Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w wątku Administracja-> Przywitaj się. Wątki z problemami zamieszczone w dziale "Przywitaj się" będą usuwane.

Autor Wątek: Szybkobootujący jedno-oknowy linux na starego złoma  (Przeczytany 1101 razy)

Offline PewienKmiotek

• Newbie
  • *
Szybkobootujący jedno-oknowy linux na starego złoma
« dnia: Lipiec 21, 2019, 03:54:51 pm »
Witam, czy znacie może jakiś Linux na bardzo starego kompa z Celeronem i 1gb RAM.

Chodzi o to że ten grat był mocno zagrywany i już nie radzi sobie po prostu z wielozadaniowością (nawet w XP bez zbędnych usług), więc pomyślałem że może znacie jakiś Linux który byłby tak jak DOS jednozadaniowy (np. sam Firefox).

Może coś podobnego do tego:
http://www.xpud.org/index.en.html
https://distrowatch.com/table.php?distribution=xpud

To mi w VBoxie z 256mb ram-u i 50% procka startuje w 10s. i nawet po Polsku,
tylko że jest już nie rozwijane i zawiera Firefoxa 3.5, bez możliwości aktualizacji.

Mógłby ktoś mądry i dobry zainteresować się tą sprawą, ponieważ także wśród moich znajomych i rodziny znajdują się podobne (a nawet starsze) graty, więc taki system, tylko aktualny byłby bardzo pożądany.
(Przykład: Xpek bez neta do Hirołsów, a szybko bootujący Linux-przeglądarka do Youtuba, opłat itp.).

Pozdrawiam.

Offline pavbaranov

• Hero Member
Odp: Szybkobootujący jedno-oknowy linux na starego złoma
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 21, 2019, 04:44:24 pm »
Nie ma linuksa, który nie byłby wielozadaniowy, a odpowiedzi na Twoje pytanie od groma nawet na tym forum. Antix, Puppy, Slax, Porteus...
Poszukaj sobie w necie "linux for ancient computer/s". Zdaje się, że nawet na distrowatchu jest odpowiednia kategoria.

Offline PomPom

• Hero Member
  • witam na moim kanale jutub
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 21, 2019, 04:54:03 pm »
https://distrowatch.com/search.php?category=Old+Computers#simple
Antix jest lekki i łatwy w obsłudze.
Zmieniłem dwie rzeczy w systemie - zapraszam do testowania mojej nowej dystrybucji!
Widzę, że masz problem - wgraj tę dystrybucję, z której ja korzystam!

Offline PewienKmiotek

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 21, 2019, 08:23:34 pm »
Rozumiem. Znalazłem taki filmik jak ktoś uruchomił Pingwina na starej Amidze.
https://www.youtube.com/watch?v=9DDoclvOAcA
Czas instalacji 16 godz. czas startu 6 minut. 

Jak by miał tyle czekać to bym chyba zbootował z buta  :)

Pewnie że da się na moim komputerze uruchomić nawet Minta z Cinnamonem, ale mi chodzi bardziej o system (może jakieś specjalny pulpit?) który by startował natychmiast (nie liczę samego startu komputera)
Takie coś jak  Linuxy w odtwarzaczach DVD czy telewizorach tylko że z nowoczesną przeglądarką.
Przecież wciskając przycisk na pilocie nikt z Was nie czeka więcej niż kilka sekund?

Offline PomPom

• Hero Member
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 21, 2019, 08:34:57 pm »
Z HDD tak szybkiego startu nie osiągniesz. Z pustego to i Stallman bata nie ukręci. Wydaje mi się, że Antix będzie wystarczająco szybki, a dalej to już musisz trochę poczytać i pobawić się może jakimś Slitazem czy inną bardzo gołą dystrybucją.
Zmieniłem dwie rzeczy w systemie - zapraszam do testowania mojej nowej dystrybucji!

Offline pavbaranov

• Hero Member
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 21, 2019, 09:16:24 pm »
Tak się zastanawiam - pytasz, otrzymujesz odpowiedź z przykładami kilku dystrybucji, które są specjalnie przeznaczone na sprzęt o niezbyt - jak na obecne czasy - mocnych parametrach. Zamiast skupić się na tym wywalasz jakiś tekst o instalacji starutkiego Debiana (Sarge ukazało się w 2005 r. - czternaście lat temu!!!), w dodatku na Amidze, na której jak sądzę nie będziesz instalował linuksa, skoro komputer dysponuje Celeronem.
Zamiast zatem filozofować - ściągnij, którąkolwiek z powyższych, lub jakąś podobną dystrybucję i sprawdź.

PS: Na Celeronie z 1GB RAM lata temu miałem... Debiana (bodaj 4.0) właśnie :) I nie - nie instalował się 16 godzin, podobnie jak i nie uruchamiał przez 6 minut.

Offline lami07

• Global Moderator
  • Sr. Member
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 22, 2019, 10:31:25 am »
Możesz śmiało wypróbować Sparkylinux miniGUI z Openboxem
IRC  - kanał #linuxiarze.pl w sieci freenode.net

Offline LinGruby

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 22, 2019, 12:55:22 pm »
osobiście stawiałem to
https://peppermintos.com/
na LIFEBOOK-S7110 nie jest to demon prędkości ( jedno co to dysk większy HDD chyba coś koło 300GB i RAM dołożyłem )
https://www.cnet.com/products/fujitsu-lifebook-s7110/

powiem że działa dobrze i co ciekawe na vivaldi całkiem nieźle się sprawuje streem telewizji TOYA GO ;-)
a nic z 64-bit na nim nie pójdzie tylko 32-bit...
( ͡° ͜ʖ ͡°)  Linux User #592024  System:  arch-bspwm  Kernel: 5.2.8.ll20-1-lingruby-git+ x86_64 (64 bit gcc: 9.1.0)
Desktop: mwm info: polybar wm: bspwm 0.9.7  dm: lightdm  Distro: Arch Linux

Offline PewienKmiotek

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 22, 2019, 05:05:54 pm »
Dzięki za odpowiedzi.
Na razie ściągam tego Sparky Linuxa z racji że Polski i można różne pulpity wypróbować   8)

A spytam jeszcze jak to jest na Linuxie:
Jeśli zainstalowałbym bez żadnego pulpetu (tryb DOS-owy)
to czy wtedy wpisuję Firefox i mam graficzną przeglądarkę na full screenie?
Da się tak?

Offline PomPom

• Hero Member
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 22, 2019, 06:01:47 pm »
Szczegół w tym, że to nie taki "tryb DOSowy". Bez pulpetu albo menadżera okien nie odpalisz graficznych programów. Coś, co może ci świtać w głowie, to Openbox, gdzie możesz mieć pusty ekran i pod prawoklikiem mieć menu z programami.

Offline ciubaka

• Sr. Member
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 22, 2019, 09:55:02 pm »
Wgraj któreś Puppy, albo Mx, albo Q4OS albo jakieś oszczędne Sparky. Albo jakieś mini : Slax, Portheus, coś tam inne. Nie kombinuj za dużo bo nie będzie chodzić.

Offline pavbaranov

• Hero Member
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 22, 2019, 11:13:57 pm »
Jeśli zainstalowałbym bez żadnego pulpetu (tryb DOS-owy)
to czy wtedy wpisuję Firefox i mam graficzną przeglądarkę na full screenie?
Da się tak?
Tryb "DOS-owy" :D :);):) Nie - nie zrobisz tego, o czym piszesz, a w każdym bądź razie tak prosto, jak Ci się wydaje.
Są dystrybucje ograniczone praktycznie wyłącznie do przeglądarki, ale te najczęściej działają tylko jako liveiso i zasadniczo nie zapisują sesji. Często taka dystrybucja wcale nie jest też taka mało zasobożerna jak się wydawać może.
Nie kombinuj, a po prostu zainstaluj sobie jakąkolwiek dystrybucję, która będzie miała albo skonfigurowane OpenBox (bez zbędnych wodotrysków, w tym także conky), FluxBox lub JWM. Wszystkie one mają bardzo znikomy apetyt na zasoby, a reszta pozostaje na aplikacje. Poprawnie skonfigurowany system np. z JWM praktycznie da Ci cały dostępny RAM na tym komputerze do dyspozycji, a nadto będzie miał znikomy (niezauważalny) apetyt na CPU. Po prostu zainstaluj jakąkolwiek dystrybucję przeznaczoną na "ancient computers". Będzie działać prawidłowo.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 23, 2019, 10:13:24 am wysłana przez pavbaranov »

Offline PewienKmiotek

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 01, 2019, 10:00:55 am »
Witam ponownie. Niestety SpakryLinux zawieszał się podczas instalacji. Zmieniłem na Antixa - brak wi-fi. Zainstalowałem Q4OS - bardzo fajny interfejs, ale na moim sprzęcie się zacina. Chcę wrócić do Antixa, mógłby mi ktoś podpowiedzieć co zrobić by wi-fi działało?

PS. W narzędziach Antixa do wi-fi wyskakiwały jakieś błędy. Jak zainstaluję to napiszę dokładniej, ale chyba brakuje sterowników - Gigabyte GN-WI01GS (Turbo).

Offline pavbaranov

• Hero Member
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 01, 2019, 10:21:54 am »
WIFI działa jeśłi:
1. system ma dostarczony sterownik,
2. sterownik jest "podniesiony",
3. sterownik jest prawidłowo skonfigurowany (jeśli jest to potrzebne),
4. sieć jest prawidłowo skonfigurowana.
Pierwsze najczęściej występuje w kernelu (innymi słowy wkompilowane w kernel) lub jako moduł kernela. Brak - uniemożliwia używanie wifi. Nazwa handlowa - w przypadku linuksa - na niewiele się zda, albowiem tu istotne jest chipset, na którym taka karta jest zbudowana.
Stąd podstawowa wiedza nt. udzielenia odpowiedzi na pytanie: co zrobić by wi-fi działało, jest udzielenie nam odpowiedzi na te 4 kwestie wyżej.

Offline ciubaka

• Sr. Member
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 01, 2019, 10:38:27 am »
Jak q4os się zacina to wszystko będzie się wieszać. Nawet nie doradzam przejścia z antixa na mx zatem. Wgraj jakieś puppy, tyle że to się dużo trudniej obsługuje niż inne linuxy, zwłaszcza w zakresie wifi. Po prostu - całkowicie inaczej. A tak swoją drogą q4os wiesza ci się na trinity, czy nieopatrznie wgrałeś kde? Bo jak to drugie to wywal, zainstaluj od nowa na trinity. Nie powinien się wieszać w tej wersji ... A jak bryndza to mini dystrybucja - slax, portheus, cośtam ... Portheus jest w miarę przyjazny - w miarę, dopóki nie zechcesz coś dograć spoza repo ...