Citizen developers zmieniają proces tworzenia oprogramowania
Citizen developers to osoby, które nie mają wykształcenia programistycznego, lecz dzięki wsparciu platform no-code mogą tworzyć innowacyjne aplikacje biznesowe. Zdaniem ekspertów Creatio, pracownicy ci będą odgrywać coraz bardziej istotną rolę w funkcjonowaniu przedsiębiorstw. Dzięki ich zdolnościom firmy już teraz zyskują większą odporność na skutki luki kompetencyjnej w środowiskach programistycznych, a także unikają przeciążania istniejących zespołów IT.
Przedsiębiorstwa powinny wzmacniać pozycję programistów obywatelskich, co mogą osiągnąć m.in. poprzez zaopatrzenie ich w stanowiące rozwiązanie przyszłości platformy no-code wykorzystujące generatywną sztuczną inteligencję (GenAI). Ich implementacja pozwala firmom na szybkie przystosowanie się do zmian rynkowych, co przekłada się na utrzymanie zainteresowania klientów.
Platformy no-code zdemokratyzowały proces tworzenia oprogramowania. Stosowany w nich mechanizm „przeciągnij i upuść” (drag and drop) oraz łatwe w użyciu interfejsy wizualne sprawiły, że niemal każdy pracownik z podstawową wiedzą z zakresu IT może tworzyć aplikacje biznesowe w swojej firmie. – Dla przedsiębiorstw jest to nie tylko możliwość odciążenia zespołów IT, ale również wykorzystania unikalnej wiedzy oraz perspektywy osób zatrudnionych w innych działach. W dogłębny sposób rozumieją oni zadania przypisywane ich departamentom oraz problemy, w rozwiązaniu których może pomóc właściwy program – mówi Andie Dovgan, Chief Growth Officer w Creatio – Dzięki temu projektowane przez citizen developers aplikacje są dopasowane do konkretnych potrzeb i charakteryzują się wysoką funkcjonalnością.
Nie należy więc lekceważyć potencjału drzemiącego w powstałym w ten sposób oprogramowaniu. Równocześnie jednak eksperci Creatio zwracają uwagę na fakt, że może on zostać zwiększony – dzięki mechanizmom bazującym na sztucznej inteligencji.
Szybciej i wydajniej – GenAI w rękach programistów obywatelskich
Platformy no-code, wzbogacone o mechanizmy sztucznej inteligencji, zapewniają programistom obywatelskim niezrównane wsparcie. Połączenie obu rozwiązań umożliwia przekształcanie pomysłów na aplikację w konkretne narzędzie. Citizen developer może opisać konkretną funkcję, jaką ma pełnić oprogramowanie albo problem, jaki powinno ono rozwiązywać. Następnie, mechanizmy sztucznej inteligencji przekształcą dostarczone informacje w gotowy szablon aplikacji. – Tak duże usprawnienie procesu umożliwia przedsiębiorstwom płynne dostosowywanie się do dynamicznych zmian zachodzących na rynku. Dodatkowo, citizen developers – wyposażeni w bazujące na sztucznej inteligencji narzędzia – mogą automatyzować rutynowe zadania oraz opracowywać niestandardowe rozwiązania dla konkretnych działów – podkreśla Andie Dovgan.
Wzbogacone o mechanizmy AI platformy no-code oferują zauważalne wzmocnienie pozycji programistów obywatelskich. Firmy powinny rozważyć ich wdrożenie, ponieważ znaczenie citizen developers na rynku będzie wzrastać. Pracownicy, którzy biegle posługują się narzędziami no-code, umożliwiają przedsiębiorstwom przyspieszanie procesów cyfrowej transformacji. Podmioty dostrzegające potencjał drzemiący w połączeniu GenAI i no-code mają szansę na znaczące zintensyfikowanie poziomu swojej działalności, a tym samym – konkurencyjności.
Dzięki zdolności sztucznej inteligencji do uczenia się na podstawie interakcji i informacji zwrotnych, aplikacje będą stawały się coraz bardziej zaawansowane. Citizen developers, wyposażeni w bazujące na AI rozwiązania, mają więc potencjał, aby znacznie uodpornić firmy na skutki luki kompetencyjnej występującej w branży programistycznej. Dzięki ich szerokim kompetencjom zespoły IT mogą zająć się zadaniami strategicznymi, jak planowanie wdrażania kolejnych innowacji. Wykorzystanie synergii GenAI oraz platform no-code jest więc krokiem w kierunku budowania innowacyjności przez przedsiębiorstwo.
O firmie Creatio
Creatio jest globalnym dostawcą platformy no-code, specjalizującym się w zapewniających maksymalny stopień swobody automatyzacji mechanizmach przepływów pracy i środowiskach CRM.