ŚwiatWiadomości Prasowe

Fortinet prezentuje FortiAI – pierwszego w branży asystenta bezpieczeństwa dla środowisk IoT bazującego na sztucznej inteligencji

Fortinet, globalny lider w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, który dąży do konwergencji sieci i rozwiązań ochronnych, rozbudował funkcjonalność swoich rozwiązań generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI) w celu usprawnienia zarówno operacji sieciowych, jak i bezpieczeństwa. Zaprezentował także pierwszego w branży, bazującego na GenAI, asystenta bezpieczeństwa dla środowisk IoT.

Branża cyberbezpieczeństwa stoi w obliczu znacznej luki kompetencyjnej – obecnie na świecie brakuje już prawie 4 milionów specjalistów.1 GenAI ułatwia poradzenie sobie z tym wyzwaniem, zapewniając techniczne kwalifikacje na wielu poziomach. FortiAI – stworzony przez firmę Fortinet asystent GenAI – zapewnia wsparcie dla zespołów operacji bezpieczeństwa (SecOps) i operacji sieciowych (NetOps), dzięki czemu mogą one szybciej niż kiedykolwiek wcześniej konfigurować swoje sieci i zarządzać zmianami w nich oraz badać i usuwać zagrożenia. Intuicyjny interfejs tego narzędzia pozwala osobom, niezależnie od posiadanej specjalistycznej wiedzy, korzystać z języka naturalnego, skutecznie przeciwdziałając luce kompetencyjnej. Od czasu uruchomienia FortiAI w 2023 roku Fortinet kontynuuje rozszerzanie funkcji GenAI w ramach całej platformy Fortinet Security Fabric – taka rozbudowa została przeprowadzona właśnie teraz.

Nowe funkcje GenAI dla operacji sieciowych

Przyspieszenie operacji sieciowych na etapie planowania i wdrażania (Day 0 / Day 1) – Nowe funkcje zapewniane przez FortiAI w rozwiązaniu FortiManager zmieniają podejście do procesu konfigurowania sieci oraz wdrażania nowych rozwiązań, poprzez możliwość skorzystania ze wspomaganego przez GenAI tworzenia skryptów w interfejsie linii komend (CLI) i mechanizmie szablonów Jinja. Ta innowacyjna funkcja pomaga generować skrypty na podstawie poleceń konwersacyjnych, dzięki czemu jest dostępna dla osób o różnym poziomie wiedzy programistycznej. Zapewniona jest także funkcja sprawdzania poprawności, która analizuje kod pod kątem błędów i sugeruje zmiany, usprawniając tworzenie kodu i zwiększając niezawodność skryptów konfiguracyjnych. Takie podejście to niesamowita wygoda dla zespołów IT, które chcą podnieść swoją wydajność operacyjną.

Lepsza widzialność infrastruktury IoT na etapie jej użytkowania (Day 2) oraz rozwiązywanie problemów z podatnościami bezpieczeństwa – FortiManager zawiera teraz pierwszego w branży bazującego na GenAI asystenta bezpieczeństwa dla środowisk IoT, wyposażonego w konwersacyjny interfejs AI obsługiwany przez FortiAI, który pomaga wykrywać podatności i neutralizować je. Rozwiązanie to umożliwia zespołom ds. bezpieczeństwa sieci korzystanie z języka naturalnego do uzyskania wysokopoziomowej widzialności luk w zabezpieczeniach, zagłębiania się w szczegóły (dotyczących np. poziomu uprawnień użytkowników przypisanych do zasobów), analizowania skutków poszczególnych działań, a nawet przyjmowania praktycznych zaleceń od FortiAI, co umożliwia proaktywne identyfikowanie problemów i szybsze ich rozwiązywanie.

Nowe możliwości GenAI w zakresie operacji bezpieczeństwa

Uproszczenie wyszukiwania zagrożeń i ich analizy – Fortinet pogłębia integrację FortiAI z FortiAnalyzer dzięki nowym funkcjom dyktowania. Rozbudowane funkcje upraszczają wyszukiwanie zagrożeń i analizę zdarzeń, akceptując polecenia wyszukiwania danych, identyfikowania zagrożeń lub generowania raportów. Analitycy mogą szybko nawigować po ogromnych zbiorach danych, aby wskazywać potencjalne zagrożenia i reagować na nie, dzięki czemu procesy te są szybsze i bardziej dostępne dla specjalistów na wszystkich poziomach kompetencji. Takie podejście przyspiesza cykle weryfikacji zabezpieczeń infrastruktury i reagowania na problemy oraz zmniejsza potrzebę prowadzenia obszernych szkoleń technicznych. Zespoły ds. bezpieczeństwa mogą skuteczniej radzić sobie z zadaniami wykrywania, analizy i neutralizowania zagrożeń, zwiększając swoją zdolność do proaktywnego zarządzania zdarzeniami związanymi z bezpieczeństwem.

Priorytetyzacja bezpieczeństwa i prywatności danych w ramach GenAI

Ponieważ mechanizmy sztucznej inteligencji stają się coraz bardziej integralną częścią cyberbezpieczeństwa, ogromnego znaczenia nabrało zabezpieczanie procesów AI oraz zapewnianie prywatności danych. Fortinet jest liderem w rozwiązywaniu tych krytycznych problemów za pomocą skutecznych środków zaprojektowanych w celu ochrony operacji GenAI i ich optymalizacji. W ramach tego zaangażowania Fortinet podjął strategiczną inicjatywę przekierowywania wszystkich połączeń AI poprzez serwery hostowane we własnych swoich centrach danych. Takie podejście przyczynia się do zoptymalizowania wydajności mechanizmów sztucznej inteligencji oraz zwiększenia poziomu bezpieczeństwa danych klientów we wszystkich produktach Fortinet.

FortiAI: GenAI wspiera oraz usprawnia operacje sieciowe i bezpieczeństwa

Fortinet jest pionierem innowacji w zakresie wykorzystania sztucznej inteligencji do zapewniania cyberbezpieczeństwa od ponad dekady, a AI od dawna służy jako podstawa platformy Fortinet Security Fabric oraz pomaga zespołowi FortiGuard Labs w świadczeniu usług bezpieczeństwa w zakresie analizy zagrożeń. FortiAI to innowacja w zakresie sztucznej inteligencji, która zapewnia kontekstową pomoc GenAI, aby pomóc zespołom SecOps i NetOps w szybszym podejmowaniu lepszych decyzji. FortiAI obsługuje ponad 30 popularnych języków i pozwala przedsiębiorstwom radzić sobie z luką kompetencyjną w zakresie cyberbezpieczeństwa, jednocześnie ograniczając ryzyko i usprawniając operacje biznesowe. Narzędzie to stanowi część rozwiązań FortiSIEM i FortiSOAR, ale jest również zintegrowane z FortiAnalyzer i FortiManager. W planach jest także zintegrowanie z innymi rozwiązaniami, aby wprowadzić funkcjonalność generatywnej sztucznej inteligencji w całej platformie Fortinet Security Fabric.

John Maddison, Chief Marketing Officer at Fortinet

„Generatywna sztuczna inteligencja, wspierając specjalistów IT i profesjonalistów w zakresie cyfrowego przetwarzania danych, przyczyniła się do przekształcenia operacji sieciowych i bezpieczeństwa, co pozwala na bardziej wydajną pracę. Fortinet dąży do utrzymania się w czołówce innowacyjnych dostawców w zakresie sztucznej inteligencji, a poprzez rozbudowę FortiAI, naszego kontekstowego asystenta GenAI, kontynuujemy wzmacnianie zespołów operacyjnych dzięki zaawansowanym możliwościom przetwarzania języka naturalnego. Najnowsze aktualizacje FortiAI zapewniają innowacyjne nowe sposoby łączenia się z produktami Fortinet przy użyciu ponad 30 popularnych języków, co pozwala zmniejszyć złożoność komunikacji i zwiększyć wydajność operacyjną.”

Więcej informacji o FortiAI: www.fortinet.com/products/fortiai

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Skip to content