Dystrybucje Linux oferujące wsparcie dla architektury 32 bit w 2023 roku cz.3
Ostatnia aktualizacja: 15 września 2023, 22:25
Peppermint OS
Peppermint OS to dystrybucja Linuksa ogólnego zastosowania, bazująca na Debianie i Devuan (poprzednio na Lubuntu). Z założenia, Peppermint ma być systemem lekkim, szybkim i nie zużywającym dużych zasobów komputera.
Pobierz
PLD
PLD (PLD Linux Distribution) to polska dystrybucja Linuksa rozwijana od 2002 roku (pierwsze wydanie). System przeznaczony jest na serwery sieciowe oraz na stacje robocze dla zaawansowanych użytkowników.
Pobierz
Porteus
Porteus jest dystrybucją Linux bazującą na Slackware. Jest społecznym forkiem / kontynuacją dystrybucji Slax i zbudowany jest z modułów. Projekt Porteus został założony na początku 2010 roku jak „Slax Remix”.
Pobierz
PrimTux
PrimTux to bazująca na Debianie z gałęzi stabilnej, dystrybucja systemu Linux, rozwijana przez mały zespół nauczycieli i komputerowych entuzjastów, w środowisku edukacyjnym.
Pobierz
Puppy Linux
Puppy Linux to niezależna dystrybucja zapoczątkowana przez Barrego Kaulera w 2003 roku. W chwili obecnej rozwojem systemu zajmuje się Puppy Linux Community.
Pobierz
Q4OS
Q4OS jest dystrybucją systemu Linux, bazującą na stabilnej gałęzi Debian GNU/Linux. Wyposażony jest klasyczny wygląd pulpitu Trinity Desktop Environment (TDE) wraz z kolekcją podstawowych aplikacji.
Pobierz
Refracta
Refracta to dystrybucja systemu operacyjnego Linux, skierowana do użytkowników komputerów domowych. Refracta może być używana jako system ratunkowy oraz do odzyskiwaniu danych z dysku.
Pobierz
Rescatux
Rescatux to ratunkowa dystrybucja systemu Linux zbudowana na Debianie z gałęzi stabilnej. Rescatux wyposażony jest w graficzny program Rescapp.
Pobierz
ROSA
ROSA jest dystrybucją typu Live rozwijaną przez część zespołu programistów, którzy pracowali nad systemem Mandriva.
Pobierz
Salix OS
Salix OS jest dystrybucją rozwijaną od 2009 roku, jest zbudowana na Slackware i w pełni z nią kompatybilną. Salix jest szybki i prosty w użyciu, zarządzanie systemem odbywa się za pomocą graficznego interfejsu lub linii poleceń.
Pobierz
Skolelinux
Skolelinux aka DebianEdu to specjalnie przygotowana dystrybucja Linuksa skierowana do szkół i uniwersytetów. System zbudowany jest w całości na Debianie z gałęzi stabilnej, który zawiera około 75 aplikacji typowo edukacyjnych oraz 15 umożliwiających konfigurację sieci w środowiskach szkolnych.
Pobierz
Slackel
Slackel to grecka dystrybucja Linuksa zbudowana na Slackware oraz Salix OS i jest w pełni z nimi kompatybilna. System zawiera aktualną wersję Slackware oraz najnowszą wersję środowiska graficznego KDE.
Pobierz
Slackware
Slackware jest najstarszą aktywną dystrybucją Linuksa rozwijaną przez Patricka Volkerdinga.
Pierwsza wersja została wydana w lipcu 1993 roku i była oparta na SLS Linux.
Pobierz
Slax
Slax jest dystrybucją Linuksa zbudowaną na Slackware przez Tomáša Matějíčeka. System zbudowany jest z modułów, które można dodawać lub usuwać co ma wpływ na szybkość działania systemu.
Pobierz
SparkyLinux
SparkyLinux to dystrybucja Linuksa zbudowana na Debianie. Posiada preinstalowany bogaty zestaw programów, kodeków i wtyczek umożliwiający swobodną pracę na komputerze.
Pobierz
Tiny Core
Tiny Core to jedna z najmniejszych dystrybucji Linux, działających w trybie graficznym. Jest dystrybucją niezależną, lecz wywodzącą się z nierozwijanej już Damn Small Linux.
Pobierz
Vitalinux
Vitalinux to dystrybucja GNU/Linux, opracowana w Aragonii (Hiszpania) oparta na Ubuntu. Vitalinux wyposażony jest w system zarządzania systemami MigasFree.
Pobierz
Void
Void Linux to niezależna dystrybucja systemu Linux, ogólnego zastosowania. System wyposażony jest w hybrydowy menadżer pakietów „XBPS”, który pozwala na instalację, aktualizację i usuwanie pakietów, jak również budowanie aplikacji z pakietów źródłowych. Na chwilę obecną, w repozytoriach systemu znajduje się około 4500 pakietów.
Pobierz
YunoHost
YunoHost to dystrybucja Linux bazująca na Debianie, której celem jest ułatwienie szybkiej konfiguracji serwera i hostowania aplikacji internetowych. Dystrybucją można zarządzać za pomocą niestandardowego narzędzia wiersza poleceń lub za pośrednictwem internetowego panelu administracyjnego.
Pobierz