Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w wątku Administracja-> Przywitaj się. Wątki z problemami zamieszczone w dziale "Przywitaj się" będą usuwane.

Autor Wątek: Instalacja FreeBSD ze środowiskiem graficznym  (Przeczytany 1441 razy)

Offline debbixon69

• Full Member
Instalacja FreeBSD ze środowiskiem graficznym
« dnia: Maj 25, 2018, 03:29:08 am »
Siemka linuxowicze, instalował któryś z was kiedykolwiek FreeBSD? Udało się to komuś? 

Pytam tak z ciekawości, bo chciałem przetestować ten system, jak działa i wgl chcę się nauczyć czegoś nowego.
Czy taki 'noob' linuxowy jak ja dałby radę z instalacją FreeBSD?  Pytam serio, bo jedyny system, który zainstalowałem w trybie tekstowym to Debian z pomocą poradnika na wikipedii.
« Ostatnia zmiana: Maj 25, 2018, 03:33:26 am wysłana przez debbixon69 »
"LXDE is life, LXDE is love"

Offline microsofter

• Newbie
  • *
Odp: Instalacja FreeBSD ze środowiskiem graficznym
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 30, 2019, 01:21:12 am »
Ja testowałem stare FreeBSD. Jak znasz angielski i masz duży dzbanek kawy, da radę to zainstalować. GUI nie udało mi się uruchomić. Na razie jestem jeszcze zielony. Jak ktoś potrafi coś doradzić, dołączam się do pytania.

W trybie tekstowym też można zrobić co nieco w tym systemie. Z ciekawszych rzeczy ma menedżera plików oraz przeglądarkę WWW. Naturalnie wyświetla tylko tekst i odnośniki do podstron w postaci tekstu.

Offline Piotr_1988

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 30, 2019, 02:54:56 pm »
Możesz w trybie graficznym zainstalować GhostBSD, a wcześniej przetesować w trybie live. Do wyboru MATE (oficjalne) i XFCE (społecznościowe). GhostBSD (Gnome-hosted BSD) to jest w zasadzie FreeBSD (i tak się też wyświetla w systemie) + preinstalowane środowisko graficzne i trochę programów.

Offline microsofter

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 31, 2019, 03:18:27 pm »
Dziękuję za propozycję alternatywy, ja jednak zdecydowałem się na FreeBSD. Na razie nauczyłem się partycjonować dysk zgodnie z DOSem oraz zgodnie z Unixem.

Problem może leżeć w maszynie wirtualnej. Testowałem inne stare systemy uniksowe i nie działało GUI na żadnym z nich. W wolnej chwili zainstaluję jakieś nowsze FreeBSD. Zdam relację, gdyby znowu były problemy.

Offline Piotr_1988

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 31, 2019, 04:46:13 pm »
Czy taki 'noob' linuxowy jak ja dałby radę z instalacją FreeBSD?  Pytam serio, bo jedyny system, który zainstalowałem w trybie tekstowym to Debian z pomocą poradnika na wikipedii.
Dziękuję za propozycję alternatywy, ja jednak zdecydowałem się na FreeBSD.
Nie będę Cię przekonywać do wyboru GhostBSD. ::)

Offline microsofter

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 31, 2019, 05:40:38 pm »
Zacytowałeś dwóch użytkowników.
Ja też stawiam pierwsze kroki, ale z samą instalacją daję radę.

Offline Piotr_1988

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 31, 2019, 06:01:21 pm »
Rzeczywiście, trochę się pomieszało. Oczywiście moja propozycja GhostBSD była skierowana do osoby, która założyła ten wątek. Niepotrzebnie mi podziękowałeś microsofter, w wyniku czego w jakiś sposób błędnie wziąłem Twój wpis za pochodzący od założyciela wątku. :o

Offline SławomirWysoc

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 31, 2019, 07:50:56 pm »
@microsofter stawiaj pierwsze kroki FreeBSD to bardzo liberalny system  ;)