Distro vs. Distro

Fedora vs. openSUSE

Ostatnia aktualizacja: 2 maja 2024, 23:08

W kolejnym artykule z serii Distro vs. Distro postanowiłem porównać dwie dystrybucje Linux bazujące na pakietach RPM: Fedora oraz openSUSE.

Fedora Linux jest podstawą Red Hat Enterprise Linux, wersji Linuksa powszechnie spotykanej w dużych wdrożeniach komercyjnych, a nie na codziennym laptopie. Rozwój Fedory kierowany jest przez firmę Red Hat, spółkę zależną IBM. Fedora nie jest oparta na innej wersji Linuksa. Jest to baza, na której opierają się inne projekty, takie jak Red Hat Enterprise Linux i CentOS.

openSUSE to prosta w obsłudze dystrybucja Linuksa przeznaczona na komputery PC, laptopy i serwery. Projekt openSUSE jest sponsorowany przez firmę Novell i został wyodrębniony z systemu SUSE jako jego otwarta, społecznościowa wersja w 2005 roku (SUSE od 1994 roku).

1. Wymagania sprzętowe

Fedora: Procesor 1GHz lub szybszy, 1GB pamięci RAM, 10GB miejsca na dysku. Z uwagi, iż domyślnym pulpitem Fedora Workstation jest GNOME, zalecam więcej mocy obliczeniowej i pamięci RAM.

openSUSE: Procesor 2GHz, pamięć RAM 2GB lub większa, 40 GB powierzchni dysku. Dla instalacji sieciowej wymagane jest aktywne łącze z internetem.

2. Instalacja

Fedora: Instalacja za pośrednictwem instalatora Anaconda jest prosta w użyciu, umożliwia wybór wszystkich niezbędnych opcji służących skonfigurowaniu systemu docelowego. Fedora stara się dostarczać oprogramowanie w sposób zamierzony przez pierwotnych twórców. Zarówno Ubuntu, jak i Fedora używają tak zwanego środowiska graficznego GNOME, ale wersja Fedory jest w zasadzie standardowa.

openSUSE: Instalator openSUSE działający w trybie graficznym jest równie prosty w użyciu, jak w przypadku Anconda, Ubiquity czy Calamares. Za pośrednictwem kilku stron z pytaniami, kilku kliknięć można wybrać docelową konfigurację systemu i zainstalować openSUSE na dysku.

3. Oprogramowanie

Fedora: Fedora jest wspierana przez firmę RedHat, drugiego co do wielkości na świecie dostawcę jądra Linuksa. Korzystanie z dystrybucji stworzonej przez RedHat oznacza, że będzie ona zoptymalizowana tak, aby działała tak wydajnie, jak to tylko możliwe, ponieważ tworzą ją ci sami ludzie, którzy intensywnie pracują nad jądrem i znają jego tajniki.

Fedora dostarcza pulpit GNOME jako domyśle środowisko graficzne w edycji Workstation i jest to jedna w lepiej zintegrowanych dystrybucji Linux z tym pulpitem.

openSUSE: Zespół zajmujący się budowaniem pakietów jest niezawodny, co skutkuje terminowymi aktualizacjami systemów i systemami, które rzadko, jeśli w ogóle, psują się z powodu pakowania. Wybrane wersje oprogramowania i ich konfiguracja są zazwyczaj niezwykle wysokiej jakości.

openSUSE korzysta z narzędzia GUI o nazwie YaST do instalowania i konfigurowania systemu openSUSE. YaST jest bardzo łatwy w użyciu i sprawia, że proces instalacji i utrzymywania system openSUSE jest prosty.

Usługa SUSE Build Service oferuje pakiety z tych samych źródeł, co Fedora, Debian, Ubuntu, SUSE Linux Enterprise i inne dystrybucje. Jest to obecnie najrzadziej wykorzystywane narzędzie pakietowe w Linuksie.

Domyślnie oferowane są dwa środowiska graficzne: KDE oraz GNOME, bardzo dobrze zintegrowane z systemem i własnymi narzędziami.

4 Rozwój dystrybucji

Fedora: Używając najnowocześniejszego oprogramowania, Fedora umożliwia wprowadzanie innowacji poprzez testowanie rzeczy, których inne dystrybucje nie chcą próbować ze względu na obawę przed problemami z niestabilnością. Fedora: Wydania Fedory ukazują się 2 razy w roku i posiadają wsparcie techniczne przez okres około 13 miesięcy.

openSUSE: Wydania Leap ukazują się raz w roku a czas dostarczania wsparcia technicznego to około 18 miesięcy. Wydanie ciągłe (rolling) „Tumbleweed” dostarcza regularne i łatwe aktualizacje stabilnego i dobrze przetestowanego oprogramowania.

Podsumowanie

Fedora Workstation nie zawiera zbędnego oprogramowania. Jest to minimalna instalacja GNOME, co sprawia, że korzystanie z niej jest bardzo proste i przyjemne. Możliwe, że jest to najlepszy wybór dla adminów i programistów. Najnowsze wersje oprogramowania oznaczają szybkie poprawki błędów i bardziej przydatne funkcje. Bardzo dobra integracja z pakietami Flatpak i Snap. Spiny i Lab: Spiny to obrazy z innym pulpitami, a Labs są wypełnione konkretnym motywem pakietów, w zależności od potrzeb użytkowników.

openSUSE Leap to stabilny, niezawodny, solidny jak skała system operacyjny. OpenSUSE jest bardzo łatwy pod względem instalowania pakietów, administracji i dostosowywania, a jednocześnie jest bardzo wydajny. Jest standardowo wyposażony w dużą liczbę wstępnie dodanych aplikacji, które ułatwiają codzienne użytkowanie. Regularne i łatwe aktualizacje stabilnego i dobrze przetestowanego oprogramowania. Szybki, niezawodny i wydajny system. Interfejs Yast zapewni także dostęp do GUI Zyppera, jeśli nie będziesz się czuł komfortowo korzystając z wiersza poleceń.

Ostateczną decyzję dotyczącą „wyższości” jednej dystrybucji nad drugą oczywiście zostawiam każdemu z osobna.

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.