Athena OS
Ostatnia aktualizacja: 15 marca 2024, 00:51
Athena to projekt mający na celu zbudowanie nowej koncepcji systemu operacyjnego służącego do testów penetracyjnch. Nazwa projektu pochodzi od imienia Ateny, starożytnej bogini kojarzonej z mądrością, rzemiosłem i sztuką wojenną.
Celem projektu Athena jest zaoferowanie innego podejścia niż najczęściej używane dystrybucje pentestingu. Te dystrybucje są oparte głównie na Debianie i polegają głównie na repozytoriach Debiana lub GitHub do pobierania narzędzi bezpieczeństwa, które nie przechowują wszystkich narzędzi bezpieczeństwa i są trudne w utrzymaniu. Co więcej, te systemy operacyjne są już dostarczane z dużą liczbą narzędzi i usług, z których dobry odsetek nigdy nie jest używany przez przeciętnego użytkownika, co powoduje marnowanie miejsca i może powodować spadek wydajności.
Athena jest projektowana od podstaw, więc już w fazie rozwoju wyeliminowano zbędne moduły i usługi w celu poprawy wydajności i zużycia zasobów. Takie podejście projektowe umożliwiło szczegółowy przegląd każdego pojedynczego pakietu i komponentu do uwzględnienia w dystrybucji. Doprowadziło to do zbudowania przyjaznego dla użytkownika środowiska, pomimo oparcia go na Arch Linux.
Znacznie więcej narzędzi bezpieczeństwa: Athena może polegać na repozytorium BlackArch, które zawiera znacznie więcej narzędzi bezpieczeństwa niż repozytoria Debiana.
Środowisko Atheny jest oparte na pulpicie GNOME Wayland, a system live dostępny jest tylko dla maszyn klasy x86_64.
Wiadomości: