Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w wątku Administracja-> Przywitaj się. Wątki z problemami zamieszczone w dziale "Przywitaj się" będą usuwane.

Autor Wątek: Potrzebny "Restart" programu po wyjściu z uśpienia. (Początkujący użytkownik).  (Przeczytany 580 razy)

Offline kdudka1988

• Newbie
  • *
Witam, posiadam opensuse 42.3. Mam program "muzyczny" który korzysta z zewnętrznych modułów. Problem pojawia się gdy uśpię/wybudzam system, gdyż program odłącza te moduły. System cały czas z nimi współpracuje.
Po ponownym uruchomieniu programu wszystko wraca do normy. Schody się pojawiają gdy trzeba tego używać bez monitora a czas wstania systemu jest ważny (restart systemu ponad minuta, wybudzenie z uśpienia poniżej 5 sekund). Poczytałem trochę o systemd ale po prostu jestem w tym momencie na to za cienki żeby coś stworzyć.

Z góry dziękuję za pomoc i jakieś sugestie.

Pozdrawiam

Offline pavbaranov

• Full Member
Odp: Potrzebny "Restart" programu po wyjściu z uśpienia. (Początkujący użytkownik).
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 29, 2018, 10:29:40 am »
Pewnie nie udzielę Ci potem żadnej odpowiedzi, ale aby ktokolwiek mógł się nad nim pochylić to musisz udzielić nieco więcej informacji nt. jaki to "program muzyczny", o jakie "zewnętrzne moduły" chodzi, o który rodzaj "uśpienia" chodzi (są co najmniej dwa popularne "suspend-to-disk" i "suspend-to-RAM") itp. Być może pomocnym byłby też zapis logu z takiej sesji, zapis podniesionych modułów przed i po wybudzeniu z uśpienia.

Offline kdudka1988

• Newbie
  • *
Odp: Potrzebny "Restart" programu po wyjściu z uśpienia. (Początkujący użytkownik).
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 29, 2018, 10:53:15 am »
Nie wiem jakie uśpienie takie które się uruchamia po wybraniu Uśpij z listy możliwych zamknięć systemu. Może inaczej chcę wiedzieć jak napisać "skrypt" który będzie zamykał program podczas wchodzenia w uśpienie a później podczas wybudzania uruchamiał program. Jak już napisałem system "trzyma" moduły tylko programik je wywala.

Offline kdudka1988

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 29, 2018, 04:58:13 pm »
To może inaczej, jest ktoś w stanie naprowadzić mnie jak to powinno wyglądać by po wciśnięciu przycisku on/off komputera zamykał się program. Dodam że przycisk ma być ustawiony na usypianie.

Offline pavbaranov

• Full Member
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 29, 2018, 07:40:57 pm »
Postaraj się odpowiedzieć na pierwsze moje pytanie - będzie prościej. Przy ostatniej kwestii - podaj jakiego środowiska używasz.

Offline kdudka1988

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 29, 2018, 09:15:01 pm »
Więc tak program to Grandorgue. Moduły to zewnętrzna karta dźwiękowa oraz płytka do "dekodowania" sygnałów z klawiszy i dodatkowych przycisków organowych.

Offline pavbaranov

• Full Member
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 29, 2018, 09:18:57 pm »
To jeszcze jak te peryferia (moduł w linuksie ma nieco inne znaczenie i być może stąd początkowo nie można było Ciebie zrozumieć) są podłączone?

Offline kdudka1988

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 29, 2018, 09:20:43 pm »
To działa na "małym" komputerku i jest podłączone pod usb.

Offline pavbaranov

• Full Member
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 29, 2018, 09:23:23 pm »
Czy jakiekolwiek inne urządzenie USB jest również po "obudzeniu" dotknięte taką samą dolegliwością? Możesz sprawdzić np. na jakimś pendrive, zewnętrznym dysku?

Offline kdudka1988

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 29, 2018, 09:30:18 pm »
Mam cały czas pendrive podpięty i on działa. Można przez ten program na niego wejść(poprzez opcję import settings).
Dodam że po wykonaniu "reload" z opcji programu wyskakuje log messages z błędem Rtaudio. Program ma możliwość grania zewnętrzną klawiaturą oraz klikania myszką po klawiszach. Po "wybudzeniu" na organy nie reaguje ale na myszkę już tak i dźwięki się wydobywają z głośników.

Offline kdudka1988

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 29, 2018, 09:33:05 pm »
Ktoś już próbował się z tym bawić i stworzył kilka plików .sh które nawet działają ale co jakiś czas i tak się wykrzacza. Mogę je gdzieś dodać i Ci udostępnić jeśli to jakoś pomoże.

Offline pavbaranov

• Full Member
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 29, 2018, 09:34:03 pm »
Teraz już mecz. Spróbuj znaleźć w sieci o "blokowaniu" wywłaszczaniu urządzeń na USB w przypadku usypiania systemu lub ktoś inny Ci pomoże lub... poczekaj to być może znajdę to jutro (a raczej po jutrze, bo jutro również mecz).

Offline kdudka1988

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 29, 2018, 09:36:54 pm »
Się nie śpieszy, chętnie poczekam ale też poszukam.

Offline pavbaranov

• Full Member
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 29, 2018, 09:41:39 pm »
Szukaj czegoś związanego z USB oraz z parametrami jakie możesz przekazać kernelowi (to jest kernel RT?).

EDIT:
Zerknij na: https://wiki.archlinux.org/index.php/Power_management#USB_autosuspend
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 29, 2018, 10:08:18 pm wysłana przez pavbaranov »

Offline kdudka1988

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 29, 2018, 10:27:40 pm »
Żebym ja wiedział jaki to kernel... Wiem tyle opensuse 42.3 KDE.