Aktualności

Potęga Linuksa i Open-source

Ostatnia aktualizacja: 18 września 2023, 14:33

Dla większości użytkowników komputerów osobistych świadomość używania oprogramowania o zamkniętym lub otwartym kodzie źródłowym jest sprawą mało istotną.
Jedną z ważniejszych spraw jest możliwość wykonania konkretnej pracy za pomocą konkretnego programu.

Niewiele osób zastanawia się jaki wpływ na świat oddziaływują wspierając (świadomie lub też nie) producentów programów i systemów operacyjnych o zamkniętym kodzie źródłowym.
Prawdę mówiąc nie mamy żadnego pojęcia co takie programy „robią” na naszych komputerach oprócz ich zasadniczego przeznaczenia a producenci nam tego nie powiedzą.

Alternatywą dla takiej sytuacji jest używanie oprogramowania, do którego wszyscy mają bezproblemowy wgląd z możliwością jego sprawdzenia, edycji i swobodnej dystrybucji.
Linux i środowisko OpenSource dają Tobie taką możliwość a jedyną barierą, która Ciebie od tego dzieli jest siła przyzwyczajeń i niepewność przed zmianami.

Nie musisz od razu instalować dystrybucji Linuksa na dysku komputera aby sprawdzić jego działanie. Uruchom Linuksa z płyty Live CD/DVD, przetestuj go do granic możliwości a kiedy będziesz gotowy/a zainstaluj go i dołącz do osób, którym wolność wyboru i otwartość są sprawami najważniejszymi w naszym skomercjalizowanym świecie.

Zapoznaj się z krótką prezentacją wideo ukazującą podstawowe możliwości Linuksa.

  

Możesz również pomóc w promowaniu Linuksa i otwartego oprogramowania wklejając poniższy kod do swojego bloga lub strony internetowej :

<iframe title="YouTube video player" width="480" height="390" src="http://www.youtube.com/embed/Q6idcpZNpzw" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>


 

Open Source power

Watch the presentaton in English

and paste the code into your webpage : 

<iframe title="YouTube video player" width="480" height="390" src="http://www.youtube.com/embed/1BTXybf8xp8" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

7 komentarzy do “Potęga Linuksa i Open-source

  • Ta prezentacja to klapa w całym wykonaniu. Przekaz nie dotrze do targetu, jest zbyt długi, nudny i niezrozumiały. W tej formie prezantanja to raczej zniechęca do linuxa. Proponował bym na początek poczytać wypowiedzi na goldenline w działach o marketingu/perswazji/reklamie.
    Jeżeli używasz textu w prezentacji to używaj metafiltry, a efekt bedzie 100x lepszy. To tyle z negatywu.
    Dobra strona z tego, że próbujesz coś zrobić, Z tego co ja widzę to właśnie zacząć coś robić jest najtrudniej, a Wy jesteście na dobrej drodze, teraz to tylko do przodu
    Pozdrawiam serdecznie

    Dragon

    Odpowiedz
  • Witaj, pavroo.

    Tak jak cytrynek, uważam, że intencje masz szczytne, ale po drodze do celu popełniasz całą masę fatalnych błędów.

    Napisów jest stanowczo zbyt wiele, zajmują zdecydowaną większość filmu! Film ma oddziaływać wizualnie, tekst można zawsze dodać w innym miejscu. Napisy powinny być statyczne, to jeżdżenie napisów przez cały czas mnie irytowało. Tak w zasadzie to nic nie pokazałeś – kilka niewyraźnych, zapchanych po brzegi wszystkim naraz zrzutów ekranu z których ciężko cokolwiek wywnioskować, zwłaszcza jeśli nie korzystasz z Linuksa codziennie (ciężko domyślić się, że w danym momencie prezentowane są najpopularniejsze przegladarki internetowe).

    Jeśli już, proponowałbym filmy prezentujące korzystanie z poszczególnych środowisk graficznych/menedżerów okien i programów przeznaczonych pod te środowiska.

    Dodatkowo, mylisz pojęcia. Open source to coś zupełnie innego niż wolne oprogramowanie, a jakby tego było mało, prezentujesz takie aplikacje, jak Opera czy Skype, które nie mają nic wspólnego z OS, o FS już nie wspominając.

    Niestety, zmuszony jestem uznać ten filmik za jedną, wielką porażkę…

    Odpowiedz
    • Witaj Van.
      Obrana forma prezentacji wcale nie musi Ci się podobać.
      To co nie podoba się Tobie może podobać się innym i na odwrót.
      Twoją opinię odnośnie używania przeze mnie Linuksa pozostawię bez komentarza 😉
      tak samo jak wybór „najpopularniejszych” przeglądarek internetowych.
      Rozmawiając o innych programach, środowiskach i menadżerach okien to odpowiedź na to pytanie dałem już cytrynkowi (pkt. 1).
      Nie martw się ale wiem co oznacza otwarte, wolne oraz własnościowe oprogramowanie. Programy o których wspominasz dodałem celowo aby pokazać, iż można je swobodnie używać na Linuksie. Można również polemizować o Firefox-ie domyślnie instalowanym w większości dystrybucji a według wytycznych Debiana nie jest on (Firefox) oprogramowaniem otwartym.
      Pozdrawiam i zapraszam do dalszej dyskusji.
      pavroo

      Odpowiedz
  • Rozumiem, że Marek Byliński zgodził się, by jego utwór został użyty w tej prezentacji?
    Poprawcie wersję angielską. Masakra. „5. You don’t need to about your OS and *dates* safety”, „Linux provides most of *theme* inside the kernel” to tylko wybrane kwiatki…

    Odpowiedz
    • Witaj gryf.
      Wielkie dzięki za zwrócenie uwagi na błędy – zostaną poprawione.
      Poza tym „Ten się nie myli, kto nic nie robi”.
      Jeśli chodzi o prawa autorskie osób trzecich w materiałach zamieszczanych w serwisie YouTube to odpowiedź znajdziesz w informacjach prawnych tego serwisu.
      Pozdrawiam
      pavroo

      P.S.
      Poprawione wideo dostępne jest tutaj :
      http://linuxiarze.pl/open-source/#presentation-en

      Odpowiedz
  • Szczerze? Fajne intencje ale końcowa ocena +3.
    Można to było lepiej zrealizować: lepsza oprawa graficzna, dodać informacje o efektach Compiz. Utworzyć cykl „Dlaczego Linux?” … W sumie pomysł fajny i oby więcej takich ale porozmawiaj z grafikiem komputerowym aby utworzył oprawę i nawet jeśli jest to słowo pisane to i może inny język: angielski, niemiecki …
    Pozdrawiam.

    Odpowiedz
    • Witaj cytrynku.
      Dzięki za wysoką oceną 😉 ale wydaje mi się, że nie zrozumiałeś przesłania.
      1. Prezentacja ma na celu zwrócenia uwagi użytkowników zamkniętego oprogramowania o istnieniu alternatywy. Ma również w skrócie pokazać, że dotychczasową pracę, którą wykonywali w systemie Windows bez problemu zrobią na Linuksie.
      2. Efekty Compis-fusion? – to dodatek estetyczny.
      Znajomy, który obejrzał wideo właśnie testuje drugą dystrybucję i efekty 3D jak na razie go nie interesują. Chce ściągnąć pocztę, otworzyć stronę www, odpalić film oraz muzykę, itd.
      3. Grafik komputerowy to dobry pomysł – jak zrobisz ściepę to może o tym pomyślę.
      4. Inny język – wersja po angielsku jest gotowa, link poniżej.
      Pozdrawiam
      pavroo

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Skip to content