Nobara 42
Została wydana nowa wersja Nobara 42.
Nobara to dystrybucja systemu Linux bazująca na Fedora, jest to zmodyfikowana wersja Fedory Linux z dodanymi przyjaznymi dla użytkownika poprawkami.
Zmiany w tym wydaniu obejmują m.in.:
– Brave jest teraz domyślną przeglądarką.
– Menedżer pakietów Nobara został odpięty z pulpitu i ulubionych, aby „użytkownicy, zwłaszcza nowi użytkownicy, bawili się pakietami systemowymi, ponieważ zazwyczaj nie są zaznajomieni z niektórymi rzeczami, które próbują zainstalować. Dla doświadczonych użytkowników menedżer pakietów nadal jest zainstalowany, wystarczy go wyszukać w menu.”
– plasma-discover i gnome-software zostały zastąpione przez flatpost. Flatpost to nowe, opracowane wewnętrznie kompleksowe rozwiązanie dla pakietów flatpak. Potrafi obsługiwać instalację, usuwanie, uaktualnianie i uprawnienia pakietów flatpak, a także zarządzanie repozytorium pakietów flatpak.
– Nobara jest teraz dystrybucją oficjalnie udostępniana w trybie ciągłym (rolling). Nobara 41 została ogłoszona jako pierwsza iteracja, która będzie otrzymywać aktualizacje w trybie ciągłym. W związku z tym użytkownicy powinni już otrzymać wszystkie aktualizacje pakietów Nobara 42 za pośrednictwem aktualizatora systemowego.
– Mesa została załatana dodatkowymi poprawkami dla wine wayland i DOOM: The Dark Ages
– Zaktualizowano menedżera sterowników. Nowy menedżer sterowników umożliwia: łatwy wybór i/lub zamianę między mesa-vulkan-drivers lub mesa-vulkan-drivers-git; łatwy wybór i/lub zamianę między otwartymi lub zamkniętymi wersjami sterowników Nvidia — z DOWOLNEJ gałęzi (produkcja, beta, nowa funkcja)
– GNOME 48
– KDE Plasma 6.3.4
– Mesa 25.1.0
– sterowniki Nvidia 570.144
– jądro Linux 6.14.6
Źródło: nobaraproject.org/2025/05/13/may-132025/
Obraz systemu live dla architektury 64 bitowej można pobrać ze strony Pobierz Nobara Linux
Odkąd zdecydowałem się na odejście od windy używałem Nobara od wersji 37. Było jak bajka do momentu w którym po aktualizacji do wersji 42 pojawił sie komunikat: DX 11 reqiret 10.0 i te inne shity. Brak mozliwości uruchomienia gier ze steam, Brak jakiejkolwiek informacji na googlach, git hubie oraz forum fedory. Nie wierzę , że ponad 2 miesiące nikt nie spotkał się z tym problemem. Myślę, że albo problem jest w protonie albo wine, niestety jestem tylko inżynierem MS, newbie w linuksie. Posiedze jeszcze z miesiąc nad próbą rozwiazania problemu, jak się nie da to niestety wrócę do MS.