Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w wątku Administracja-> Przywitaj się. Wątki z problemami zamieszczone w dziale "Przywitaj się" będą usuwane.

Autor Wątek: Partycje jak utworzyc  (Przeczytany 472 razy)

Offline meterek

• Newbie
  • *
Partycje jak utworzyc
« dnia: Lipiec 04, 2018, 07:34:54 pm »
Elo jak nazywaja sie partycje w linux glownie chodzi mi o partycje na moje dane gry programy itd w windows nazywa sie d i podczas formatowania c dane z d zostaja nienaruszone i tak samo chce w linux zrobic dysk mam 160GB wiec jak podzielic najlepiej w windows mam tak c50gb ,d43gb ,e54gb dzieki za odpowiedzi

Offline Dziadek Starowinek

• Hero Member
Odp: Partycje jak utworzyc
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 04, 2018, 07:38:10 pm »
Partycja /home, którą robi się przy instalacji.

Offline meterek

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 04, 2018, 09:23:54 pm »
Partycja /home, którą robi się przy instalacji.
duzo to ty mi nie wyjasniles jak podzielic dysk 160gb ile dac na home ile na / itd i jak nazywa sie partycja na prywatne dane ktora nie bd formatowana ze np jak bym potrzebowal przeinstalowac system to zeby dane nie byly naruszone tak jak w windows formatuje c a na d mam np gry i one sie nie kasuja

• Hero Member
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 04, 2018, 09:37:44 pm »
Byle jaki post, więc odpowiedź na pierwsze zrozumiane jakoś pytanie.

Przy instalacji na / dajesz 20GB. Na swap 4. Na/home resztę, chyba że koniecznie chcesz po coś jeszcze osobną partycję, to wtedy ją sobie po prostu zrób (ale sensu nie widzę) i montuj przez mount /dev/sda<numerek>. To o czym ciągle mówisz, to /home. Zachowają się konfiguracje, zachowają się pliki, usunie się system i wgrane aplikacje, ale ich ustawienia będą zachowane, więc wystarczy je na nowo wgrać.

Offline meterek

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 04, 2018, 09:47:31 pm »
Byle jaki post, więc odpowiedź na pierwsze zrozumiane jakoś pytanie.

Przy instalacji na / dajesz 20GB. Na swap 4. Na/home resztę, chyba że koniecznie chcesz po coś jeszcze osobną partycję, to wtedy ją sobie po prostu zrób (ale sensu nie widzę) i montuj przez mount /dev/sda<numerek>. To o czym ciągle mówisz, to /home. Zachowają się konfiguracje, zachowają się pliki, usunie się system i wgrane aplikacje, ale ich ustawienia będą zachowane, więc wystarczy je na nowo wgrać.
czyli home to jest partycja na dane tak jak w windows partycja d to partycja na dane i jak bym formatowal np to tylko / i swap a home nie ruszam i nie skasuje danych?

• Hero Member
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 04, 2018, 10:09:21 pm »
Tak, ruszać musisz tylko / (czyli root). Partycja D na Windowsie jest innym przypadkiem, bo to takie sztuczne zachowywanie plików, gdzie przy partycji /home zachowujesz prawie wszystko.

Offline meterek

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 04, 2018, 10:10:26 pm »
Tak, ruszać musisz tylko / (czyli root). Partycja D na Windowsie jest innym przypadkiem, bo to takie sztuczne zachowywanie plików, gdzie przy partycji /home zachowujesz prawie wszystko.
dzieki

• Hero Member
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 04, 2018, 10:12:54 pm »
Jeszcze jedno, żebym źle nie powiedział. Gry się zachowają, one lądują na /home. Dogrywasz steama z powrotem i masz wszystko jakby nic nie było ruszane.

Offline kszyhus

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 05, 2018, 04:45:40 am »
Przy instalacji na / dajesz 20GB. Na swap 4. Na/home resztę, chyba że ....
Nie do końca z tym SWAP. Np. w Ubuntu nie potrzeba już partycji swap, ponieważ przy instalacji instalator sam tworzy plik wymiany "swapfile".
Nie trzeba mówić tsza, lecz tsza mówić trzeba.

Offline meterek

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 05, 2018, 05:50:46 pm »
Dzięki za pomoc temat można zamknąć