Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w wątku Administracja-> Przywitaj się. Wątki z problemami zamieszczone w dziale "Przywitaj się" będą usuwane.

Autor Wątek: Parę pytań od początkującego  (Przeczytany 5468 razy)

Offline ChrisEggII

• Newbie
  • *
Parę pytań od początkującego
« dnia: Listopad 11, 2014, 10:30:48 pm »
Witam, jestem początkującym użytkownikiem Linuksa. Zdarzały mi się już wcześniej drobne epizody z Ubuntu i Mintem, jednak w obu przypadkach przygoda kończyła się po około godzinie pracy. Tak więc można powiedzieć, że mam zerowe doświadczenie. Z tego też powodu mam parę pytań...
1. Mógłby mi ktoś wytłumaczyć krok po kroku w jaki sposób instaluje się programy? Pobrałem instalator Steama i nie mam pojęcia co z nim zrobić. Wiem, że to się odbywa poprzez YAST, przez repozytoria... i na tym moja wiedza się kończy. Nie mam pojęcia gdzie te pliki przekopiować i obsłużyć "Zarządzanie programami".
2. MAm drobny problem z CAps Lockiem. A mianowicie to, że przy szybkim pisaniu pojawiają mi się wielkie litery jeszcze przez ułamek sekundy.
3. BAckspace działa zbyt szybko. W sensie przytrzymując go, usuwa mi w krótkim czasie bardzo duży kawał tekstu.

Offline pavroo

• Global Moderator
  • Hero Member
Odp: Parę pytań od początkującego
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 11, 2014, 10:46:46 pm »
Witaj
Problem z instalacja oprogramowania zacząłbym od przestudiowania sposobów instalacji pakietów za pomocą YaST2, RMP i YUM:
http://linuxiarze.pl/pakiety_opensuse/
Nic nie jest tak proste, jak się wydaje.
Danielle Steel

Offline ChrisEggII

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 11, 2014, 11:08:22 pm »
Otóż próbowałem. Ściągnąłem plik "steam_latest.db", po czym w polu wyszukiwania YaST wpisywałem to pełną nazwę, to jej część. Za każdym razem wynik był ten sam: Brak wyników wyszukiwania.

//edit: OK, połapałem się o co chodzi. OpenSUSE nie obsługuje tego formatu i muszę przekonwertować go na .rpm. Problem mam jednak taki, że wciskam na ikonę PAckage Converter i nic się nie dzieje, poza przeniesieniem mnie na pulpit. Próbowałem kilkukrotnie przeinstalować ten program, aż w końcu system w ogóle przestał go zauważać (brak wyników wyszukiwania w Aplikacjach).
Serio, jestem za głupi na ten system...
« Ostatnia zmiana: Listopad 12, 2014, 01:07:35 am wysłana przez ChrisEggII »

Offline pavroo

• Global Moderator
  • Hero Member
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 12, 2014, 02:02:15 am »
Steam jest dostępny w repozytorium Factory:
http://software.opensuse.org/package/steam
Jeden klik i masz program zainstalowany.
Danielle Steel

Offline ChrisEggII

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 12, 2014, 02:20:32 am »
Dziękuję za pomoc. Już ściągnięty.
Teraz kolejny problem: Opera. Wersja beta występuje jedynie w formacie deb. Czy istnieje jakiś sposób aby przekonwertować paczkę na rpm? Jak już wspomniałem Package Converter się nie uruchamia.

Offline pavroo

• Global Moderator
  • Hero Member
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 12, 2014, 12:35:10 pm »
Spróbuj programu 'alien':
http://linuxiarze.pl/kompilacja1/#konwersja-alien
Danielle Steel

Offline ChrisEggII

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 12, 2014, 05:30:48 pm »
Próbowałem. Taki sam efekt. Wciskałem na ikonę Changera - reakcji zero.
Temat do wylotu. Dałem sobie spokój z Linuxem i wróciłem do Windowsa. Mam zbyt wiele na głowie, aby użerać się z systemem, którego za Chiny Ludowe nie mogę pojąć. Może kiedy indziej...
Nie mniej, dziękuję za pomoc.