Aktualności

Haiku R1/beta4

Została wydana nowa wersja Haiku R1/beta4.

Haiku to otwartoźródłowy system operacyjny, skierowany do użytkowników komputerów osobistych. Haiku został zainspirowany systemem Be Operating System (BeOS).
Celem projektu Haiku jest zgodność z BeOS-em R5 na poziomie źródłowym i binarnym, co ma pozwolić na kompilacje i uruchomianie aplikacji napisanych dla BeOS.

Czwarta beta Haiku R1 to ponad półtora roku ciężkiej pracy nad poprawą wsparcia sprzętowego Haiku i jego ogólnej stabilności oraz udostępnieniem do użytku znacznie większej liczby portów oprogramowania. W tej wersji rozwiązano ponad 400 błędów i zgłoszonych ulepszeń.

Proszę pamiętać, że jest to oprogramowanie w wersji beta, co oznacza, że jest kompletne, ale nadal zawiera znane i nieznane błędy.

Poprzednie wersje Haiku częściowo obsługiwały skalowanie HiDPI jedynie poprzez zmianę rozmiaru czcionki systemowej; jednak nie wszystkie metryki były faktycznie powiązane z rozmiarem czcionki tak, jak powinny, i nie wszystkie aplikacje faktycznie przestrzegały rozmiaru czcionki ustawionego w systemie. Wiele pracy w poprzednim cyklu wydawniczym poświęcono naprawieniu tych problemów. Nadal istnieją pewne słabe punkty, ale powinny one zostać rozwiązane z w następnych wydaniach.

Dodatkowo, przy pierwszym uruchomieniu Haiku próbuje teraz automatycznie wykryć, czy korzystasz z wyświetlacza HiDPI i ustawić odpowiednie rozmiary. Można je oczywiście dostosować za pomocą ustawień rozmiaru czcionki w preferencjach wyglądu. Na razie nie jest możliwe wprowadzenie zmian w tych ustawieniach bez ponownego uruchomienia komputera.

Większość urządzeń „RTL” i niektóre „RA” USB WiFi (dwie najczęstsze rodziny urządzeń, bardzo często przepakowywane pod innymi nazwami) jest teraz obsługiwana w Haiku dzięki importowi odpowiednich sterowników z FreeBSD i implementacji podstawowego interfejsu USB FreeBSD związane z interfejsami API w warstwie kompatybilności sterowników FreeBSD Haiku. Jest jedno główne ograniczenie: te urządzenia muszą być podłączone przed uruchomieniem Haiku; nie zostaną wykryte, jeśli zostaną podłączone po zakończeniu rozruchu.

Sterowniki iwm i iwx z OpenBSD, wraz ze stosem OpenBSD 802.11, zostały zaimportowane do Haiku (i otrzymały natywne nazwy, odpowiednio, idualwifi7260 i iaxwifi200). Zapewniają one obsługę rodzin sprzętu Wi-Fi „Dual Band” i „AX” firmy Intel. Wersja FreeBSD sterownika iwm była dostępna na Haiku od lat, ale obsługiwała tylko 802.11a/b/g (nawet 802.11n, a tym bardziej 802.11ac!) i nie była zbyt niezawodna; tymczasem sterownik iwx nie ma bezpośredniego odpowiednika we FreeBSD.

Dodano nowy sterownik do obsługi tetheringu przez Ethernet „RNDIS”, który jest najczęściej używanym rodzajem telefonów z systemem Android podczas wybierania „tetheringu przez USB”.

Dodano obsługę 32-bitowego EFI (poprzednie wersje obsługiwały tylko 64-bitowy EFI). Możliwe jest uruchomienie 64-bitowej instalacji Haiku z 32-bitowego modułu ładującego EFI.

Wymagania systemowe dla Haiku:
Minimalne dla 32-bit:
– Procesor: Intel Pentium II; AMD Athlon
– Memory: 384MB
– Monitor: 800×600
– Dysk: 3GB

Zalecane dla 64-bit:
– Procesor: Intel Core i3; AMD Phenom II
– Memory: 2GB
– Monitor: 1366×768
– Dysk: 16GB

Pełna informacja o wydaniu: www.haiku-os.org/get-haiku/r1beta4/release-notes/

Obrazy instalacyjne Haiku można pobrać z naszego portalu.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.