TOP

TOP 10 niezależnych dystrybucji Linux 2024

Ostatnia aktualizacja: 15 sierpnia 2024, 11:10

TOP 10 najbardziej popularnych niezależnych dystrybucji Linux na portalu Linuxiarze.pl

Zestawienie najpopularniejszych niezależnych dystrybucji Linux w 2024 roku, które nie bazują na żadnej innej dystrybucji Linux, a więc są rozwijane niezależnie i budowane z pakietów źródłowych. Zestawienie ma charakter poglądowy i opiera się na odsłonach stron użytkowników portalu Linuxiarze.pl. W zestawieniu były brane pod uwagę strony dystrybucji, pobierania, poradniki instalacji oraz komentarze.

Weź pod uwagę, iż poniższy ranking zawiera również projekty nierozwijane, lecz wciąż wzbudzające zainteresowanie naszych użytkowników.

1. 4MLinux
4mlinux 40
4MLinux to niezależna dystrybucja systemu Linux, która koncentruje się na 4 x „M”: Maintenance – system ratunkowy LiveCD, Multimedia – odtwarzanie multimediów, Miniserver, Mystery – zawiera kolekcję małych gier Linuksowych.
Pobierz

2. Debian GNU/Linux
debian 12 xfce
Debian jest jedną z najstarszych dystrybucji Linuksa cenioną za stabilność, dokonały system zarządzania pakietami rozwiązujący automatycznie problemy zależności oraz bezpieczeństwo. Wbrew utartym zdaniom Debian nie jest szczególnie trudnym systemem do instalacji i zarządzania, przy odrobinie zaangażowania odwzajemni się bezawaryjną pracą na bardzo długi czas.
Pobierz

3. Red Star OS
red star os
Red Star OS to system operacyjny oparty na jądrze Linux. Twórcą systemu jest Koreańskie Centrum Komputerowe (Korea Computer Center). Podstawowym założeniem, rozwijanego od 2002 roku Red Star było zastąpienie używanego dotychczas angielsko-języcznego systemu MS Windows.
Pobierz

4. openSUSE
opensuse
openSUSE to prosta w obsłudze dystrybucja Linuksa przeznaczona na komputery PC, laptopy i serwery. Projekt openSUSE jest sponsorowany przez firmę Novell i został wyodrębniony z systemu SUSE jako jego otwarta, społecznościowa wersja w 2005 roku (SUSE od 1994 roku).
Pobierz

5. NixOS
nixos 22.05
NixOS jest niezależną dystrybucją GNU/Linux rozwijaną od 2003 roku. NixOS wyróżnia się na tle innych dystrybucji innowacyjnym sposobem zarządzania pakietami oraz budową struktury katalogów systemowych.
Pobierz

6. Alpine Linux
alpine linux
Alpine Linux to niezależna dystrybucja systemu Linux przeznaczona do obsługi routerów, bramek telefonii VoIP oraz zapór sieciowych. Skierowana jest do pracy w urządzeniach wbudowanych.
Pobierz

7. Arch Linux
arch linux
Arch Linux został stworzony w 2002 roku przez Judda Vineta na bazie dystrybucji CRUX. W systemie brak graficznych konfiguratorów, lecz nie przeszkadza to w jego swobodnym zarządzaniu.
Pobierz

8. IPFire
ipfire
IPFire to niezależna dystrybucja systemu Linux, dostarczająca gotowe do użycia oprogramowanie zapory ogniowej. System bazuje na Linux From Scratch, lecz powstał jako fork dystrybucji IPCop.
Pobierz

9. Fedora
fedora 39
Projekt powstał w 2003 roku na bazie Red Hat. Od 2005 roku rozwojem Fedory zajmuje się Fundacja Fedora, która koordynuje prace nad systemem niezależnie od Red Hat. Fedora Core zawiera najnowsze wersje pakietów, które po przetestowaniu trafiają do Red Hat.
Pobierz

10. Puppy Linux
puppy linux
Puppy Linux to niezależna dystrybucja zapoczątkowana przez Barrego Kaulera w 2003 roku. W chwili obecnej rozwojem systemu zajmuje się Puppy Linux Community. Minimalna ilość pamięci RAM wymagana do uruchomienia systemu to 64MB. Puppy zajmuje około 150MB i może być uruchomiony z płyty CD, pamięci flash lub dysku ZIP.
Pobierz

 
Pełna lista niezależnych dystrybucji Linux zebranych na portalu Linuxiarze.pl znajduje się na stronie: https://linuxiarze.pl/dystrybucje-niezalezne/

 
This post is also available in English: https://linuxchannel.org/top-10-independent-linux-distributions-2024/

Click to rate this post!
[Total: 11 Average: 4.3]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Skip to content