Slackware 15.0
Ostatnia aktualizacja: 27 kwietnia 2022, 00:34
Patrick Volkerding poinformował o wydaniu nowej wersji Slackware 15.0.
Slackware jest najstarszą aktywną dystrybucją Linuksa rozwijaną przez Patricka Volkerdinga. Pierwsza wersja została wydana w lipcu 1993 roku i była oparta na SLS Linux.
W nowej, stabilnej wersji Slackware 15.0 wprowadzono bardzo wiele zmian i ulepszeń, ale dla oddanej bazy użytkowników wystarczy powiedzieć, że znajdziesz rzeczy nowoczesne, ale także znajome. System wyposażony jest w jądro Linux 5.15.19 (część serii jąder 5.15.x, która otrzyma długoterminowe wsparcie od twórców jądra) oraz w odświeżony pulpit, w tym KDE Plasma 25th Anniversary Edition z obsługą sesji Wayland.
Wdrożono PAM (wreszcie) i porzucono wsparcie dla czystych haseł w shadow. Zmieniono ConsoleKit2 na elogind, co znacznie ułatwia obsługę oprogramowania które jest ukierunkowane na inny system inicjowania i dostarcza aktualne informacje na temat standardu XDG.
Dodano obsługę PipeWire jako alternatywę dla PulseAudio dla sesji Wayland, oprócz X11. Porzucono Qt4 a aplikacje przeniesiono całkowicie do Qt5. Wprowadzono Rust i Pythona 3. Dodano wiele, wiele nowych bibliotek do systemu wspomagającego obsługę wszystkich różnych dodatków.
Zaktualizowano dwa najlepsze dostępne obecnie środowiska graficzne: Xfce 4.16, które jest szybkie i
lekkie, ale atrakcyjne wizualnie oraz łatwe w obsłudze, oraz graficzne środowisko obszarów roboczych KDE Plasma 5, wersja 5.23.5 (Plazma 25th Anniversary Edition).
Slackware pkgtools (narzędzia do zarządzania pakietami) otrzymał również sporo zmian – zaimplementowano blokowanie plików, aby zapobiec ich równoległemu instalowaniu lub aktualizowaniu, a ilość danych zapisywanych została zmniejszona aby uniknąć dodatkowych zapisów na urządzeniach SSD.
Po raz pierwszy dodano skrypt „make_world.sh”, który pozwala automatycznie odbudować cały system operacyjny ze źródeł.
Dodano również nowe skrypty ułatwiające odbudowę instalatora i pozwalające zbudować pakiety jądra. Dzięki nowej łatwości generowania pakietów jądra, w końcu zbudowano i przetestowano prawie każde jądro, które zostało wydane z serii 5.15.x LTS, używane w tym wydaniu.
Przed aktualizacją systemu z wersji 14.2 do 15.0 zapoznaj się z informacjami zawartymi w pliku UPGRADE.TXT
Obrazy instalacyjne dla maszyn 32 i 64 bitowych można pobrać z naszego portalu
Instalacja w toku 🙂 –