Oracle Solaris
Ostatnia aktualizacja: 4 października 2024, 13:57
Solaris to system operacyjny z rodziny UNIX, pierwotnie opracowany przez Sun Microsystems, który zastąpił wcześniejszy system SunOS w 1993 r. W 2010 r. po nabyciu przez Oracle Sun, został przemianowany na Oracle Solaris.
Solaris znany jest ze swojej skalowalności, szczególnie w systemach SPARC, oraz wielu innowacyjnych funkcji, takich jak DTrace, ZFS i Time Slider. Solaris obsługuje stacje robocze i serwery SPARC oraz x86-64 od Oracle i innych dostawców. Solaris jest zarejestrowany jako zgodny ze specyfikacją Single UNIX.
Historycznie, Solaris był rozpowszechniany jako oprogramowanie własnościowe. W czerwcu 2005 r. Sun Microsystems opublikował większość kodu pod licencją CDDL i założył projekt open-source OpenSolaris.
Po przejęciu Sun Microsystems w styczniu 2010 r. Oracle zdecydowało się na przerwanie dystrybucji OpenSolaris i otwartego modelu rozwoju. W sierpniu 2010 r. firma Oracle zaprzestała dostarczania publicznych aktualizacji kodu źródłowego jądra systemu Solaris, skutecznie przekształcając system Solaris 11 z powrotem w zastrzeżony system operacyjny o zamkniętym kodzie źródłowym. W 2011 r. kod źródłowy jądra Solaris 11 wyciekł do sieci BitTorrent. Dzięki Oracle Technology Network (OTN) partnerzy branżowi nadal mogą uzyskać dostęp do kodu źródłowego Solaris.
Solaris używa wspólnej podstawy kodu dla obsługiwanych platform: SPARC i i86pc (co obejmuje zarówno x86, jak i x86-64).
Solaris ma reputację systemu dobrze przystosowanego do symetrycznego przetwarzania wieloprocesowego, obsługującego dużą liczbę procesorów. Historycznie był ściśle zintegrowany ze sprzętem SPARC firmy Sun (w tym obsługą 64-bitowych aplikacji SPARC od czasu Solaris 7), z którym jest sprzedawany jako pakiet połączony. Obsługuje systemy x86 od wersji Solaris 2.1 i 64-bitowych x86 od wersji Solaris 10, pozwalając firmie Sun czerpać korzyści z dostępności 64-bitowych procesorów 64-bitowych opartych na architekturze x86-64. Firma Sun intensywnie sprzedawała system Solaris do użytku zarówno ze swoimi stacjami roboczymi „x64”, jak i serwerami opartymi na procesorach AMD Opteron i Intel Xeon, a także systemami x86 produkowanymi przez firmy takie jak Dell, Hewlett-Packard i IBM.
Źródło: Wikipedia EN.
Wiadomości: