Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w wątku Administracja-> Przywitaj się. Wątki z problemami zamieszczone w dziale "Przywitaj się" będą usuwane.

Autor Wątek: znów problem z aktualizacją ROZWIĄZANY  (Przeczytany 3203 razy)

Offline Piejanto

• Full Member
Odp: znów problem z aktualizacją
« Odpowiedź #45 dnia: Wrzesień 21, 2018, 05:12:11 pm »
Ciubaka. TataPingu, Dziadek Starowinek, Robert75 Dzięki za zaangażowanie. Tak. Jestem "normalnym" użytkownikiem nie informatykiem i nikt z kolegów mnie nie obraża nazywając mnie "normalnym".  Jeśli chodzi o dystrybucje oparte na Ubuntu, to raczej wolałbym uniknąć. Od czasu, gdy połączyli się z Canonicalem (bodaj, że Ubuntu 12?) zostałem nieprzyjemnie zaskoczony pulpitem, który mi się nie podobał bo był zupełnie niewygodny i niepraktyczny. Przeszedłem na ubuntowskiego Minta, ale po pewnym czasie porobiło się coś takiego, że wiele programów nagle przestało mi działać, gdyż wprowadzono nieoczekiwanie dziwne rozwiązania, które nie współpracowały ze standardowymi aplikacjami. Aha, no i jeszcze nie mogłem się przyzwyczaić do tych ubuntowskich poleceń na terminal.
Bylem ciekaw Minta debianowego, ale.. jak już mówiłem nie udało mi się go ściągnąć, podobnie jak i samego Debiana.
Obecne problemy z aktualizacją Antergosa, mogą być niezłym pretextem do popróbowania Manjaro, lub debianowego Minta.
Każdy system się kiedyś wysypuje i trzeba być na to gotowym, no, ale dla mnie zawsze jest to zaskoczeniem. Antergos, nawet bez aktualizacji mi ciągle jednak działa, i jedyny problem to czerwona kropka sygnalizująca oczekujące aktualizacje. Gdyby nie to, nawet bym nie zauważył, że jestem "aktualizacyjnie" nieaktualny. W sumie za najlepsze systemy z jakimi miałem do czynienia, uważam Mandrake/Mandriva (do czasu wysypania się Mandrivy) i Antergosa, z którym w zasadzie nie miałem kłopotów aż do teraźniejszych aktualizacji.
Wasze sugestie sobie skopiowałem i wszystkie wezmę pod uwagę, gdyż zawierają cenne dla mnie uwagi. W tej chwili jestem na 80% przekonany do Manjaro, ale to być może dlatego, że o pozostałych pozycjach wiem zbyt mało.   
Dzięki.

Offline sir_lucjan

• Newbie
  • *
  • Nic nie działa, jak Polska cała!
« Odpowiedź #46 dnia: Wrzesień 21, 2018, 05:25:25 pm »
Powiedz na czym stanęły Twoje postępy, to postaram się pomóc.
Dell Inspiron 15-3542 (3542-2538) || Arch Linux || linux-lucjan-git

Offline TataPingu

• Hero Member
« Odpowiedź #47 dnia: Wrzesień 21, 2018, 08:40:50 pm »
@Piejanto

"Jeśli chodzi o dystrybucje oparte na Ubuntu, to raczej wolałbym uniknąć."

- bardzo rozsądna decyzja...

Offline PomPom

• Hero Member
  • dawniej Dziadek Starowinek
« Odpowiedź #48 dnia: Wrzesień 21, 2018, 09:08:35 pm »
@Piejanto

"Jeśli chodzi o dystrybucje oparte na Ubuntu, to raczej wolałbym uniknąć."

- bardzo rozsądna decyzja...
Rozwiń. Najlepiej źródłami, które w pierwszym akapicie nie zawierają sprostowania i nie mają kilka lat.
( ಥ益ಥ)Arch Linux Plasma & MATE Chrome OS

Offline gom1

• Hero Member
  • RLU #281182
« Odpowiedź #49 dnia: Wrzesień 21, 2018, 10:29:53 pm »
Osobiście, prywatnie i całkowicie niezależnie (#pdk)..

.. jestem fanem Manjaro.

To jest dystrybucja, która spełni oczekiwania kogoś, kto potrzebuje świeżości, STABILNOŚCI (tak!), wygody, bezobsługowości.

SparkyLinux, za którym przemawia serce (dobre, bo polskie), też może być. Ale Manjaro (wybacz pavroo) jest bardziej mainstreamowe. Co przekłada się na poziom wsparcia. Chyba, że pavroo zacznie świadczyć support (polecam rozważyć stawkę: dwie stówki rocznie; wezmę bez wahania).

A i tak niezmiennie polecam Chrome OS :-)
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

Offline Piejanto

• Full Member
« Odpowiedź #50 dnia: Wrzesień 25, 2018, 10:26:37 pm »
sir_lucjan
Teraz aktualizacja zaczyna się od "odświeżania" po czym dostaję informację następującą:
**************************8****
Synchronizacja pakietów bazy danych...
Odświeżanie antergos.db...
Błąd: Nie powiodło się pobieranie pliku 'core.db' z ftp.sh.cvut.cz : Connection timed out after 30001 milliseconds
Błąd: Nie powiodło się pobieranie pliku 'extra.db' z ftp.sh.cvut.cz : Connection timed out after 30000 milliseconds
Błąd: Nie powiodło się pobieranie pliku 'community.db' z ftp.sh.cvut.cz : Connection timed out after 30000 milliseconds
Błąd: Nie powiodło się pobieranie pliku 'multilib.db' z ftp.sh.cvut.cz : Connection timed out after 30002 milliseconds
Rozpoczęcie pełnej aktualizacji systemu...

Ostrzeżenie: ffmpeg: ignorowanie aktualizacji pakietu (1:4.0-2 => 1:4.0.2-3)
Ostrzeżenie: pepper-flash: local (1:26.0.0.137-1) jest nowsze niż extra (31.0.0.108-1)
Ostrzeżenie: x265: ignorowanie aktualizacji pakietu (2.7-1 => 2.8-1)
Rozwiązywanie zależności...
Sprawdzanie konfliktów...

Nie udało się przeprowadzić transakcji:
nie udało się rozwiązać zależności:
usuwanie libx264przerwanych zależności 'libx264.so=152-64' wymaganych przez ffmpeg
Po tych informacjach wyskakuje nakładka z informacją:
nie udało się rozwiązać zależności:
usuwanie libx264przerwanych zależności 'libx264.so=152-64' wymaganych przez ffmpeg

Chyba jednak zostałem przekonany przez Roberta75 do przejścia na Manjaro i zrobię to, gdy się nieco wyrobię z robotą. Dzięki.

Offline Robert75

• Hero Member
  • Nie ufaj nikomu w sieci, nawet mi.
« Odpowiedź #51 dnia: Wrzesień 26, 2018, 02:48:29 pm »
Piejanto Wygląda na to że Ci się posypała cała baza danych. Teraz nie masz już wyboru, musisz stawiać system od nowa.
Anarchy Xfce - 64Bit Linux User #621110
PC: HP Compaq 6200 Pro MT / CPU: Intel Core 4x i3-2100 CPU @ 3.10GHz / GPU: Intel HD Graphics 2000 / Nvidia GeForce 7600 GT / RAM: 8 GB / Dysk: HDD 1 TB

Offline sir_lucjan

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #52 dnia: Wrzesień 26, 2018, 07:36:24 pm »
Piejanto Wygląda na to że Ci się posypała cała baza danych. Teraz nie masz już wyboru, musisz stawiać system od nowa.

Serio? Może niech najpierw spróbuje wstawić inne mirrory?
Zaktualizuj listę mirrorów, spróbuj jeszcze raz.
Dlaczego dodałeś ignorowanie tych plików? Nowsze wersje nie działają?

[lucjan@archlinux ~]$ pacman -Qs ffmpeg
local/ffmpeg 1:4.0.2-3
    Complete solution to record, convert and stream audio and video
local/gst-libav 1.14.3-1
    GStreamer Multimedia Framework ffmpeg Plugin
local/vivaldi-snapshot-ffmpeg-codecs 69.0.3497.73-1
    additional support for proprietary codecs for vivaldi
[lucjan@archlinux ~]$ pacman -Qs x265
local/x265 2.8-1
    Open Source H265/HEVC video encoder

Mam najnowsze wersje, wszystko śmiga perfekcyjnie.

Offline Robert75

• Hero Member
« Odpowiedź #53 dnia: Wrzesień 26, 2018, 10:51:03 pm »
Serio? Może niech najpierw spróbuje wstawić inne mirrory?
Zaktualizuj listę mirrorów, spróbuj jeszcze raz.
Mnie się wydaję żeby dodać nowe mirrory w Antergos-e to kolega Piejanto musiałby mieć zainstalowany Fetchmirrors, a szczerze wątpię aby miał.
W Manjaro wystarczy:
pacman-mirrors -f3Ale w Antergos-e to nie przejdzie.
PC: HP Compaq 6200 Pro MT / CPU: Intel Core 4x i3-2100 CPU @ 3.10GHz / GPU: Intel HD Graphics 2000 / Nvidia GeForce 7600 GT / RAM: 8 GB / Dysk: HDD 1 TB

Offline sir_lucjan

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #54 dnia: Wrzesień 26, 2018, 10:59:06 pm »
To źle Ci się wydaje.

https://www.archlinux.org/mirrorlist/

Generuje listę mirrorów, wkleja do odpowiedniego pliku i wszystko gra. Jeśli nie można użyć reflectora, to najlepszym sposobem jest skorzystanie z tej strony, która jest oficjalnym generatorem mirrorów.

Fetchmirrors jest w AUR, zatem nie jest narzędziem wspieranym przez Arch Linux - czy jest w Antegros, nie mam pojęcia.

pacman-mirrors jest w gruncie rzeczy zbiorem pythonowych skryptów, nic ponad to.

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 26, 2018, 11:08:53 pm wysłana przez sir_lucjan »

Offline pavbaranov

• Full Member
« Odpowiedź #55 dnia: Wrzesień 26, 2018, 11:34:45 pm »
@Piejanto - z całym szacunkiem dla @Robert75 nie słuchaj Go!!! - pisze absolutne bzdury!
Cały problem, jaki masz, to tzw. stare mirrory w systemie. Najprościej będzie Ci zrobić tak:
1. # pacman -S reflector2. # reflector --verbose --latest 5 --sort rate --save /etc/pacman.d/mirrorlistPrzy czym sprawdź zawartość /etc/pacman.d/ - tu powinieneś mieć antergos-mirrorlist i mirrorlist, jeśli w istocie tak jest - wykonaj polecenie wyżej - jeśli nie, to albo pokaż co tam jest, albo pokaż zawartość /etc/pacman.conf
3. # pacman -SyuOd tego momentu możesz robić z instalacją co Ci się żywnie podoba.

Offline Robert75

• Hero Member
« Odpowiedź #56 dnia: Wrzesień 26, 2018, 11:46:06 pm »
@Piejanto - z całym szacunkiem dla @Robert75 nie słuchaj Go!!! - pisze absolutne bzdury!
Nie pisze bzdur, tylko że nie używam Arch-a ale Manjaro, i nie znałem sposobu podanego przez sir_lucjan-a, a jedynym sposobem jaki znałem aby dodać nowe mirrory jest wcześniej wymieniany przeze mnie Fetchmirrors.

Offline pavbaranov

• Full Member
« Odpowiedź #57 dnia: Wrzesień 26, 2018, 11:56:40 pm »
Cóż - to jest ten idiotyzm:
Nie mam więcej nic do dodania. Mniejsza o to, czy jest to Manjaro, Antergos, Arch, czy nawet Debian. Takie porady winny być po prostu piętnowane. Raz na zawsze.

Offline sir_lucjan

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #58 dnia: Wrzesień 27, 2018, 12:01:26 am »
@pavbaranov :

Z reflectorem masz absolutną rację, jednakże w sytuacji w której nie może nic zainstalować, strona do generowania mirrorów sprawdzi się bardzo dobrze.

@Robert75

Jak skasuje Ci się jakiś folder to też robisz od razu reinstalacje systemu? Nie przesadzajmy.

Offline pavbaranov

• Full Member
« Odpowiedź #59 dnia: Wrzesień 27, 2018, 12:19:43 am »
@sir_lucjan - winno się zainstalować mimo wszystko, jeśli nie:
@Piejanto - wyedytuj plik /etc/pacman.d/mirrorlist, dodaj znak # przed ftp.sh.cvut.cz i powinno już być ok. W tym pliku powinieneś mieć jeszcze inne mirrory Archa. Jeśli nie masz - postąp jak pisze sir_lucjan, po prostu dodaj tam z palca to, co generuje stronka lub - być może prościej - ściągasz reflector ze strony: https://www.archlinux.org/packages/community/any/reflector/ i instalujesz przez pacman -U reflector (TAB dopełni Ci nazwę, a potem już jak poprzednio generujesz sobie listę.
Tak, budowany z AUR fetchmirrors również potrafi to zrobić co reflector.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 27, 2018, 07:57:22 am wysłana przez pavbaranov »