Liferea – zarządzanie kanałami wiadomości RSS
Ostatnia aktualizacja: 16 maja 2022, 21:07
Liferea – czytnik kanałów wiadomości RSS, Atom, RDF i OPML dla środowiska GNOME.
Działa na wszystkich środowiskach pracujących na bibliotekach GTK+.
Pozwala na zarządzanie wiadomościami w katalogach, filtrowanie, definiowanie czasu aktualizacji osobno dla poszczególnych kanałów oraz definiowanie zewnętrznych przeglądarek www.
Ilość dostępnych możliwości konfiguracji programu znacząco wpływa na jego elastyczność i funkcjonalność. Według mnie Liferea w pełni zasługuje na miano najlepszego programu do agregacji wiadomości RSS dla Linuksa.
Liferea dostępna jest dla większości dystrybucji Linuksa, więc zainstaluj ją za pomocą narzędzi właściwych dla Twojej wersji systemu.
1. Uruchom Liferea z menu „Programy-> Internet” – zostaną automatycznie pobrane najnowsze wiadomości z domyślnie subskrybowanych kanałów.
2. Aby dodać nowy kanał wiadomości wybierz „Nowa subskrypcja” i wpisz adres URL kanału.
Jeśli go nie znasz możesz podać adres strony a Liferea samodzielnie wykryje dostępne kanały na tej stronie. Kanał możesz przyporządkować do istniejącego katalogu lub do nowego, który utworzysz wybierając „Subskrypcje-> Nowy katalog”.
3. Teraz możesz skonfigurować własne parametry dla konkretnego kanału wybierając „Wiadomości-> Properties”, np. częstotliwość uaktualnień (dni, godziny, minuty).
4. Możesz edytować źródło subskrypcji kanału.
5. Właściwości pamięci podręcznej programu.
6. W opcji „Zaawansowane” możesz, np. wymusić automatyczne pobieranie załączników dla tej subskrypcji, ładowanie nagłówków wiadomości w zdefiniowanej przeglądarce www lub ignorowanie komentarzy.
To tyle jeśli chodzi o ustawienia dla wybranego kanału – możesz również zmienić ustawienia globalne dla programu i wszystkich subskrypcji.
7. Wybierz „Narzędzia-> Preferencje” a następnie „Subskrypcje” aby, np :
– ustalić maksymalną ilość pobieranych nagłówków wiadomości dla poszczególnych kanałów.
– czas aktualizacji dla wszystkich subskrypcji (dni, godziny, minuty)
– akcję programu po jego uruchomieniu
8. Możesz wymusić ukrywanie przeczytanych wiadomości co spowoduje zwolnienie miejsca dla nowych.
9. Liferea posiada możliwość integracji z wieloma serwisami sieciowymi – możesz wymusić wysyłanie zakładek do jednego z wybranych.
11. Możesz ustalić otwieranie odnośników zamieszczonych w wiadomościach za pomocą Liferea lub własnej, wybranej przeglądarki stron www.
12. W kolejnej opcji ustawień „Interfejs” możesz, np. wybrać :
– wyskakujące okno z nowymi nagłówkami wiadomości
– pokazywanie ikony statusu w obszarze powiadamiania
– wyświetlanie ilości nowych wiadomości na ikonie
13. Liferea jak większość programów sieciowych posiada opcję połączenia przez serwer pośredniczący.
14. Ostatnią przydatną funkcją jest możliwość zdefiniowania menadżera pobierania, za pomocą którego Liferea będzie pobierać załączniki wiadomości.
Zaprezentowałem większość przydatnych funkcji dostępnych w programie i mam nadzieję, że Liferea przypadnie Wam do gustu tak samo jak mnie.
Real brain power on dlsipay. Thanks for that answer!
Mimo wszystko wole Feedly ;P Synchro z Google Readerem, więc i na komputerze i na komórce te same dane – no i pięknie podane 😛