AktualnościDistro vs. Distro

Ubuntu vs. Linux Mint

Dzisiejszy artykuł z serii Distro vs. Distro postanowiłem poświęcić porównaniu dwóch popularnych dystrybucji Linux: Ubuntu i Linux Mint.

Ubuntu to dystrybucja Linuksa typu Live, powstała na bazie Debiana, z możliwością instalacji na dysku twardym. Dystrybucja jest sponsorowana przez firmę Canonical oraz Ubuntu Fundation, a pierwszą wersję wydano w roku 2004.

Linux Mint jest systemem bazującym na Ubuntu, który oferuje wersję live swojego systemu z pulpitami Cinnamon, MATE oraz Xfce i przeznaczony jest dla początkujących użytkowników Linuksa.

Ubuntu bazuje na pakietach Debiana niestabilnego Sid oraz eksperymentalnych, a Linux Mint bazuje na pakietach Ubuntu. Czy ta mieszanka daje którejś z tych dystrybucji techniczną przewagę nad drugą?

1. Wymagania sprzętowe

Ubuntu: Prosta instalacja i użyteczność jest dobrym wyborem dla nowicjuszy, jak i doświadczonych użytkowników. System wymaga procesora 2-rdzeniowego, 4 GB pamięci RAM oraz 25 GB powierzchni dyskowej.

Linux Mint: Z uwagi, iż Linux Mint bazuje na Ubuntu, wymagania sprzętowe są podobne. Tak jak Ubuntu, Mint dostępny jest dla maszyn x86_64/amd64.

2. Instalacja i konfiguracja

Ubuntu: Instalator Ubuntu jest prosty i intuicyjny, umożliwia skonfigurowanie wielu aspektów systemu docelowego, wybór wersji podstawowej lub rozszerzonej (z dodatkowym zestawem aplikacji) oraz aktualizację pakietów.

Linux Mint: Używa własnego, graficznego instalatora, który nie powinien przysporzyć problemów początkującym użytkownikom Linuksa. Po instalacji system jest w pełni skonfigurowany i gotowy do pracy.

3. Oprogramowanie

Ubuntu: Ubuntu stawia na łatwość obsługi i wspiera dostawców komercyjnych, umożliwiając większą dostępność programów. Ubuntu jest dobrą alternatywą dla innych systemów operacyjnych, które są podobnie łatwe w użyciu i mają bardzo niewiele ograniczeń. Jednak dla firm, które chcą polegać wyłącznie na otwartym kodzie źródłowym, może to być wadą.

Ubuntu udostępnia własne Centrum oprogramowania, skierowane przede wszystkim do użytkowników poszukujących dodatkowej wygody. Użytkownicy mogą korzystać z najnowszych wersji i korzystać z większej liczby funkcji. Nacisk położono na łatwość obsługi, unikając długiego czasu oczekiwania.

Linux Mint: Mint korzysta w bogatej bazy pakietów z repozytoriów Ubuntu, dodając do tego pakiety z własnych repozytoriów, tworząc większą bazę dostępnych aplikacji.

Zarówno Ubuntu jak i Linux Mint posiadają możliwość instalacji dodatkowych pakietów z zewnętrznych repozytoriów, np. PPA.

4. Rozwój dystrybucji

Ubuntu: Jest rozpowszechniany bezpłatnie i wspierany przez społeczność, wydawcą jest firma Canonical. W przypadku niepewności firma ma tendencję do podejmowania decyzji faworyzujących kompatybilność z głównym nurtem. Umożliwienie korzystania z prawnie zastrzeżonego oprogramowania i znacznie większa gęstość wydań to tylko niektóre przykłady. Należy wziąć pod uwagę, iż wersje Ubuntu LTS (Long Term Support) są wydawane raz na 2 lata, podobnie jak Debian, a wersje pośrednie Ubuntu ukazują się co 6 miesięcy, ze wsparciem technicznym na 9 miesięcy. Jest to wadą i zaletą, pozwalając przetestować nowsze oprogramowanie niż te oferowane przez wersje LTS, lecz mogą okazać się mniej stabilne, a krótki okres wsparcia zmusza do reinstalacji systemu do nowszej wersji lub aktualizacji, co nie zawsze odbywa się bezproblemowo.

Linux Mint: Mint jest ściśle związany z wydaniami Ubuntu, na których bazuje, nowe wydania Mint-a ukazują się kilka miesięcy po nowym wydaniu Ubuntu. Od kilku lat, Linux Mint tworzony jest tylko na wydaniach Ubuntu LTS, bez wydań pośrednich, wydawanych przez Ubuntu pomiędzy wersjami LTS.

Podsumowanie

Ubuntu to nowoczesny i przyjazny dla użytkownika system na komputery domowe. Instalacja, konfiguracja i codzienna obsługa są bardzo proste i intuicyjne. Wydania LTS są wspierane przez okres 5 lat, dając możliwość dłuższego używania systemu bez konieczności jego ponownej instalacji. Aktualizacja do nowszej, stabilnej wersji (np. 22.04 do 24.04) jest możliwa z poziomu graficznego aktualizatora lub z linii poleceń.

Linux Mint, dzięki bazie Ubuntu LTS jest również dobrym wyborem przez początkujących użytkowników Linuksa. Jego cykl wydawniczy zakładający nowe wersje kilka miesięcy po wydaniu Ubuntu, pozwala na aktualizacje pakietów, które wymagały dodatkowych poprawek po wydaniu Ubuntu. Daje to, według mnie, lekką przewagę Linux Mint nad Ubuntu, biorąc pod uwagę stabilność systemu, zaraz po jego wydaniu.

Obydwa systemy nadają się dla początkujących użytkowników, jak również dla bardziej zaawansowanych, oferując bogaty zestaw dostępnych pakietów do zainstalowania z oficjalnych i zewnętrznych repozytoriów.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Skip to content