Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w wątku Administracja-> Przywitaj się. Wątki z problemami zamieszczone w dziale "Przywitaj się" będą usuwane.

Autor Wątek: Edytory Tekstu CLI  (Przeczytany 1143 razy)

Offline Bogda_Tux

• Newbie
  • *
Edytory Tekstu CLI
« dnia: Luty 08, 2019, 10:48:46 am »
WITAM,
Powiedzcie, jakie edytory tekstu najbardziej lubicie w Linux/Unix. Zależy mi na edytorach uruchamianych w konsoli.

Offline pavbaranov

• Hero Member
Odp: Edytory Tekstu CLI
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 08, 2019, 11:22:19 am »
Osobiście używam jedynie nemo, bo mi wystarcza. Gdybym był programistą, to albo przekonałbym się do vi (lub pochodnych), albo używał micro (pewnie ze wskazaniem na ten ostatni).

Offline hobbysta

• Full Member
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 08, 2019, 11:31:28 am »
Takie mam zainstalowane: elvis - vi klon, vim, emacs, joe, nano, pico, THE (the Hessling Editor), ed, - pewnie jeszcze inne, o których nawet nie wiem, że są. Teraz tak: vi używam do edycji plików systemowych - ale jest tak skonfigurowany, aby uruchamiał się w trybie poleceń. Emacs - wiadomo 'evil creations'. Ostatnio walczę z THE - jedyny w swoim rodzaju. Można rozszerzać funkcjonalność o skrypty w j. Rexx - język skryptowy. mniej znany w ekosystemie  Linuxa.  Nosem wyczuwam, że THE ma ogromny potencjał, także na dziś to taki mój preferowany edytor. Jeśli chodzi o nie konsolowe edytory - to wiele aplikacji posiada wlasne wbudowane edytory - czasem używam Geany, czasem TeXworks - proste edytory bez dodatków. Poza tym gedit i kate podobne do siebie edytory.

Offline lesio

• Hero Member
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 08, 2019, 11:38:42 am »
W zasadzie tylko vi.

Offline arecki

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 08, 2019, 06:13:17 pm »
A ja korzystam z edytora wbudowanego w mc.
Debian testing.

Offline alelynx

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 19, 2019, 01:01:09 pm »
Vim jest wspaniały, o ile masz cierpliwość do wgrywania setki skrótów klawiszowych w Twoją pamięć mięśniową - ale uwierz mi, warto. Gdy raz przejdzesz na HJKL, nigdy nie będziesz chciał wracać do *paskudnych* strzałek.

Po zapoznaniu się z programem, należy zająć się jego personalizacją - tworzyć własne skróty klawiszowe i macra, instalować pluginy... Vim to nie tylko edytor, to stan umysłu ;) Mój .vimrc ma 700 linijek, a dopiero co go porządkowałem...

https://github.com/trending/vim-script