Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w wątku Administracja-> Przywitaj się. Wątki z problemami zamieszczone w dziale "Przywitaj się" będą usuwane.

Autor Wątek: Lenovo IdeaPad 330 nie chce działać z linuxem  (Przeczytany 3993 razy)

Offline pavbaranov

• Hero Member
Odp: Lenovo IdeaPad 330 nie chce działać z linuxem
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 15, 2019, 07:39:40 am »
UEFI jest obojętne.
Jeśli nadal będzie to samo, to możesz napisać jakie są dokładnie cyfry w tym "Failed to resume IOMMU for device: XXXX:XXXX"?
Jaki kernel zainstalowałeś? (nie pamiętam, czy Zuśka daje tu możliwość wyboru, ale jeśli tak, to ma być on jak najnowszy).
To jest na pewno wersja OpenSUSE Tumbleweed?

Offline ciubaka

• Full Member
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 15, 2019, 08:02:08 am »
Jeszcze możesz Fedorę spróbować, jej żadne UEFI blokować nie powinno.
Generalnie nie kombinuj z BIOSEM jak nie musisz.
Ta jak pisał Paweł - bierz nowy system, z nowym kernelem.
Pamiętaj żebyś dobierał wersję odpowiednią do kompa (architektura na przykład).
powodzenia.

Offline korn85

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 15, 2019, 02:58:55 pm »
OpenSUSE Tumbleweed zainstalował się i uruchomił! Podczas startu nadal pojawia się ekran z błędami (zdjęcie poniżej), jednak sam system działa, wyłącza się, restartuje. Nie działa WiFi, w ogóle nie wykrywa dostępnych sieci.
Bios ustawiony jest następująco:
AMD Platform Security Processor - Enabled
Boot Mode - Legacy Support (można zmienić na UEFI)
Boot Priority - UEFI First (opcjonalnie Legacy Support)
OS Optimized Defaults - Enabled

http://uploadfile.pl/pokaz/1647550---126q.html
« Ostatnia zmiana: Luty 15, 2019, 03:02:26 pm wysłana przez korn85 »

Offline pavbaranov

• Hero Member
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 15, 2019, 08:18:22 pm »
To jest ten sam system co poprzednio, czy przeinstalowałeś?

Powiem brutalnie: postaw Archa np. z zen-installer (jest na sf.net). Będzie działać.

Offline korn85

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 15, 2019, 08:42:38 pm »
Wczoraj zainstalowałem wersję 30-dniową Win10 żeby sprawdzić, czy laptop jest sprawny. Z poziomu windy zaktualizowałem bios do najnowszej wersji i zainstalowałem Tumbleweed jeszcze raz.
Tak jak napisałem wcześniej... w ogóle nie widzi karty WiFi. Pojawił się też problem z EsetNod32. Mam licencję na tego antivira i chciałem go pod suse zainstalować ale wywala błędem:
brakujące pliki lub pakiety: glibc.i686, /lib/ld-linux.so.2
W mincie było proste rozwiązanie jak je doinstalować ale tutaj nie działa i eseta brak :(
Pytanie jeszcze jedno mam otóż czy można sprawdzić, czy grafika jest renderowana przez software jak działo się w mincie czy zajmuje się nią gpu? Tutaj komunikatu żadnego nie mam o renderingu softwarowym.

Edit 2. Zen po instalacji nie rusza... Antegros podczas wczytywania instalatora zdycha... Powoli już tracę nadzieję na linuxa na tym laptopie :(
« Ostatnia zmiana: Luty 15, 2019, 09:44:35 pm wysłana przez korn85 »

Offline TataPingu

• Hero Member
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 15, 2019, 10:34:54 pm »
Pojawił się też problem z EsetNod32. Mam licencję na tego antivira i chciałem go pod suse zainstalować ale wywala błędem:
brakujące pliki lub pakiety: glibc.i686, /lib/ld-linux.so.2

Chłopie, a po kiego Ci to pod linuksem potrzebne !?
- jeśli już tak chcesz jakiegoś "antywira", to zainstaluj clamav (GUI to clamtk)...

To program antywirusowy pod linuksa...

Och Jezu..., ale te windziarskie nawyki głęboko w ludziach siedzą...

Offline korn85

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 15, 2019, 11:40:27 pm »
No ok ok już darujmy sobie tego eseta i brakujące pliki do jego instalacji :) Podoba mi się środowisko opensuse ale co z tego, skoro błędy są dalej podczas rozruchu no i nie działa wifi? Zamiast nowej licencji eseta przeznaczę to na dobrą flaszkę dla kogoś, kto w końcu pomoże w rozwiązaniu tego problemu :) Ja już nie mam pomysłów :(

Offline TataPingu

• Hero Member
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 16, 2019, 12:22:55 am »
błędy są dalej podczas rozruchu no i nie działa wifi?

A gdy startowałeś z livea to wifi również nie działało ?

Faktycznie, jeśli to tak nowe sprzęty, to posłuchaj może Kolegi @pavbaranov i zainstaluj, a przynajmniej spróbuj zainstalować coś z archa. Na pewno nie jest to dla nowicjuszy, ale myślę, że Kolega @pavbaranov może Ci pomóc...
- akurat archy to jego specjalność, a co trzeba przyznać, to masz tam zawsze najnowsze kernele...

W nawiązaniu do "podobania się" (SUSE), to raczej w tej sytuacji musisz być szczęśliwy, że sprzęt "ruszy". Rzeczy wizualne, to mniej istotna sprawa...

Offline korn85

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 16, 2019, 01:43:57 am »
Z live jak startowałem też nie widział karty ale co ciekawe po wpisaniu różnych komend z for anglojęzycznych wifi nie jest zablokowane ani softwareowo ani hardwareowo. Mimo to w połączeniach sieciowych nie ma dostępnej karty wifi, tylko ethernet...
Ciekaw jestem, czy da się coś zrobić w tej materii i czy nawet za jakiś czas, może kilka miesięcy te problemy zostaną naprawione w kolejnych wydaniach linuxów.
Co do archa próbowałem zen installer ale podczas wgrywania plików zanim rusza instalator wywala błąd i na tym koniec.

Offline pavbaranov

• Hero Member
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 16, 2019, 07:50:20 am »
Tak pomóc pomożemy, ale pisząc na zasadzie "nie widzi karty wifi", "wywala błąd i na tym koniec" itp. nie przekazujesz żadnych istotnych informacji.
Ok, rozumiem, że OpenSUSE jest zainstalowany i po starcie komputera system pojawia Ci się ze środowiskiem graficznym (nawet tego nie wiemy, a wcześniejsze informacje temu przeczyły). Zgadza się? Jakie to środowisko? Jest ich kilka, a co najmniej dwa.
Możesz na tym komputerze połączyć się z internetem przez kabel? Jeśli tak, to zacznijmy od podstaw: zaktualizuj system. Zainstaluj, jeśli nie masz, program inxi, bowiem będzie on przydatny.
Jaką masz kartę wifi w tym komputerze? Jeśli nie wiesz, to:
lspci | grep Networklub z inxi:
inxi -NxxW ogóle jeśli masz inxi, to fajnie podać wynik:
# inxi -Fxx- umożliwi rozeznanie co w bebechach tego Lenovo jest, co działa prawidłowo itd.
Zacznijmy również rozwiązywać jeden problem w jednym wątku, bo inaczej zrobi się taki bajzel, że się w pale nie mieści. Część rzeczy wyjdzie w wyniku wydania właśnie powyższej komendy inxi.
Aha - z jakiego nośnika instalowałeś OpenSUSE (jest ich kilka - konkretny namiar lub opis).
« Ostatnia zmiana: Luty 16, 2019, 07:55:02 am wysłana przez pavbaranov »

Offline korn85

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 16, 2019, 03:11:35 pm »
A więc od początku... OpenSUSE Tumbleweed pobrane z oficjalnej strony, wypalone unetbootinem na pendraku. Środowisko KDE Plasma.
Kilka komend i wyniki w screenach.

http://uploadfile.pl/pokaz/1648436---zzef.html

http://uploadfile.pl/pokaz/1648437---b4nu.html

Offline woltren

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 16, 2019, 04:12:05 pm »
witam
widzę ze kolega również ma problemy z Lenovo 330
Ja od 7 stycznia jak koledzy z forum pozbyli sie mnie :(
https://linuxiarze.pl/forum/index.php/topic,3277.15.html

dalem sobie spokój z instalacja jakiegokolwiek linuxa a próbowałem każdego.
Tobie przynajmniej sie udaje zainstalować u mnie nawet to nie daje rady (mam podobne parametry)
Kolega pavbaranov chyba miał racje pisząc ze będę musiał poczekać na odpowiedni kernel.
Pozdrawiam

Offline pavbaranov

• Hero Member
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 16, 2019, 08:39:44 pm »
Ok, zatem tak:
1. Grafika - tu ok. Sterownik jest w kernelu i jest to amdgpu i ten działa. Sprawdź (bo nie mam Zuśki w tej chwili) czy masz zainstalowany również sterownik, który ma w nazwie amdgpu (w moim systemie jest to xf86-video-amdgpu i taka nazwa jest "źródłowa" - musisz poszukać u siebie czegoś podobnego). Do absolutnego szczęścia nie jest to potrzebne, ale zapewnia tzw. akcelerację 2D. Lepiej mieć niż nie. W przypadku akceleracji 3D musisz mieć m.in. zainstalowaną mesa i to masz, nadto render jest ok, prowadzony przez GPU. Potem ewentualnie możesz sobie poszukać na wiki Zuśki nt. tzw. akceleracji sprzętowej. Zobacz na wiki Archa, bowiem tu moc informacji i będziesz wiedział już potem czego szukać na stronach Zuśki: https://wiki.archlinux.org/index.php/Hardware_video_acceleration
2. Wifi - podaj wyniki:
lsmod | grep lenovo
lsmod | grep ideapad
lsmod | grep ideapad_laptop
lsmod | grep rtl8821
Zerknij na: https://medium.com/@bigilui/installing-antergos-linux-on-a-lenovo-ideapad-720s-amd-ryzen-dual-booting-with-windows-10-1ac8e2bd94a6 ale nie rób niczego na łapu-capu. Po prostu przeczytaj i zobacz, czy w tę stronę iść biorąc pod uwagę Twój sprzęt.

I nie wiem jak inni, ale uprzejmie proszę o tekstowe treści na np. pastebin, a nie zrzuty ekranu, bo po prostu czytelniej.

Offline TataPingu

• Hero Member
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 16, 2019, 09:00:23 pm »
jest to amdgpu i ten działa. Sprawdź (bo nie mam Zuśki w tej chwili) czy masz zainstalowany również sterownik, który ma w nazwie amdgpu (w moim systemie jest to xf86-video-amdgpu i taka nazwa jest "źródłowa"

U mnie np. to ("debianowate") : firmware-amd-graphics, xserver-xorg-video-amdgpu, libdrm-amdgpu1...
- oczywiście, pod SUSE może to być coś innego, ale jak już @pavbaranov nadmienił, w nazwie pakietu jest coś z "amdgpu"...

Co do wifi, nie pamiętam pod którym dystrem, ale spotkałem się z dziwnym fenomenem, gdzie przy włączonym kablu LAN znikał po prostu wifi.
Po fizycznym odłączeniu LANa wifi pojawiała się karta wifi...

Offline pavbaranov

• Hero Member
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 16, 2019, 09:05:16 pm »
Tata - firmware-amd-graphics - to inna kwestia (ale warto zainstalować), xserver-xorg-video-amdgpu to jest sterownik 2D dla amdgpu (vega).