Jak wybrać klawiaturę komputerową? Rodzaje, różnice, ceny
Ostatnia aktualizacja: 16 września 2023, 12:50
O ile bez myszy można bez problemu korzystać z komputera, o tyle bez klawiatury byłoby to co najmniej utrudnione, a nawet niemożliwe. Klawiatura wykorzystywana jest w zasadzie do wszystkiego. Do pracy, nauki czy relaksu. Bez niej nie byłoby możliwe wyszukiwanie w Internecie. Jakie są rodzaje klawiatury? I jaki wariant sprawdzi się obecnie najlepiej?
Rodzaje klawiatur komputerowych
Od tego, jaką klawiaturę wybierzemy zależy wiele. Może ona albo wpływać korzystnie na komfort pracy, albo wręcz przeciwnie – utrudniać zadanie, nadmiernie męcząc dłonie. Dobrze dopasowana klawiatura ułatwia bezwzrokowe pisanie. Ale jak to jest? Czy naprawdę dostępnych jest tak wiele modeli?
W praktyce wyróżnić można aż 4 rodzaje klawiatur do komputera. Pierwsza z nich, to rozwiązanie tradycyjne, znane wszystkim, występujące powszechnie.
Klasyczny układ, brak dodatkowych funkcji. Alternatywą dla nieco bardziej wymagających jest klawiatura multimedialna. Alternatywą dla nieco bardziej wymagających jest klawiatura multimedialna. Czym się różni od rozwiązania klasycznego? Otóż w klawiaturze multimedialnej dostępne są dodatkowe klawisze, które pozwalają np. na wygodne sterowanie dźwiękiem czy obsługę plików wideo (włączenie, pauza, itp). Kolejnym rozwiązaniem jest klawiatura numeryczna, która jest zdecydowanie mniejsza niż inne warianty, a to dlatego, że zawiera wyłącznie cyfry. Moduł ten świetnie sprawdzi się w biznesie, ponieważ bardzo ułatwia pracę, gdy konieczne jest wykonanie obliczeń. Ostatnim dostępnym obecnie wariantem jest klawiatura płaska. Charakteryzuje się ona niskim profilem. Styczność z taką klawiaturą miał praktycznie każdy, kto korzystał z laptopa lub notebooka, ale można taki wariant dokupić również do komputera stacjonarnego. To świetne rozwiązanie dla osób, które dużo piszą.
Sprawdź ranking gamingowych klawiatur komputerowych:
www.komputronik.pl/informacje/jaka-klawiatura-komputerowa/
Rodzaje klawiatur ze względu na technologię wciskania klawiszy
Tu można w zasadzie wyróżnić 3 warianty. Klasycznym rozwiązaniem jest klawiatura mechaniczna, której niewątpliwym atutem jest naprawdę wysoka trwałość. Przyciski są sprężyste, a pod każdym z nich znajduje się odpowiedni przełącznik. Wygoda użytkowania sprawia, że propozycja ta doskonale sprawdzi się jako klawiatura gamingowa. Jednak rozwiązanie to ma jedną wadę – mechanizm działa dość głośno.
Drugim wariantem jest klawiatura membranowa. Tutaj, zamiast przełącznika, pod klawiszem znajduje się membrana. Gdy wciśnięty zostanie konkretny klawisz, to w obwodzie elektrycznym pojawia się sygnał, przekazywany do komputera. Ten wariant jest dużo cichszy niż klawiatura mechaniczna, jednak też mniej trwały.
Ostatnim wariantem jest klawiatura membranowo-mechaniczna. Jest to swego rodzaju kompromis pomiędzy powyższymi propozycjami. Nazywana też klawiaturą hybrydową. Wykorzystuje technikę dostępną w obu poprzednich wariantach – obecny jest zarówno przełącznik, jak i membrana. Rozwiązanie ma spore zalety, bo klawisze szybko wracają do pozycji pierwotnej, a jednocześnie dość mocno udało się wyciszyć stukanie klawiszy.
Na co zwrócić uwagę wybierając klawiaturę do komputera?
Poza wariantem klawiatury koniecznie trzeba zwrócić uwagę również na inne czynniki. Jednym z najważniejszych jest ergonomia, to od niej zależeć będzie komfort pracy. Dobrze jest wziąć pod uwagę to, ile na klawiaturze piszemy. Jeśli dużo – lepszym rozwiązaniem będą propozycje niskoprofilowe, które nie będą nadmiernie narażać naszych dłoni na przemęczenie. Dobrym rozwiązaniem może być wybór klawiatury wygiętej w łuk. Początkowo pisanie może być dość trudne, ale wraz z doświadczeniem zostaje bardzo docenione. Na komfort pracy wpływać może też obecność klawiatury numerycznej. Blok klawiszy numerycznych to ogromne ułatwienie dla tych, którzy dużo i często korzystają np. z arkuszów kalkulacyjnych. Dla pracujących wieczorami dużym ułatwieniem mogą być podświetlane klawisze.
Cena klawiatury
Tak naprawdę ceny klawiatur mogą bardzo różnić się między sobą. Najprostsze, pozbawione dodatkowych funkcji to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Jeśli jednak szukamy rozwiązań nietypowych, potrzebujemy odpowiednie klawisze funkcyjne lub chcemy samodzielnie zaprogramować wybrane kombinacje to koszt takiego sprzętu może dość mocno wzrosnąć. Profesjonalne klawiatury mechaniczne, wyposażone w dodatkowe funkcje kosztować mogą nawet kilkaset złotych.