VPS z Windows czy Linux? Co wybrać?
Ostatnia aktualizacja: 16 września 2023, 19:36
Prywatny serwer VPS stanowi dobrą alternatywę zarówno dla infrastruktury dedykowanej, jak i współdzielonej usługi hostingowej. Decydując się na tego rodzaju konfigurację, użytkownicy mają możliwość wyboru systemu operacyjnego. Obecnie największą popularnością cieszą się VPS Windows oraz Linux. Oba rozwiązania posiadają swoje zalety oraz wady, a wybór jednego z nich powinien być uzależniony od wielu różnych czynników. Systemy te różnią się zarówno wymaganiami technicznymi, jak i sposobem instalacji,
metodami konfiguracji, obsługą czy też ceną.
Wymagania techniczne serwera
Ważnym czynnikiem przy wyborze są wymagania techniczne obu systemów. W przypadku Windows VPS, standardem jest obecnie instalacja razem ze środowiskiem graficznym. Istnieje też możliwość wyboru pozbawionej go wersji Core, w której wiele funkcji realizować można z wykorzystaniem powershella. Optymalne wymagania techniczne dla systemu firmy Microsoft to procesor 3,1 Ghz, 16 GB pamięci ram oraz dysk twardy 160 GB, z czego 60 GB zajmuje instalacja samego środowiska. W przypadku Linuxa występują różne wersje dystrybucyjne, z których korzystają administratorzy serwerów. Wymagania każdej z nich są dość podobne. Warto jednak pamiętać, że Linux VPS rzadko instalowany jest razem ze środowiskiem graficznym. Istnieją edycje desktopowe, jednak w przypadku serwerów stosowane są rzadko. Dla większości nowych systemów, optymalne wymagania to procesor 1 Ghz, 1 GB pamięci RAM oraz przynajmniej 2-3 GB dysku twardego na system operacyjny.
Instalacja systemu
Serwery VPS w obu systemach różnią się także pod względem instalacji. W przypadku Windowsa, proces ten nie jest skomplikowany i z powodzeniem dadzą sobie z nim radę nawet niedoświadczone osoby. Nieco inaczej wygląda to w przypadku Linuxa, ponieważ jego instalacja wymaga pewnej wiedzy. Istnieje możliwość wyboru opcji domyślnych i skorzystania z partycjonowania automatycznego, jednak instalator podejmuje wówczas bardzo wiele decyzji samodzielnie. Nie tylko sam tworzy partycje, ale również dobiera zwykle za dużą ilość pamięci SWAP i nie zapewnia dobrej optymalizacji. Serwer wirtualny Linux jest niestety dość trudny zarówno w instalacji, jak i późniejszej modyfikacji. W dostarczaniu serwerów wirtualnych VPS specjalizuje się firma host1.eu, która oferuje rozwiązania bazujące na różnych systemach operacyjnych.
Konfiguracja serwera
Przy wyborze warto wziąć pod uwagę także kwestie związane z konfiguracją serwera oraz jego zarządzaniem. W przypadku Windowsa do połączenia służy wbudowany w system klient, natomiast w Linuxie niezbędne jest zastosowanie narzędzia SSH o nazwie PuTTy. Konfiguracja obu z nich jest dość podobna, ponieważ wymaga znajomości adresu IP serwera oraz dostępu do konta użytkownika. W obu przypadkach podać można także inne opcje, np. mapowanie zasobów lokalnych. W większości systemów serwerowych Microsoftu obsługa odbywa się z poziomu środowiska graficznego, natomiast w Linuxach dostępny jest jedynie wiersz poleceń.
Wygoda obsługi i cena serwera VPS
Pod względem wygody konfiguracji i użytkowania, korzystniej wypada serwer wirtualny Windows – w jego przypadku niemal wszystkie funkcje obsługiwać można za pomocą myszki. W Linuxie konieczna okazuje się znajomość wielu komend, dlatego jego efektywne administrowanie może się okazać bardzo trudne dla osób nieposiadających wcześniej styczności z tym środowiskiem. Systemu tego można się jednak skutecznie nauczyć, co pozwala na konfigurowanie wielu usług znacznie szybciej, niż w przypadku Windows.
Wybierając serwer VPS, pod uwagę należy wziąć również koszty. Linux w zdecydowanej większości przypadków jest systemem darmowym – nie tylko w edycjach desktopowych, ale również serwerowych. Nie bez znaczenia pozostają jego niższe wymagania techniczne, pozwalające na uruchomienie systemu operacyjnego nawet w przypadku budżetowych konfiguracji sprzętowych. Windows VPS to rozwiązanie dużo bardziej kosztowne, dlatego stanowi dobrą opcję przede wszystkim dla odbiorców komercyjnych oraz ceniących bezproblemową obsługę w środowisku graficznym.