AlmaLinux 10.0
Ostatnia aktualizacja: 31 maja 2025, 10:45
Została wydana nowa wersja AlmaLinux 10.0 o nazwie kodowej 'Purple Lion’.
AlmaLinux to oparty na społeczności projekt open-source, który dostarcza system operacyjny zbudowany na podstawie kodu źródłowego Red Hat Enterprise Linux (RHEL). AlmaLinux to całkowicie binarny i kompatybilny z RHEL i został zbudowany przez twórców systemu operacyjnego CloudLinux.
Celem AlmaLinux OS jest wsparcie społeczności, a AlmaLinux OS 10 jest tego najlepszym przykładem. Mając na uwadze niezmienną zgodność z Red Hat Enterprise Linux (RHEL), wprowadzono niewielkie ulepszenia do AlmaLinux OS 10, które są skierowane do określonych grup użytkowników. Są one przeznaczone dla użytkowników, którzy ich potrzebują i wiedzą, jak ich używać.
AlmaLinux OS 10 podążył za decyzją Red Hat, aby domyślnie dostarczać zoptymalizowane pliki binarne x86-64-v3, ale zapewnia również dodatkową architekturę x86-64-v2, umożliwiając użytkownikom starszego sprzętu otrzymywanie aktualizacji zabezpieczeń przez kolejne 10 lat.
Domyślnie EPEL jest zgodny z kompilacjami Red Hat, co oznacza, że wszystkie pakiety innych firm dla RHEL10 zostaną zbudowane dla x86-64-v3, jak również dla wersji x86-64-v2 AlmaLinux OS 10.
Zaufany rozruch jest od dawna wymagany dla urządzeń bare metal i staje się coraz bardziej popularny w środowiskach wirtualnych. AlmaLinux OS 10 obsługuje bezpieczny rozruch dla platform Intel/AMD i ARM.
Protokół SPICE (Simple Protocol for Independent Computing Environments) nie jest obsługiwany od wersji RHEL 9.0. Użytkownicy systemu AlmaLinux poprosili o przywrócenie jego obsługi, dlatego w systemie AlmaLinux OS 10 obsługa SPICE została w pełni przywrócona zarówno dla aplikacji serwerowych, jak i klienckich.
AlmaLinux OS 10.0 zawiera również tech-preview obsługi wirtualizacji KVM dla architektury IBM Power.
Obrazy instalacyjne ISO są teraz dostępne na serwerach lustrzanych dla wszystkich architektur:
– Intel/AMD (x86-64)
– Intel/AMD (x86-64-v2)
– ARM64 (aarch64)
– IBM PowerPC (ppc64le)
– IBM Z (s390x)
Źródło: almalinux.org/blog/2025-05-27-welcoming-almalinux-10/
Obrazy iso nośników instalacyjnych dla maszyn 64 bitowych można pobrać ze strony Pobierz AlmaLinux