Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w wątku Administracja-> Przywitaj się. Wątki z problemami zamieszczone w dziale "Przywitaj się" będą usuwane.

Autor Wątek: Zacznijmy od początku.  (Przeczytany 1156 razy)

Offline MSki

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 340
Zacznijmy od początku.
« dnia: Luty 11, 2018, 10:27:10 am »
Jaki by system nie zainstalować i tak podstawą dla jego (i naszych danych) bezpieczeństwa będzie oprogramowane wewnętrzne ang. firmware
Bios vs UEFI, bo o takim oprogramowaniu jest mowa, jest częścią składową każdej płyty głównej, gdyż oprogramowanie to znajduje się w jednym z układów scalonych.
W ogólnym zarysie można stwierdzić, że oprogramowanie to odpowiada m.in. za sprawdzenie stanu poszczególnych podzespołów po włączeniu zasilania komputera.
Dostęp do funkcji tego oprogramowania uzyskać można podczas rozruchu maszyny, używając jeden z przycisków funkcyjnych F1.....F12 w zależności od producenta i modelu.

Jako że temat ten powstał na bazie moich przemyśleń, nie będę opisywał w nim którego przycisku funkcyjnego należy użyć podczas rozruchu, a bardziej rozwinę myśl przewodnią, czyli różnice pomiędzy Biosem i UEFI.
Nie będę również tworzył własnych treści i odkrywał koła na nowo, skoro wiele na ten temat zostało już napisane - http://softonet.pl/publikacje/poradniki/Co.to.jest.UEFI.czym.sie.rozni.od.BIOSu.i.jak.zainstalowac.Windows.w.komputerze.z.UEFI-poradnik,589

Nie wiem jakie jest Wasze zdanie w tej materii, ale ja uważam, że Bios mimo iż posiada pewne ograniczenia, jest zdecydowanie lepszym oprogramowaniem w kwestii bezpieczeństwa.

Offline MSki

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 340
Odp: Zacznijmy od początku.
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 10, 2019, 01:41:14 pm »
O Lojax-ie i infekowaniu UEFI traktuje poniższy artykuł;
https://zaufanatrzeciastrona.pl/post/wyrafinowany-backdoor-uefi-obecny-takze-w-polskich-sieciach/

Offline lesio

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 564
Odp: Zacznijmy od początku.
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 10, 2019, 06:09:39 pm »
Niestety, problem jest taki, że niektóre rodzaje nowego sprzętu - np. dyski SSD M2 - nie współpracują z BIOS-em (przynajmniej w fazie bootowania) i trzeba włączyć UEFI. Na razie można tego typu problemy jakoś "obchodzić", ale będzie coraz trudniej ...