Systemy Niezależne

ToAruOS

Ostatnia aktualizacja: 17 września 2023, 19:58

Strona domowa: toaruos.org
Dokumentacja: github.com/klange/toaruos/wiki
Forum:
Pochodzenie: Japonia
Pulpit: Yutani (graficzny)
Architektura: armv8, x86_64
Bazuje na: Niezależne
Wikipedia (en): ToAruOS
Distrowatch:
Nośnik: Live CD
Instalacja:
Ostatnia stabilna wersja|wydana: 2.2.0 | 2023.08.28

ToaruOS (znany również jako ToAruOS lub と あ る OS; „toaru” to po japońsku w przybliżeniu odpowiednik słowa „pewny”) to hobbistyczny system operacyjny oraz jądro, opracowane w dużej mierze niezależnie (w szczególności w przeciwieństwie do większości nowoczesnych systemów operacyjnych, które są oparte na istniejących kodach źródłowych) autorstwa Kevina Lange.

System jest wydany na licencji UIUC (NCSA/University Illinois) i obsługuje 32-bitowy sprzęt komputerowy bez SMP.

Rozwój został rozpoczęty przez Kevina Lange w grudniu 2010 r. Początkowo był wspierany przez Universytet Illinois w Urbana-Champaign, ale w początkach 2012 roku przeszedł on w dużej mierze pod opiekę Lange. System początkowo był oparty na samouczkach dla jądra x86.

System operacyjny został nazwany na cześć serii mang naukowych Scientific Railgun, ale Lange stwierdził, że to również odzwierciedla ogólne nazwy innych systemów hobbistycznych.

W 2012 roku dodano GUI z menedżerem okien, który został zastąpiony na bardziej zaawansowaną wersję w 2014 r.

ToaruOS jest programowany w języku C i używa biblioteki graficznej Kair. Obsługuje GCC, Python i Simple DirectMedia Layer a także wiele narzędzi open-source, w tym Vim. Dołączony jest także menedżer pakietów i podstawowy przełącznik okien.

Jądro jest „podstawowym środowiskiem uniksopodobnym”. Ma architekturę hybrydową a obsługa urządzeń wewnętrznych i zewnętrznych jest delegowana do modułów. W systemie obsługiwanych jest kilka systemów plików, w tym ext2 oraz ISO 9660. Wsparcie dla sieci jest włączone, ale jest ograniczone do prostej funkcjonalności IPv4.

W przestrzeni użytkownika znajduje się również menedżer okien, Yutani (nazwa pochodzi od Wayland-Yutani Corporation z serii Alien i jako odnośnik do Wayland Display Server dla systemu Linux), z obsługą wejścia. Przechowuje okna jako obszary pamięci współużytkowanej z 32-bitowym kolorem i używa potoków do komunikacji z innymi częściami systemu operacyjnego.

Użytkownik: local; hasło: local
Hasło root: toor

 
Wiadomości:

2022.10.27 ToAruOS 2.1.0 został wydany
2021.12.12 ToAruOS 2.0 został wydany

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.