Patronat

MediaLab Junior Warszawa – algorytmy i sampling – magia w procesie

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia 2024, 11:22

MediaLab

Medialab Junior Warszawa to dwa cykle innowacyjnych warsztatów zorganizowanych przez Fundację Culture Shock. Adresatami warsztatów łączących nowe technologie i edukację jest młodzież z warszawskich ośrodków wychowawczych. Podczas zajęć młodzi ludzie wraz z trenerami – specjalistami w danej dziedzinie wypracowują oryginalne pomysły, ucząc się zasad programowania i pracy z dźwiękiem, dzięki dostępnym wolnym i otwartym technologiom. Wiedza teoretyczna dotycząca nowych mediów znajduje zastosowanie w praktyce, wyzwalając twórczą ekspresję i pobudzając uczestników do kreatywności. Na czas warsztatów odbywających się w październiku i listopadzie należąca do Fundacji Przestrzeń Na Skarpie zamienia się w technologiczne laboratorium i studio nagrań. 26 listopada o 16:30 w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii nr 7 na ulicy Ossowskiej 81 w Warszawie odbędzie się otwarty finał warsztatów, na który chcielibyśmy zaprosić osoby związane i zainteresowane tematyką Kultury 2.0, innowacyjną edukacją i nowymi mediami.

„Każda wystarczająco zaawansowana technologia jest nieodróżnialna od magii.” Arthur C. Clarke

Życiowe technologie

Podstawowe kompetencje cyfrowe stają się jednym z podstawowych wymogów pozwalających na swobodne poruszanie się w obszarze kultury. Zmiany w modelach komunikacji społecznej wywołane przez rozwój cyfrowy wymuszają na człowieku korzystanie z nowych technologii. W tradycyjnie pojmowanej edukacji brak jest miejsca na przedstawienie podstaw funkcjonowania współczesnych technologii, co jest związane z tempem ich rozwoju i zmian. Młodzi ludzie zazwyczaj korzystają z narzędzi komunikacji w sposób bierny, nabywając elementarne kompetencje cyfrowe w praktyce, poruszają się w świecie sieci, głównie jako end-userzy podsuniętych im technologii, najczęściej komercyjnych. Warsztaty MediaLab Junior wychodzą naprzeciw potrzebom współczesnej młodzieży i uczą jak świadomie poruszać się w cyfrowym świecie.

Arduino
Arduino, czyli tworzenie własnych inteligentnych urządzeń elektronicznych

Arduino to warsztaty pozwalające na opanowanie w krótkim czasie podstaw elektroniki i programowania mikrokontrolerów. Są podstawą wiedzy o tym, czym jest interakcja między człowiekiem a urządzeniem elektronicznym. Ich celem jest zapoznanie młodych ludzi z ogólnymi zasadami działania technologii interaktywnych i pogłębienie zrozumienia otaczającego ich świata. Do pracy przy programowaniu wykorzystuje się platformę Arduino opracowaną na potrzeby edukacji, bardzo popularną zarówno w szkolnictwie technologicznym jak i w kręgach DIY. Platforma składa się z płytki mikrokontrolera i z uproszczonego środowiska programistycznego języka C. Samochodzik sterowany komórką, napis reagujący na ruch, gra interaktywna to przedmioty, które stworzyć można na warsztatach.

Czym jest dźwięk
Field recording, sound design i sampling, czyli warsztaty z hip hopu

Podczas serii warsztatów młodzież dowiaduje się m.in. na czym polega cyfrowa twórczość muzyczna, poznaje podstawy obsługi programu Audacity wspomagającego ten proces. Uczestnicy nagrywają dźwięki miasta, edytują je i umieszczają je w muzycznym kontekście. Prosta i dająca zachwycające efekty technika udowadnia, że dźwięki niekojarzone dotąd z muzyką okazują się być doskonałym źródłem melodii i rytmu. Młodzież ma również możliwość nagrywania tradycyjnych instrumentów – gitary i basu, które poddane przetworzeniom cyfrowym zabrzmią w sposób świeży i nowatorski. Na zajęciach wykorzystuje się również technikę samplingu – ściśle kojarzoną z kulturą hiphopową oraz podstawy sound designu.

Kierunek MediaLab

Fundacja Culture Shock skupia osoby zajmujące się nowymi technologiami w życiu, pracy, edukacji i kulturze. Wytycza jasną drogę ku szerzeniu tej idei w kontekście sztuki, edukacji i animacji społeczności lokalnych. Zachęcamy do zapoznania się z dostępnymi na licencji Creative Commons scenariuszami warsztatów oraz filmami dokumentującymi działania, które odbyły się w ramach pierwszej edycji „MediaLab Junior”: cultureshock.pl/projekty/medialab-junior/. Zachęcamy również do zapoznania się z treścią wywiadu z Edwinem Bendykiem, który przedstawiał m.in. wychowanki młodzieżowego ośrodka wychowawczego z Rembertowa, które brały udział w warsztatach Arduino: dwutygodnik.com/artykul/3648-algorytm-na-materie.html. Fundacja realizowała również MediaLab Senior przeznaczony dla osób starszych zainteresowanych przestrzenią publiczną, wzornictwem, stronami www, architekturą, designem i nowymi technologiami
cultureshock.pl/projekty/medialab-senior/.

Wszystkie scenariusze, materiały, zdjęcia, filmy, aplikacje powstałe w ramach projektu Medialab Junior będą dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska oraz zostaną opublikowane na stronie Fundacji Culture Shock. Zależy nam by posłużyły innym osobom, organizacjom, trenerom do realizowania podobnych projektów.

Projekt MediaLab Junior współfinansowany jest ze środków miasta st. Warszawa na rzecz realizacji zadania publicznego z zakresu edukacji kulturalnej.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Skip to content