Sabayon Linux 11
Ostatnia aktualizacja: 15 maja 2022, 13:45
Fabio Erculiani poinformował o wydaniu nowej wersji Sabayon Linux 11.
Sabayon Linux jest dystrybucją typu Live bazującą na Gentoo Linux i w pełni z nią kompatybilną. Używa systemu zarządzania pakietami Entropy, który został specjalnie stworzony dla tej dystrybucji.
Sabayon jest dystrybucją ciągłą (rolling release), więc nie trzeba przeinstalowywać systemu do nowszej wersji za pomocą nowych nośników Live. Wystarczy wykonać aktualizację wszystkich pakietów.
Nowa wersja Sabayon 11 zawiera m.in.:
– jądro Linux 3.7
– GNOME 3.6.2
– KDE 4.9.5 (aktualizacja do wersji 4.10.1 tak szybko jak to możliwe)
– Xfce 4.10
– LibreOffice 3.6.3
– XBMC 12
– kompletne wsparcie dla EFI/UEFI i UEFI SecureBoot
– poprawione wsparcie dla NVIDIA Optimus
– MATE 1.4 dla tych, którzy tęsknią za GNOME 2.x
– zestaw odmian MySQL zawierający Google MySQL 5.1, Oracle MySQL 5.5 oraz MariaDB 5.5
– około 14000 pakietów dostępnych teraz w repozytoriach
Sabayon Linux 11 dostępny jest w postaci standardowych obrazów iso w wersjach KDE, GNOME, Xfce, Spinbase, CoreCDX oraz MATE. Począwszy od wersji jądra 3.4, Sabayon Linux zaprzestał wspierania starszych komputerów (non-PAE).
Obrazy płyt dla architektury 32 i 64 bitowej gotowe są do pobrania
Zobacz również :
Instalacja Sabayon Linux na dysku twardym
Aktywacja zapory ogniowej w Sabayon
Aktualizacja Sabayon za pomocą Equo
Aktualizacja Sabayon za pomocą Portage
Instalacja pakietów w Sabayon za pomocą Equo
Instalacja pakietów w Sabayon za pomocą Portage
@Art1023: Wygląda na to że Sabayon nie ma sterownika do Twojej grafiki co objawia się czarnym ekranem. Możesz spróbować uruchomienia w trybie bezpiecznym z grafiką VGA. Zanim przystąpisz do instalacji poczytaj na ten temat, u mnie Sabayon 7 rozwalił tablicę partycji i skończyło się formatem.
Używałem niemal rok bez żadnych problemów. Każda płytka odpalała się bez problemów. Jego największe wady to wolne uruchamianie i zamykanie systemu, oraz strasznie wolna aktualizacja/instalacja pakietów. Aktualizacja która na archu trwa 2 minuty, na sabayonie może się przeciągnąć i do 10.
Za to, jeśli już przebrniemy prze proces uruchamiania i aktualizacji, jest naprawdę szybki. Na słabszych maszynach (u mnie Atom N280) wyraźnie szybszy od dystrybucji opartych na debianie. Jak już napisalem zero problemów w eksploatacji, świeżutkie oprogramowanie.
Jeśli nie instaluje się często nowego oprogramowania to warto go zainstalować. Jeśli jest się maniakiem testowania różnych programów jak ja, lepiej poszukać czegoś na archu.
U mnie na jednym kompie chodzi pieknie i na prawdę bardzo dobrze i szyblo działa nawet w wersji live. Na innej starszej maszynie jest jakiś problem, ale na tamtej maszynie połowa linuxów nie odpala, a co trzeci da się zainstalować więc to raczej nie wina systemu.
nie wiem dokładnie w czym może tkwić problem lecz Ja takich problemów z Sabayon nie miałem każdą płytkę live mogę odpalić lecz nie używam tego systemu ostatnia wersja jaka u siebie sprawdzałem to była 8 nie wiem jak te pozdrawiam i może ktoś inny napisze Tobie jaka może być tego przyczyna
Nie wiem co jest nie tak z tą dystrybucją ale jeszcze żadnego Sabayon-a nie udało mi się odpalić z LiveCD.Dojdzie do momemtu że widać strzałkę kursora,ekran czarny i kicha wszystko stoi w miejscu.:-(