Systemy Niezależne

HelenOS

Ostatnia aktualizacja: 17 września 2023, 19:54

Strona domowa: helenos.org
Dokumentacja: helenos.org/wiki/Documentation
Forum:
Pochodzenie: Republika Czeska
Kategoria: Desktop
Pulpit: GUI
Architektura: i386, x86_64, ARM, SPARC, Mips32, PPC32
Bazuje na: Inne systemy
Użytkownik: Zaawansowany
Wikipedia (en): HelenOS
Distrowatch:
Nośnik: Live
Instalacja:
Ostatnia stabilna wersja|wydana: 0.12.1 | 2022.12.16

HelenOS to przenośny, otwarto-źródłowy system operacyjny oparty na wieloserwerowym projekcie mikrojądra i wdrożony od podstaw. Kod źródłowy HelenOS jest napisany w C i opublikowany na licencji BSD.

HelenOS jest rozwijany przez społeczność programistów i składa się z małego głównego zespołu, głównie pracowników oraz byłych i obecnych studentów Wydziału Matematyki i Fizyki Uniwersytetu Karola w Pradze oraz wielu współpracowników na całym świecie. W latach 2011, 2012 i 2014 HelenOS uczestniczył w Google Summer of Code jako organizacja mentorska. Projekt był organizacją mentorską w programie ESA Summer of Code in Space 2013.

HelenOS dekompresuje kluczowe funkcje systemu operacyjnego, takie jak systemy plików, sieci, sterowniki urządzeń i graficzny interfejs użytkownika, na zbiór drobnych elementów przestrzeni użytkownika, które współdziałają ze sobą poprzez przekazywanie wiadomości. Awaria jednego komponentu nie szkodzi bezpośrednio innym. HelenOS jest zatem elastyczny, modułowy, rozszerzalny, odporny na błędy i łatwy do zrozumienia.

HelenOS dąży do zgodności ze standardami C11 i C ++ 14, ale nie aspiruje do bycia klonem jakiegokolwiek istniejącego systemu operacyjnego. Większość komponentów HelenOS została stworzona na potrzeby specjalnie dla HelenOS, dzięki czemu jej podstawowe części mogą pozostać wolne od warstw adaptacyjnych, innego kodu i obciążeń związanych z konserwacją.

HelenOS działa na ośmiu różnych architekturach procesorów i maszynach, począwszy od wbudowanych urządzeń ARM i komputerów jednopłytowych, poprzez wielordzeniowe 32-bitowe i 64-bitowe komputery stacjonarne, aż po 64-bitowe serwery Itanium i SPARC.

 
Wiadomości:

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Skip to content