba XigmaNAS..

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.