Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w wątku Administracja-> Przywitaj się. Wątki z problemami zamieszczone w dziale "Przywitaj się" będą usuwane.

Autor Wątek: Linux na konkretnego notebooka  (Przeczytany 538 razy)

Offline Korsarz

• Newbie
  • *
Linux na konkretnego notebooka
« dnia: Październik 14, 2018, 11:52:40 am »
Witam,
wpadł mi w ręce notebook 15"  firmy Lenovo, model Yoga 300|BR,
ekran dotykowy (10 pkt),
Procesor Intel© Celeron© CPU  N3060  @ 1.60GHz × 2,
RAM 2 GB,
dysk twardy ~ 30 GB.
Sprawdzałem Linux Mint 19, działa jak najbardziej, tylko czas uruchamiania koło 10 sekund ( w przypadku win10 niecałe 5 s.)
W praktyce uczę się dopiero korzystania z Linuxa, podstawy ogarniam jako tako, całkowicie zielony nie jestem :P
Nasuwa mi się pytanie, czy pójdzie mi inna dystrybucja Linuxa na tym sprzęcie ?
W informacjach systemu pokazuje mi że mam procka 6 rdzeniowego, a na windowsie 2 rdzenie mi wyskakują (tak jak na stronie producenta), myślicie że błąd systemu?
Mint mi odpowiada jak najbardziej, ale chciałbym też zainstalować jakiś system obok, coś typu heads.
Pozdrawiam :)

Online PomPom

• Hero Member
Odp: Linux na konkretnego notebooka
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 14, 2018, 12:13:31 pm »
Na 30 gigabajtach to nie poszalejesz z tymi dystrybucjami. Zamiast heads, proponuję Tails, ktory powinien działać z USB. Jak widzę, heads jest distrem libre, czyli bardzo możliwe, że nie obsłuży poprawnie sprzętu przez brak pewnych sterowników.

Czas 10 sekund to dobry czas. Windows prawdopodobnie nie wyłącza się w pełni i stąd te 5 sekund. Jeżeli Mint działa, to zadziała też Ubuntu i jego pochodne. Ja polecam Ubuntu MATE, które powinno przy okazji być trochę lżejsze od Minta (o ile wgrałeś go z Cinnamonem, czyli ich flagowym środowiskiem graficznym". Inna sprawa, że jeżeli Mint Ci pasuje, to nie ma po co zmieniać.
Mam nadzieję, że przejdzie ta ustawa, że Linuxa będą mogli używać tylko ludzie z co najmniej dwuletnim doświadczeniem...

Offline pavbaranov

• Hero Member
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 14, 2018, 12:17:28 pm »
Jeśli Mint pracuje - zostań przy Mincie, zwłaszcza, że Ci odpowiada.
Jeśli chodzi o "inną" dystrybucję - najogólniej można powiedzieć: albo każda będzie pracować OTB, albo każdą, współczesną, dostosujesz.
Czas uruchamiania się:
1. Pamiętaj, że "normalnie", Win10 nigdy nie zamyka się do końca, pozostając w "pół-uśpieniu" - stąd szybsze jego uruchamianie.
2. Czas uruchamiania się linuksa można dość prosto stuningować na kilka sposobów, takich jak:
- eliminacja niepotrzebnie podnoszonych usług (zwłaszcza mainstreamowe systemy jak np. Mint lubią dodawać tu "nadbagaż"),
- zmiana domyślnego schedulera,
- zmiana kernela na sprawniejszy (bardziej dostosowany do systemu),
- wybór innego środowiska graficznego,
- ominięcie przy startowaniu środowiska ekranu logowania (generalnie w ogóle menedżera logowania),
- inne.

Offline gom1

• Hero Member
  • RLU #281182
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 14, 2018, 12:29:03 pm »
Tails czy heads to dystrybucje specjalistyczne, służące do konkretnych celów (tu: ukrycie tożsamości, anonimowość w internecie). Jeśli nie jesteś dziennikarzem, który odkrywa afery na wysokim szczeblu, zostań przy Mincie.
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

Offline Korsarz

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 14, 2018, 06:37:50 pm »
Dziennikarzem nie jestem :)
Przeglądając menedżer pakietów mógłbym odinstalować pakiety na amd64?

Offline pavbaranov

• Hero Member
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 14, 2018, 06:40:13 pm »
Przeglądając menedżer pakietów mógłbym odinstalować pakiety na amd64?

Jeszcze trochę i... :)
Masz system 32bitowy? W takim razie tak. Masz system 64bitowy - w takim razie nie.

Offline Korsarz

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 14, 2018, 06:44:40 pm »
I by się zesra*o, dzięki za info :)
Jest w ogóle różnica między i386 a amd64? Czy wszystko po prostu na wszystkim działa jak należy?

Offline pavbaranov

• Hero Member
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 14, 2018, 06:50:52 pm »
A jaka jest różnica między 2 suwowym, a 4 suwowym silnikiem? Odsyłam do wikipedii, bo lepiej nie wytłumaczę.
Ogólnie - masz procesor 64 bitowy - możesz mieć system 32 lub 64 bitowy.
Masz 32 w bitowy - możesz mieć wyłącznie 32 bitowy.
Jeśli masz system 64 bitowy - używasz paczek skompilowanych na niego (amd64).