20 lat Arch Linux
Ostatnia aktualizacja: 14 września 2023, 16:53
11 marca 2002 roku została opublikowana pierwsza wersja Arch Linux 0.1 (Homer).
Arch Linux to dystrybucja GNU/Linux stworzona przez Judda Vineta, której inspiracją była wcześniejsza dystrybucja GNU/Linux – CRUX.
System używa pakietów „tar.xz” nadzorowanych przez zarządcę pakietów Pacman.
Możliwa jest również instalacja pakietów źródłowych za pomocą ABS (Arch Linux Build System).
Ach Linux nie posiada oficjalnego instalatora systemu, a jego instalacja jest możliwa po chrootowaniu się do przygotowanej wcześniej partycji.
Wcześniejsze wersje, tj. przed rokiem 2012 wyposażone były w instalator działający w trybie tekstowym.
Pierwsze wydanie 0.1 opatrzone było poniższą informacją o wydaniu (tłumaczenie własne):
W końcu mam bootowalny obraz iso na stronie ftp. Zła wiadomość jest taka, że nie dostajesz całkiem interaktywnego instalatora. Ale gdybyś chciał jednego z nich, poszedłbyś z RedHat, prawda? 😉
Oto krótka lista niektórych planów na przyszłość dla 0.2:
– Udokumentuj ABS (Arch Build System) i zapewnij metodę aktualizacji podobną do CVS, aby ludzie mogli zacząć tworzyć własne pakiety.
– Zakończ obszar contrib i zacznij publikować pakiety z zewnętrznych źródeł.
– Zakończ pacman 1.2 — to pozwoli Ci zaktualizować cały system najnowszą stabilną wersją wszystkich pakietów, wszystko za pomocą jednego polecenia.
– Dodaj całkiem interaktywny instalator. 😉
– Dodaj więcej dokumentacji — nasze dokumenty są teraz naprawdę do niczego. Proszę! Jeśli masz pytania, po prostu zapytaj! Jeśli chcesz w jakikolwiek sposób pomóc, daj mi znać. Jestem studentem, więc mój wolny czas przychodzi i mija z woli moich złych profesorów.
Postaram się przygotować dokumentację dla ABS (Arch Build System), który, IMHO, jest jedną z najlepszych zalet Arch. Dzięki ABS możesz łatwo tworzyć nowe pakiety, a przebudowanie istniejących pakietów z własnymi dostosowaniami jest trywialne.
A jeśli zaczniesz korzystać z ABS i tworzyć własne pakiety, to witam Twoje zgłoszenia. Mój „zespół ds. rozwoju” pracuje nad obszarem contrib. 😉