10 lat Raspberry Pi
Ostatnia aktualizacja: 14 września 2023, 16:54
Niemal dokładnie dziesięć lat temu jednopłytkowe komputery Raspberry Pi trafiły na rynek, a było to możliwe dzięki współpracującym wolontariuszom oraz licencjobiorcom: Farnell i RS Components, którzy przejęli ponad 100 000 zamówień (mimo problemów z utrzymaniem ich witryn internetowych pod obciążeniem), a Raspberry Pi było na dobrej drodze, by stać się nieco większym, niż planowano.
Grupa założycieli projektu rozpoczęła działalność fundacji Raspberry Pi w 2008 roku, której celem jest odwrócenie spadku liczby aplikacji do studiowania informatyki w Cambridge, zapewniając młodym ludziom zabawny, solidny i tani komputer, za pomocą którego mogliby nauczyć się programować. W maju 2011 zaprezentowano prototyp Rory Cellan-Jones w BBC; niespodziewana popularność jego późniejszego wpisu na blogu była tym, czego projekt potrzebował, aby doprowadzić go do finału.
Dziewięć miesięcy między wpisem na blogu Rory’ego a uruchomieniem było burzą aktywności: Liz zbudowała bloga, forum i znaczną liczbę obserwowanych w mediach społecznościowych; Pete zaprojektował (i przeprojektował) produkt końcowy niemal od zera.
Kolejne dziewięć miesięcy zdominowała praca potrzebna do zbudowania pierwszych zamówień i przekazania ich w ręce ludzi. Po kilku wczesnych wybojach na drogach, pod koniec marca do Wielkiej Brytanii przybyły pierwsze jednostki produkcyjne, a wiosną ich wolumeny rosły. Pod koniec października wysłano zamówienia w dniu premiery na Maker Faires w Bay Area i Nowym Jorku; zademonstrowano działający prototyp pierwszej płytki kamery; rozpoczęto budowę Raspberry Pi w Sony UK Technology Center w Południowej Walii; podwoiła się pojemność pamięci wysyłkowej modelu B do 512 MB; i wyprodukowano pierwsze próbki okrojonego modelu A za 25 dolarów.
W końcu sprzedano milion sztuk w ciągu pierwszych dwunastu miesięcy. Pod koniec tego czasu projekt otworzył swoje pierwsze biuro i zatrudnił pierwszych pełnoetatowych pracowników: Liz, Gordona i Jamesa.
Wiele rozpoznawalnych elementów szerszego świata Raspberry Pi było już na swoim miejscu. Mike Thompson i Peter Green rozpoczęli w marcu prace nad Raspbianem, twardym portem ARMv6 Debiana, który stanowi dziś podstawę Raspberry Pi OS. W maju Liam „Hexxeh” McLoughlin wydał pierwszą wersję rpi_update, a Ash Stone, Jason Davies i Tim Cox opublikowali pierwsze wydanie The MagPi. W lipcu Paul Beech i Jon Williamson uruchomili opakowanie z warstwą Pibow, a James Abela zorganizował pierwszy Cambridge Raspberry Jam; pod kierownictwem Mike’a Horne’a i Tima Richardsona przekształciło się to później w CamJam i zapoczątkowało niezmiennie popularne wydarzenia PiWars.
W ciągu dziesięciu lat zbudowano firmę, fundację charytatywną i ruch, który zaczął zmieniać świat.
Następnie wprowadzono na rynek pięć kolejnych generacji podstawowej platformy Raspberry Pi, zaczynając od modelu 1B+ w 2014r., a kończąc na modelu 4B w 2019r. Zbudowano moduły obliczeniowe i komputery typu „wszystko w jednym”, a także wyprodukowano: kamery, wyświetlacze, obudowy, kable, etc. Produkty RPi latały pod balonami meteorologicznymi; podróżowały do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, kolonii pingwinów na Antarktydzie, wnętrz wulkanów i dna morskiego i zostały wbudowane w superkomputery, sortowniki ogórków oraz wentylatory szpitalne. Dziesiątki tysięcy dzieci używało ich do nauki w domu podczas pandemii.
Do tej pory sprzedano ponad 45 milionów komputerów Raspberry Pi. Zyski pomogły sfinansować pracę Fundacji Raspberry Pi, która w ciągu ostatnich dziesięciu lat stała się jednym z najważniejszych globalnych graczy w edukacji STEM. Fundacja tworzy programy nauczania i programy doskonalenia nauczycieli, które pomagają podnosić jakość edukacji komputerowej w dziesiątkach tysięcy szkół; miliony młodych ludzi uczą się programować za pośrednictwem swoich bezpłatnych zasobów internetowych, sieci Code Clubs i CoderDojos oraz partnerstw z organizacjami młodzieżowymi i społecznościowymi; a ich światowej klasy badania pomagają nam lepiej zrozumieć, co działa, a co nie, w terenie.
Żrodło: raspberrypi.com/news/happy-birthday-to-us-3/
Priponuje darmowy tort. Kazdy moze ppbrac przepis i go skompilowac:D