Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w wątku Administracja-> Przywitaj się. Wątki z problemami zamieszczone w dziale "Przywitaj się" będą usuwane.

Autor Wątek: Pamięć APT uszkodzona, brak możliwości aktualizacji  (Przeczytany 5196 razy)

Offline ciubaka

• Full Member
Odp: Pamięć APT uszkodzona, brak możliwości aktualizacji
« Odpowiedź #120 dnia: Grudzień 18, 2018, 09:06:26 am »
Jak Makumba skorzysta z oferty Taty pomocy zdalnej, to będę szczekał spod komputera, kajał się i przepraszał. Na razie jednak nie robi nawet tego o co prosi Paweł B. A to przynajmniej nie wymaga udostępnienia swoich zasobów sprzętowych. Jak się prosi o pomoc to wypada z niej korzystać. Jak nie to po co prosić i czas ludziom zabierać.

Offline makumba

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #121 dnia: Grudzień 18, 2018, 02:54:28 pm »
Sa złośliwcy więc trza było po prostu mnie się zapytać skąd te niedorzeczności pisze i już. Ciubaka co uważasz że nepełnosprawni mają zostać wykluczeni nie mogą prosić o pomoc. Nie wiem kto to Paweł B ja korzystam z pomocy na tym forrum jestem wdzieczny wszystkim którzy mnie nie zaszufladkowali tylko pomagają i mam pytanie do pavbaranov napisałeś:
 - "Wskazują ponownie na to, że niezbędny plik ze źródłami o nazwie sources.list, który winien znajdować się w katalogu systemowym /etc/ podkatalogu /apt/ u Ciebie nie istnieje."
czyli plik do source list ma jakis bład moze to co pisze mi w menedzerze aktualizacji 1 linia jest zła czy cos takiego
jak cos zadziałam z chmura i patebin do końca to napisze
Narazie wyszlo ze jak kopiuje plik do pastebin to program niz nim nie robi próbuje cos właczyć
chmura zaś nie moge odnalezc do konca szukam wgłebiam sie
« Ostatnia zmiana: Grudzień 18, 2018, 03:12:17 pm wysłana przez makumba »

Offline pavbaranov

• Hero Member
« Odpowiedź #122 dnia: Grudzień 18, 2018, 03:35:48 pm »
To nie tak.
Próbując dojść do jakiegoś ładu z informacjami, które podajesz wygląda to w następujący sposób:
- Informacja 1 - Twoja deklaracja: mam plik /etc/apt/sources.list o treści właściwej dla mojej dystrybucji.
- Informacja 2 - Z działania programu APT - plik /etc/apt/sources.list zawiera wpisy, których nie jestem w stanie przetworzyć; to jest ta informacja:
E: Typ "A-" jest nieznany w linii 1 listy źródeł /etc/apt/sources.list
E: Nie udało się odczytać list źródeł
- Informacja 3 - Program file nie potrafi znaleźć pliku /etc/apt/sources.list ani /etc/apt/sources.list podając, że taki plik nie istnieje; to są te informacja:
file /etc/apt/source.list
/etc/apt/source.list: ERROR: cannot open `/etc/apt/source.list' (No such file or directory)
 file /etc/source.list
/etc/source.list: ERROR: cannot open `/etc/source.list' (No such file or directory)

Te informacje są ze sobą sprzeczne. Informacja pewna, to trzecia - plik sources.list nie istnieje w obu wskazanych mu lokalizacjach. Informacja druga nie powinna w ogóle wystąpić (pierwsze jej zdanie) w przypadku braku pliku sources.list. Informacja o posiadaniu przez Ciebie pliku /etc/apt/sources.list jest sprzeczna z trzecią. Musimy - niestety - zaufać systemowi, który brutalnie twierdzi, że nie ma w ogóle sources.list w obu lokalizacjach. Być może masz jeszcze jakiś plik sources.list zapisany gdzieś indziej (w grę wchodziłaby chyba tylko lokalizacja /etc/sources.list.d/ lub /etc/apt/sources.list.d/ albo coś koło tego, ale i o nie wcześniej już pytaliśmy i system również stwierdzał - taki plik w nich nie istnieje, albo nie istnieją takie katalogi).

Konkluzją musi być to, że cały czas robisz coś wadliwie i jesteś w błędnym przekonaniu, że w ogóle wykonałeś coś, co Ci proponowaliśmy. Innej możliwości nie ma.

Raz jeszcze i krótko:
Umieszczając prawidłowy plik tekstowy jedynie z zawartością repozytoriów, z których Twój system korzysta w lokalizacji /etc/apt i nazywając go sources.list APT może znajdować jakieś błędy, proponować jakieś rozwiązania, ale jedno co musi - musi odczytać bazę danych o programach w repozytoriach oraz własną bazę danych. Nie istnieje żadna inna możliwość. Nawet w przypadku, gdy system miałby wadliwą bazę, miałby problem w połączeniu, czy czymkolwiek innym - winien odczytać plik sources.list i prawidłowo go zinterpretować.
Alternatywą jest takie skopanie tego systemu przez okres jego użytkowania, że nikomu z nas nawet nie śni się po nocach, że w ogóle coś takiego może być.

PS1: Istnieje jeszcze cień szansy na to, że system cierpi na brak miejsca na partycji. Wówczas menedżery paczek, ale i cały system lubi dostać kota. Spróbuj zatem wykonać jeszcze (uprawnienia root):
sudo apt autoclean
sudo apt clean
Dobrze by jednak było, by te dwie komendy ktoś, kto ma jakiegoś Debiana i/lub pochodne potwierdził. Wg mojej pamięci winno to z cache usunąć stare paczki, które służyły instalacji programów i nic więcej. W ten sposób partycja mogłaby uzyskać nieco wolnego miejsca, o ile w ogóle to powoduje taki błąd.

PS2:Paweł B. to najprawdopodobniej ja ;) (Nie wiedziałem, że jestem oskarżonym :D)

Offline makumba

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #123 dnia: Grudzień 18, 2018, 05:43:34 pm »
-infromacja 1= jak wpisuje sudo nano /etc/apt/sources.list to mam plik skopiowany od Ciebie:
deb http://packages.linuxmint.com rosa main upstream import #id:linuxmint_m$
           deb http://extra.linuxmint.com rosa main #id:linuxmint_extra
           deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu trusty main restricted universe$
           deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu trusty-updates main restricted $
           deb http://security.ubuntu.com/ubuntu/ trusty-security main restrict$
           deb http://archive.canonical.com/ubuntu/ trusty partner
-moze chodzi o te koncówki $ bo to plik skopiowany od Ciebie tych koncówek nie ma tylko ciag dalszy
---wykonalem teraz polecenia co mi dales z su wyszło to:
 sudo apt autoclean
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności   
 Odczyt informacji o stanie... Gotowe
ubuntu l # sudo apt clean
ubuntu l #
- informacja 2 = wychodzi jak w terminalu wpisuje jakikolwiek polecenie aktualizacji.... update, upgrade

« Ostatnia zmiana: Grudzień 18, 2018, 06:58:21 pm wysłana przez makumba »

Offline pavbaranov

• Hero Member
« Odpowiedź #124 dnia: Grudzień 18, 2018, 06:13:52 pm »
Czy możesz stosować kody przy wpisywaniu treści plików? Zerknij na to co dałeś - to jest kompletnie nieczytelne.
Jeśli masz jakieś "restrict$" (dla przykładu), to tam żadnych dolarów nie ma być.

Offline makumba

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #125 dnia: Grudzień 18, 2018, 07:00:55 pm »
ale tak naprawde jest zapisane w source list a kopiowałem od Ciebie bez dolarów ale jednak jest bez dolara jak przsuwam kursor tera sie udało więc moge tylko skopiowac ciag dalszy od dolara, całosci nie chce. Musisz mi zaufac sprawdzam kursorem to plik jest taki sam jak skopiowałem od Ciebie albo skopiuje ciag dalszy dla kazdego wiersza jak chcesz
« Ostatnia zmiana: Grudzień 18, 2018, 07:48:15 pm wysłana przez makumba »

Offline pavbaranov

• Hero Member
« Odpowiedź #126 dnia: Grudzień 18, 2018, 07:08:30 pm »
To w takim razie ów $ oznacza, że coś w tej linijce jeszcze jest, co nie mieści się w oknie, które widzisz. Dlatego prosimy o treść Twojego pliku sources.list. Praktycznie - oprócz jakiegoś zdalnego wejścia na Twój komputer - nie ma innej możliwości, by zdiagnozować o co w ogóle chodzi.

Offline makumba

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #127 dnia: Grudzień 18, 2018, 08:08:52 pm »
linie nr.. od dolara
1.......$mint_main    2.brak    3....$iverse multiverse   4...$icted universe multiverse  5...$stricted universe multiverse   6...brak

ale to jest naprawde takie samo jak to co mi wysłałes za wyjątkiem ze jest dolar który zakańcza wiersz i na drugiej stronie rozpoczyna

« Ostatnia zmiana: Grudzień 18, 2018, 08:11:23 pm wysłana przez makumba »

Offline TataPingu

• Hero Member
« Odpowiedź #128 dnia: Grudzień 18, 2018, 09:03:56 pm »
Makumba, a jakiego desktopu używasz, Cynamona, czy Mate ?

Offline pavbaranov

• Hero Member
« Odpowiedź #129 dnia: Grudzień 18, 2018, 09:07:21 pm »
@makumba - Nie może być takie samo. Nie może istnieć sytuacja, w której w jednym przypadku mówimy, że coś istnieje, a w drugim, że coś - w tym samym czasie - nie istnieje. Przynajmniej jeśli chodzi o pliki w systemie.

Offline hobbysta

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #130 dnia: Grudzień 18, 2018, 11:35:05 pm »
@makumba: pytanie - odblokowales konto 'root'? Sadzac po znaku zachety '#' pracujesz na roocie. Z tego co wiem nie jest to zalecane w systemach z sudo. Ale pal licho. Mam nadzieje, ze zdajesz sobie sprawe z ryzyka. Napisz
$ sudo ls -l /etc/apt
to pokaze zawartosc katalogu /etc/apt w ktorym powinien byc plik source.list a go nie ma. Jesli go nie ma trzeba go utworzyc
$ sudo touch /etc/apt/source.list
teraz plik jest ale jest pusty. Teraz potrzebny jest edytor. Najprostsze to nano, pico ktore pracuja w terminalu.
$ sudo nano /etc/apt/source.list
nano jest bardzo prosty w obsludze. Jesli nie masz edytorow pracujacych w terminalu, to wez edytor tekstu z podmenu Akcesoria. Wazna sprawa to format zapisu pliku: upewnij sie, ze plik zostanie zapisany w formacie ASCII (a nie utf-8). Nie wolno do edycji plikow konfiguracyjnych uzywac edytorow typu Word, znaczy aplikacji biurowych.
To co mi przychodzi do glowy to leafpad - prosty edytor tekstu i gedit - bardziej skomplikowany ale rowniez bedzie odpowiedni.
Jeszcze upewnijmy sie, ze faktycznie pliku source.list nie ma w katalogu /etc
$ sudo find /etc -name *source*
takie polecenie wyszukuje pliki, ktore pasuja do wzorca *source* - moze to byc wlasnie source.list a moze byc source, Asource - wzorzec dlatego aby wylapac wszystkie pliki ze slowem source w nazwie.

Offline makumba

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #131 dnia: Grudzień 18, 2018, 11:48:15 pm »
myli mi się kogo mam słuchać, ale odpowiadam korzystam z mate, konto root odblokowane dla su ale pracuje na sudo su, source list nie jest pusty bo mam tam skopiowane dokładnie to samo co mi zalecił pavbaranov. Inne pliki polecane na forrum nie kopiowałem do source list bo pavbaranov zauważył iz nie są dla mint rosa
Teraz odp długa dla hobbysty
1.sudo ls -l /etc/apt
razem 100
drwxr-xr-x 2 root root  4096 maj  8  2018 apt.conf.d
drwxr-xr-x 2 root root  4096 paź 18  2016 preferences.d
-rw-r--r-- 1 root root   512 gru 12 13:17 sources.lis
-rw-r--r-- 1 root root   514 gru 13 23:06 sources.list
drwxr-xr-x 2 root root  4096 gru 14 16:56 sources.list.d
-rw-r--r-- 1 root root  2404 gru 11 18:47 sources.list.save
-rw-r--r-- 1 root root  2411 gru 11 19:11 sources.list.save.1
-rw-r--r-- 1 root root  2398 gru 11 19:27 sources.list.save.2
-rw-r--r-- 1 root root     1 gru 13 15:51 sources.list.save.3
-rw-r--r-- 1 root root   515 gru 18 19:49 sources.list.save.4
-rw------- 1 root root    40 lis 28  2015 trustdb.gpg
-rw-r--r-- 1 root root 25762 paź 19 13:31 trusted.gpg
-rw-r--r-- 1 root root 24543 sty  2  2018 trusted.gpg~
drwxr-xr-x 2 root root  4096 kwi 10  2014 trusted.gpg.d

2.  sudo touch /etc/apt/source.list
$: nie znaleziono polecenia
3.sudo nano /etc/apt/source.list zadziałało i pokazał pusty plik to wkleić tam to co mi dał pavbaranov dla minta tak? Tylko że ostani wpis nr.4 pokazuje ze ten plik tam jest wg Twego opisu no nie wiem
4.sudo find /etc -name *source*
/etc/ghostscript/cidfmap.d/90gs-cjk-resource-japan2.conf
/etc/ghostscript/cidfmap.d/90gs-cjk-resource-gb1.conf
/etc/ghostscript/cidfmap.d/90gs-cjk-resource-korea1.conf
/etc/ghostscript/cidfmap.d/90gs-cjk-resource-cns1.conf
/etc/ghostscript/cidfmap.d/90gs-cjk-resource-japan1.conf
/etc/X11/Xsession.d/30x11-common_xresources
/etc/X11/Xresources
/etc/apt/source.list
/etc/apt/sources.list
/etc/apt/sources.lis
/etc/apt/sources.list.save
/etc/apt/sources.list.save.4
/etc/apt/sources.list.save.3
/etc/apt/sources.list.d
/etc/apt/sources.list.save.1
/etc/apt/sources.list.save.2

« Ostatnia zmiana: Grudzień 19, 2018, 12:17:35 am wysłana przez makumba »

Offline hobbysta

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #132 dnia: Grudzień 19, 2018, 01:03:37 am »
Tak jest u mnie
root@Microknoppix:~# ls -l /etc/apt
total 55
drwxr-xr-x 2 root root    80 Nov 23 23:36 apt.conf.d
-rw-r--r-- 1 root root  1519 Apr 12  2014 mirror.list
drwxr-xr-x 2 root root  2048 Aug 11  2015 preferences.d
-rw-r--r-- 1 root root  1754 Oct 16  2015 sources.list
drwxr-xr-x 2 root root  2048 Jan 21  2014 sources.list.d
-rw-r--r-- 1 root root 45839 Sep  8  2016 trusted.gpg
drwxr-xr-x 2 root root  2048 Feb  3  2018 trusted.gpg.d
dalej
root@Microknoppix:~# file /etc/apt/sources.list
/etc/apt/sources.list: ASCII text
i trzy pierwsze wiersze z  pliku sources.list
root@Microknoppix:~# cat /etc/apt/sources.list
# Debian/Squeeze is the stable base for this installation
deb http://ftp.de.debian.org/debian stable main contrib non-free
deb http://security.debian.org stable/updates main contrib non-free
za duzo wierszy tekstu aby wszystko wypisywac. Tak twoj katalog powinien wygladac podobnie. Mint jest postawiony na Ubutu a Ubuntu na Debianie, podobnie Knoppix jest postawiony na Debianie. We wszystkich tych dystrybucjach /etc/apt powinien wygladac tak samo.

Offline TataPingu

• Hero Member
« Odpowiedź #133 dnia: Grudzień 19, 2018, 08:51:57 am »
@makumba
Wierzę, że możesz mieć mętlik z naszymi "doradami"..
- faktycznie, wszystkie prowadziłyby do celu, tylko prawdopodobnie nie orientujesz się w kolejności wykonywania kroków, lub je mieszasz.
Postaram się wytłumaczyć "krok, po kroku", a więc (i oprócz tego, co niżej podaję nie możesz nic innego, czy dodatkowego zrobić!):

1) otwierasz terminal (to to czarne, lub białe okienko (nie konsola!)

2) typujesz w nim:

sudo pluma
- teraz zapytany zostaniesz o hasło roota, musisz je podać

Otworzy Ci się edytor tekstu Pluma, ale z uprawnieniami roota.

3) W edytorze tekstu otwierasz plik (polecenie "Otwórz plik", czy coś w tym rodzaju)

- idziesz do katalogu /etc/apt/ i otwierasz plik "sources.list"

Jeśli w pliku są jakieś wpisy to je wywal i wpisz poniższe (skopiuj sobie stąd):

#deb cdrom:[Linux Mint 17.3 _Rosa_ - Release amd64 20151128]/ trusty contrib main non-free
Na koniec poleceniem "Zapisz", czy podobnie zapisujesz plik (i nic więcej!)

4) Jeszcze raz robisz "Otwórz plik", ale tym razem idziesz do /etc/apt/sources.list.d/ i otwierasz plik "getdeb.list"

Jeśli będzie w nim coś zapisane, to w pierwszym rzędzie to wywalasz.
Do czystego pliku wklej tylko poniższe:

# deb http://archive.getdeb.net/ubuntu trusty-getdeb apps
I znowu poleceniem "Zapisz" zapisujesz plik (i nic więcej!)

5) Jeszcze raz poleceniem "Otwórz plik" otwierasz plik "official-package-repositories.list", który również znajduje się pod /etc/apt/sources.list.d/

Podobnie, jak poprzednio, w pierszej kolejności likwidujesz wszystkie wpisy, które w nim się znajdują.
I znowu, do czystego już pliku wklej tylko poniższe:

deb http://packages.linuxmint.com rosa main upstream import  #id:linuxmint_main
deb http://extra.linuxmint.com rosa main #id:linuxmint_extra

deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu trusty main restricted universe multiverse
deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu trusty-updates main restricted universe multiverse

deb http://security.ubuntu.com/ubuntu/ trusty-security main restricted universe multiverse
deb http://archive.canonical.com/ubuntu/ trusty partner

Ostatni raz poleceniem "Zapisz" zapisujesz plik.
----------------------------

6) Teraz zamykasz program Pluma i typujesz dalej w terminalu (może być tak, że nie będziesz mógł niczego w terminalu wtypować, to po prostu go zamknij, a otwórz następny):

sudo apt-get update
następnie:

sudo apt-get upgrade
następnie:

sudo apt-get autoremove
następnie:

sudo apt-get dist-upgrade
i na końcu jeszcze raz:

sudo apt-get autoremove
WSZYSTKO

Wytłumaczyłem Ci teraz krok po kroku, jeśli to nie pomoże, to nie ma już ratunku dla Twojego systemu...
« Ostatnia zmiana: Grudzień 19, 2018, 08:59:52 am wysłana przez TataPingu »

Offline pavbaranov

• Hero Member
« Odpowiedź #134 dnia: Grudzień 19, 2018, 09:35:30 am »
Tak, czy inaczej - wiadomo, gdzie leży błąd. @makumba pisze m.in., że ma takie pliki "source" w /etc/apt/:
/etc/apt/source.list
/etc/apt/sources.list
/etc/apt/sources.lis
Jedyny, z nich który jest interpretowany przez APT to /etc/apt/sources.list i to w nim ma być prawidłowa zawartość, a był to plik pusty ("sudo nano /etc/apt/source.list zadziałało i pokazał pusty plik").
Możesz też zrobić tak jak napisał @TataPingu. Z tym, że wówczas następujące kroki:
1. wpisanie do /etc/apt/sources.list zawartości:
#deb cdrom:[Linux Mint 17.3 _Rosa_ - Release amd64 20151128]/ trusty contrib main non-free2. wpisanie do /etc/apt/sources.list.d/getdeb.list zawartości:
# deb http://archive.getdeb.net/ubuntu trusty-getdeb appsmożesz sobie darować, albowiem i tak nie będą one czytane przez APTa (z uwagi na ich zakomentowanie przez # na początku) - jeśli je zrobisz jednak, to APT i tak działał będzie prawidłowo.
Niezależnie od tego, czy wpisy będą rozdzielone tak jak to w ostatniej poradzie @TataPingu (to jest tylko robione dla porządku), czy też znajdą się w jednym pliku /etc/apt/sources.list - spowodować winno prawidłowe działanie.