Aktualności

Alt Linux 9.0

Ostatnia aktualizacja: 1 maja 2022, 12:05

Została wydana nowa wersja ALT Linux 9.0.

ALT Linux do dystrybucja systemu GNU/Linux zapoczątkowana w 2001 roku na bazie pakietów Mandrake Linux. ALT Linux oferuje zestaw kilku wersji systemu o różnym zastosowaniu, które skierowane są do różnych odbiorców.

Wydanie trzech nowych produktów w wersji 9.0 oparte jest na dziewiątej platformie ALT (p9 Vaccinium): Alt Workstation 9, Alt Server 9, Alt Education 9. Tworząc dystrybucje Alt OS w wersji 9.0 dla szerokiej gamy platform sprzętowych, programiści Alt skupili się na potrzebach klientów korporacyjnych, instytucji edukacyjnych i osób fizycznych.

Jednym z głównych trendów we współczesnym rozwoju technologii komputerowej jest różnorodność platform sprzętowych, w tym w Rosji, gdzie istnieją własne zmiany w architekturze procesorów. Stacje robocze i serwery w rosyjskich procesorach są dziś poszukiwane w sektorze publicznym, edukacji i służbie zdrowia, w dużych firmach i organach ścigania.

Nowe wersje systemów operacyjnych ALT dostępne są jednocześnie dla siedmiu rosyjskich i zagranicznych platform sprzętowych. Teraz Alt OS działa na następujących procesorach:
* Alt Workstation 9 – dla x86 (Intel 32 i 64-bit), AArch64 (zestaw dewelopera NVIDIA Jetson Nano, Raspberry Pi 3 i inne), e2k i e2kv3 (Elbrus), mipsel (terminal Meadowsweet).
* Alt Server 9 – dla x86 (32- i 64-bitowy), AArch64 (Huawei Kunpeng, ThunderX i inne), ppc64le (YADRO Power 8 i 9, OpenPower), e2k i e2kv3 (Elbrus).
* Alt Education 9 – dla x86 (Intel 32 i 64 bit), AArch64 (zestaw deweloperów NVIDIA Jetson Nano, Raspberry Pi 3 i inne).

Użytkownicy dystrybucji zbudowanych na platformie ósmej (p8) mogą aktualizować system z gałęzi p9 repozytorium Sisyphus.

Trwają prace nad przeniesieniem dystrybucji Alt OS na nowe platformy sprzętowe. W szczególności planowane jest wydanie wersji dla systemów na Baikal-M i Raspberry Pi 4.

Obrazy systemu ALT Linux można pobrać z naszego portalu

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.