Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w wątku Administracja-> Przywitaj się. Wątki z problemami zamieszczone w dziale "Przywitaj się" będą usuwane.

Autor Wątek: Włączanie komputera klawiaturą bezprzewodową  (Przeczytany 285 razy)

Offline glimar

• Newbie
  • *
Włączanie komputera klawiaturą bezprzewodową
« dnia: Czerwiec 06, 2018, 08:22:11 pm »
Witam. Pytanie może mało wyszukane ale czy jest taka możliwość  ?
Posiadam nettopa Asus z linux mint 17,2 cinnamon 64 bit i klawiaturę logitech k410. Klawiatura ma przycisk oznaczony jako zasilanie, jednak nie reaguje w żaden sposób. Chodzi mi o możliwość włączania i wyłączania komputera przy pomocy tego klawisza. Będę mógł go wrzucić do szafy i znikną mi wszystkie straszące kabelki.
2 x  intel core duo CPU T-2600 @ 2,16 GHZ ; 3,3 GiB RAM-U
KUBUNTU 16.04

Offline TataPingu

• Sr. Member
Odp: Włączanie komputera klawiaturą bezprzewodową
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 07, 2018, 08:27:26 am »
@glimar
"Będę mógł go wrzucić do szafy"...
- abstrachując od możliwości zdalego włączania netta klawiaturą (niekiedy się da, ale wszystko zależy od sprzętu - "poszperaj w biosie), weź pod uwagę, że nettop powinien mieć prawidłowe chłodzenie.
"W szafie" może być tak, że obieg powietrza, a co za tym idzie, chłodzenie procesora będzie niewystarczające.
Pierwszym symptomem będzie "redukcja" prędkości procka, ale taki brak wystarczającego przewietrzania doprowadzić może do przegrzania poszczególnych elementów, a nawet do pożaru!

Offline glimar

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 08, 2018, 06:47:32 pm »
 Dziękuję za odpowiedź.
Czego szukać w biosie ? Jaka opcja może pozwalać na uruchomienie tej funkcji?
Odnoiśnie szafy....Ma zapewnione chłodzenie i na pewno nie będzie leżał na ciepłym sweterku. Znajduje się tam również modem i jeszcze kilka innych urządzeń. Przegrzanie nie grozi a pożar - cóż, może się zdażyć i pod biurkiem.
KUBUNTU 16.04

Offline Dziadek Starowinek

• Hero Member
  • ja to wolę wiedzieć, co mnie się w systemie dzieje
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 08, 2018, 07:00:43 pm »
Coś mi się nie widzi włączanie lapka bezprzewodówką, jak ta pierdółka od łączności dostanie zasilanie raczej dopiero po włączeniu komputera.
Za moich czasów, to się człowiek cieszył, jak mu nie działało

Offline lesio

• Hero Member
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 09, 2018, 07:52:40 am »
Być może w niektórych komputerach takie włączanie (a właściciwe wybudzanie) może funkcjonować (chodzi o funkcję wakeup w biosie):
https://www.pcworld.pl/porada/BIOS-od-A-do-Z,307954.html
Oczywiście klawiatura bezprzewodowa musi być z "donglem" USB, a nie działać w oparciu o bluetooth

Offline glimar

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 12, 2018, 08:56:19 pm »
Klawiatura jest z "donglem" , a w biosie nie mogę znaleźć opcji o których mowa :-[
KUBUNTU 16.04

Offline lesio

• Hero Member
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 13, 2018, 01:21:20 pm »
Jeśli bios jest zaktualizowany do najnowszej wersji, a żadego "wake-up" w nim nie ma, to się poddaję. Alternatywą może być tylko pilot radiowy włączania zasilania :-)