Raport Red Hat: firmy w Europie inwestują w chmurę, żeby rozwijać AI
Aż 99% firm w regionie EMEA zamierza inwestować w rozwiązania chmurowe, a 78% chce dzięki temu szybciej wdrażać narzędzia wykorzystujące sztuczną inteligencję (AI) – wynika z badania Red Hat. Rozwój nowych technologii nie obywa się jednak bez wyzwań. Do najczęściej wymienianych barier na drodze do wprowadzania nowych narzędzi IT należą luka kompetencyjna oraz brak współpracy między poszczególnymi działami w firmach, czyli tzw. silosy organizacyjne. Ponad połowa badanych przedsiębiorstw (52%) spotyka się z tą przeszkodą często lub stale.
Chmura jest uznawana obecnie za główny czynnik umożliwiający rozwój cyfrowej transformacji w biznesie, ponieważ dzięki swojej elastyczności pozwala bezpiecznie eksperymentować z nowymi technologiami i wdrażać innowacje. Wśród czynników, jakie w 2025 roku będą napędzać rozwój chmury, firmy wskazały potrzebę centralizacji zarządzania nią (80%), konieczność dostosowania się do wymogów regulacyjnych (78%) oraz chęć wdrożenia narzędzi bazujących na sztucznej inteligencji (78%).
Jednocześnie przedsiębiorstwa starają się zadbać o równowagę w swoich strategiach chmurowych. Połowa badanych podmiotów stawia na zrównoważony rozwój i zamierza w równym stopniu inwestować w nowe technologie, co optymalizować już istniejące systemy IT. Co czwarta firma (26%) planuje skupić się przede wszystkim na inwestowaniu w innowacje. W obu tych grupach 52% respondentów chce wejść w 2025 rok z budżetem na technologie chmurowe zwiększonym o 21-50%.
Przeszkody we wdrażaniu chmury i AI
Pomimo deklaracji o wysokim poziomie inwestycji w chmurę i sztuczną inteligencję droga do wprowadzania nowych rozwiązań IT w biznesie nie jest usłana różami. Siedem na dziesięć przedsiębiorstw (71%) w raporcie Red Hat jako główną barierę wskazało niedobór specjalistów z kompetencjami potrzebnymi do pracy z AI. Firmom brakuje także pracowników wyposażonych w umiejętności z zakresu cyberbezpieczeństwa (66%) oraz przetwarzania w chmurze (61%).
Ważną, obok luki kompetencyjnej, przeszkodą we wdrażaniu nowych technologii pozostają silosy organizacyjne. Odizolowanie zespołów i brak wystarczającej współpracy między nimi stanowi wyzwanie dla 96% firm i ma wpływ na szereg obszarów ich działalności, od bezpieczeństwa po zarządzanie kosztami. Ponad połowa badanych (52%) podmiotów zmaga się z problemem silosów regularnie, a dla 47% z nich przekłada się to na wzrost kosztów prowadzenia biznesu. Ponadto dwie na pięć firm (41%) przyznają, że brak spójności między różnymi zespołami nie tylko obniża wydajność pracy, ale również ogranicza widoczność zasobów w chmurzę i kontrolę nad nimi, co dodatkowo komplikuje wdrażanie chmury i sztucznej inteligencji.
Gen AI pod znakiem zapytania
Ankietowani, zapytani o główne przeszkody utrudniające rozwój inicjatyw wykorzystujących generatywną sztuczną inteligencję (gen AI), wymieniają obawę o prywatność i bezpieczeństwo danych (43%) oraz wysokie zużycie energii, które niweczy wysiłki firm na rzecz zrównoważonego rozwoju biznesu (39%). Dla niemal co trzeciej firmy barierą jest niewystarczająca infrastruktura technologiczna, a 31% za przeszkodę wskazuje brak przejrzystości modeli AI.
Przeważająca większość przedsiębiorstw (89%) zwraca uwagę, że transparentność, możliwość modyfikacji algorytmów gen AI i wiedza o tym, skąd pochodzą wyniki przez nie przedstawiane, są kluczowym czynnikiem zwiększającym ich zaufanie do dużych modeli AI. Rozwiązania bazujące na otwartym oprogramowaniu oferują tę przejrzystość i bezpieczeństwo, a jednocześnie wspierają procesy innowacyjne i obniżają koszty rozwoju technologii. Z raportu Red Hat wynika, że wśród trzech najważniejszych zalet stosowania podejścia open source w rozwoju oprogramowania dla AI, firmy wskazują na przyspieszenie innowacji (45%), transparentność rozwiązań (43%) oraz efektywność kosztową (39%).
Sukces w zasięgu ręki
Wykorzystanie otwartego oprogramowania odpowiada także na wyzwanie dotyczące wypełnienia luki kompetencyjnej. Zapewnia przedsiębiorstwom dostęp do wiedzy i doświadczenia globalnej społeczności programistów oraz wsparcie techniczne. W ten sposób firmy mogą inwestować w technologie i rozwijać innowacje nawet bez rozbudowanego zespołu IT oraz ekspertów.
Platformy open source przeznaczone dla przedsiębiorstw oferują rozwiązanie dla tych, które chcą w pełni wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji w swoich środowiskach chmurowych. Dzięki swojej przejrzystości, wspierają budowę zaufania i efektywne wykorzystanie zasobów IT. Przy odpowiednim podejściu firmy mogą nie tylko pokonać istniejące bariery, ale także zyskać przewagę konkurencyjną, dostosowując swoje strategie do dynamicznie zmieniającego się rynku technologii.
O badaniu
Badanie Red Hat zostało przeprowadzone wśród 609 managerów IT w firmach we Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz Wielkiej Brytanii. Respondenci byli pytani o strategie rozwoju chmury na 2025 rok, inwestycje w projekty bazujące na sztucznej inteligencji oraz bariery we wprowadzaniu nowych rozwiązań IT.
Hans Roth, senior vice president and general manager for EMEA w Red Hat