Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w wątku Administracja-> Przywitaj się. Wątki z problemami zamieszczone w dziale "Przywitaj się" będą usuwane.

Ankieta

KNOPPIX vs MINT ?

Knoppix
0 (0%)
Mint
1 (100%)

Głosów w sumie: 1

Autor Wątek: KNOPPIX vs MINT ???  (Przeczytany 237 razy)

Offline Gustawo

• Newbie
  • *
KNOPPIX vs MINT ???
« dnia: Sierpień 30, 2018, 03:12:08 am »
Joł!
Chcę przerzucić się na Linuxa z Windowsa. Szukam wersji dla siebie, która będzie chodziła sprawnie na starym lapku.

Moje wymagania:
- pasek na dole (jak w Win)
- brak problemów ze sterownikami i kodekami
- stabilność systemu
- łatwe uaktualnianie oprogramowania
- lekkość (słaby komp).
- obsługa instalacji z plików ".deb"

Na Linuxie już zdarzało mi się pracować, ostatnio szczególnie, a że mój lapek śmiga na nim o niebo lepiej niż na WinXP, chcę go zainstalować na twardzielu na stałe.

Używałem do tej pory jedynie Knoppixa i nie narzekam.
Naprawdę mi przypasował, podoba mi sie wygląd i jest wygodny w obsłudze. Fajne bajery zapewnia środowisko "Compiz". No i wiem że jest lekki.
Co prawda nie wiem jak wyglądają aktualizacje i kilka razy w krótkim czasie zdarzało mu się zawiesić i potrzebny był restart (mam więc pewne wątpliwości co do stabilności systemu na dłuższą metę). Upierdliwe jest też wpisywanie przy każdym uruchomieniu "knoppix lang=pl" aby włączyć go po polsku, ale może jest na to jakiś sposób..

Dużo osób, szczególnie dla zwolenników "windowsowej wygody" zachwala Linuxa Minta.
I jak oglądałem screenshoty to też wygląda spoko, jednak nie wiem za dużo o tym systemie. Jak ze spolszczeniem (czy da się ustawić język polski na stałe)? Zachęcająca jest popularność Minta, ze względu na częste aktualizacje i dużo pomocy w internecie (z poradami dla knoppixa jest słabo). Jak z lekkością tego systemu (czy na starym lapku będzie śmigał)? Podejrzewam też że stabilność Minta jest pewniejsza..

Sam nie wiem co myśleć. Najlepiej będzie wypróbować Minta na LiveCD, ale piszcie śmiało, chętnie przeczytam każdą opinię ;).
« Ostatnia zmiana: Sierpień 30, 2018, 03:14:05 am wysłana przez Gustawo »

Online Dziadek Starowinek

• Hero Member
Odp: KNOPPIX vs MINT ???
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 30, 2018, 09:40:45 am »
Mint lepiej sie sprawdzi. Problemów ze spolszczeniem i innymi takimi nie powinieneś mieć.

Offline debbixon69

• Full Member
Odp: KNOPPIX vs MINT ???
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 30, 2018, 05:03:21 pm »
Co do knoppixa, aby go spolszczyć bez wpisywania "knoppix lang=pl" należy edytować pliki: syslinux.cfg,  syslnx32.cfg, syslnx64.cfg i w każdej linijce gdzie jest lang=en zamienić na pl