Jak zabezpieczyć swój sprzęt w domu/firmie – rozwiązania UPS
Ostatnia aktualizacja: 13 maja 2022, 19:44
Dobrej klasy sprzęt komputerowy, bez względu na to, czy jest to sprzęt domowy czy też biurowy, to duży wydatek. W zależności od jego przeznaczenia, ilości oraz jakości przechowywanych na nim informacji, konieczne są odpowiednie zabezpieczenia na poziomie sieciowym oraz sprzętowym. Do najpopularniejszych zaliczamy rozwiązania UPS, a zwłaszcza zasilacze APS, które gwarantują m.in. ochronę przeciwnapięciową.
Zabezpieczenie sprzętu w domu
Domowy sprzęt komputerowy wykorzystywany jest przede wszystkim do rozrywki, nauki, a czasem także do pracy, zwłaszcza kiedy prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą. Zazwyczaj nie są to komputery oraz urządzenia peryferyjne z najwyższej półki, jednak niezależnie od ich ceny, firmy oraz klasy, należy je chronić w odpowiedni sposób, który zagwarantuje trwałość i bezpieczeństwo danych oraz ich bezawaryjność. Dzięki rozwiązaniom APC jest to jak najbardziej możliwe. Firma oferuje sprzęty służące do ochrony zasilania, filtrowania harmonicznego, a także regulujących napięcie. Wśród nich znajdują się zasilacze z serii Back-UPS lub SurgeArres, niezwykle skuteczne w czasie nawet dużych oraz powtarzających się przepięć. Dzięki tym rozwiązaniom nie tylko bezpiecznie zachowasz swoje dokumenty i pliki, ale także zapewnisz bezpieczeństwo całemu sprzętowi, którym dysponujesz na co dzień.
Zabezpieczenie sprzętu w firmie
O zabezpieczeniach sprzętowych w firmie możemy mówić w dwojakim kontekście. Pierwszy z nich dotyczy bezpieczeństwa samej infrastruktury sprzętu. Badania bowiem wskazują (m.in. Raport Serwer w firmie 2013), że wielu właścicieli firm decyduje się na posiadanie własnych serwerów w firmie ze względu na bezpieczeństwo danych, a jednocześnie wcale nie dba o ich faktyczne zabezpieczenie. W co piątej średniej wielkości firmie oraz w co trzeciej małej, nie ma żadnego etatu dla specjalisty IT. Co więcej, ponad połowa firm deklaruje, że zatrudnia tylko jedną osobę do działań IT. Nie można pominąć także faktu przechowywania serwerów, gdyż tylko nieliczne przedsiębiorstwa pozwalają sobie na stworzenie osobnego pomieszczenia – dedykowanej serwerowni. W większości firm znajdują się one w pomieszczeniach pracowników informatycznych i są słabo chronione. Drugim aspektem, równie ważnym, a może nawet ważniejszym, jest bezpieczeństwo danych w kontekście zabezpieczeń sieciowych – mowa zatem o niezawodności urządzeń oraz wykorzystywaniu rozwiązań typu UPS, a w szczególności wspomnianych już zasilaczy APS.
W małych i średnich firmach niezwykle często wykorzystywane są Data Canters oraz Server Rooms, a więc systemy do modularnych centrów danych, UPSy zajmujące się ochroną zasilania, prefabrykowane moduły do centrów danych (w szczególności moduły chłodzenia), przełączniki źródeł zasilania, a także pakiety zintegrowanych narzędzi programowych. W dużych przedsiębiorstwach oraz warunkach korporacyjnych, wymagania dotyczące zabezpieczeń powinny być jeszcze wyższe i muszą obejmować ochronę poczynając od najmniejszego urządzenia, aż po zabezpieczenia całych budynków. W tym cel, podobnie jak w mniejszych firmach, wykorzystuje się Data Canters, Server Rooms i Network Closets, UPSy, chłodzenia, szafy przemysłowe, dystrybucję zasilania, ochronę przeciwnapięciową, specjalistyczne oprogramowanie, a także całodobowe monitorowanie.
Posiadanie specjalistycznych zabezpieczeń, czy to w domu, czy firmie, jest konieczne – nie jest to zbędny dodatek, ale wskazane działanie, które gwarantuje bezawaryjną pracę oraz pozwala skupić się na rozwoju przedsiębiorstwa, eliminując wszelkie przestoje w jego funkcjonowaniu.
Firma Venso Sp. z o.o. jest jednym z głównych dostawców zasilaczy APC w kraju i zagranicą. |