Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w wątku Administracja-> Przywitaj się. Wątki z problemami zamieszczone w dziale "Przywitaj się" będą usuwane.

Autor Wątek: linux do programowania virtual box  (Przeczytany 1981 razy)

Offline takto416

• Newbie
  • *
linux do programowania virtual box
« dnia: Styczeń 31, 2018, 09:51:34 pm »
Witam Mam pytanie jaka dystrybucja linuxa będzie najlepsza  do programowania w c++ programów tylko i wyłącznie w konsoli postawiona na virtual box? Dobrze rozumiem że tak naprawdę to nie potrzebuje linuxa ze środowiskiem graficznym tylko wystarczy mi z terminalem? Czy pliki na windowsie z takiego linuxa na virtual box będą widoczne? Chodzi mi tu głównie o pełne wsparcie c++11 bo na windowsie na mingw miałem z tym problemy.
Laptop na jakim chciałbym to zrobić:
lenovo thinkpad T430 i5 3320m windows 10
Z góry dziękuję za odpowiedź

Offline PomPom

• Hero Member
  • Nienawistnik Debiana; Dumny użytkownik Windows 10
Odp: linux do programowania virtual box
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 31, 2018, 10:18:19 pm »
Jakby iść w Linuxa bez interfejsu, a samo command line, to Arch albo Debian. Arch ma lepszą dokumentację i system bez środowiska graficznego jest jednym z etapów instalacji, na którym można by się zatrzymać. Jak coś z interfejsem, to najlepiej coś lekkiego, np. Debian LXDE albo Lubuntu, ew. ArchLabs (ale na niego trzeba mieć bardziej oko, odwdzięczy się nowymi pakietami, co chyba przydatne przy programowaniu; gcc np.). Do virtualboxa się tam doinstaluje extension packa, później Urządzenia -> Udostępniane foldery i tam czarujesz. W przypadku maszynki z winxp działało.
Mam nadzieję, że przejdzie ta ustawa, że Linuxa będą mogli używać tylko ludzie w wieku 240 lat.

Offline takto416

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 31, 2018, 10:22:04 pm »
czy żeby obsługiwać sam kompilator w terminalu na linuxie bez interfejsu bym musiał się uczyć komend? Czy kilka mi starczy żeby kompilować programy? nie znam aktualnie żadnych nie licząc kilku do kompilowania programów w konsoli
« Ostatnia zmiana: Styczeń 31, 2018, 10:24:54 pm wysłana przez takto416 »

Offline PomPom

• Hero Member
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 31, 2018, 10:31:05 pm »
Oczywiście będziesz musiał kilka komend poznać i trochę poszukać oraz się pouczyć na początku. Kilka chyba starczy, ale nie programuję i ciężko mi powiedzieć. Trochę stromo będzie, żeby to ogarnąć, tj. całe "środowisko bez środowiska", bo chyba warto będzie nauczyć się vima, żeby w nim programować. Chyba że masz to ogarnięte, to spoko.
Mam nadzieję, że przejdzie ta ustawa, że Linuxa będą mogli używać tylko ludzie w wieku 240 lat.

Offline takto416

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 31, 2018, 10:33:47 pm »
Teraz mam linuxa jako główny system i używam tam kate czyli notatnik z kolorowaniem kodu plus terminal niżej

Offline PomPom

• Hero Member
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 31, 2018, 10:37:40 pm »
Notatnika typu Kate nie odpalisz bez jakiegoś GUI. W obecnym Linuxie coś jest nie tak, że szukasz innego? Bo ogólnie większość dystrybucji jest bardzo podobna, byle pasowała użytkownikowi.

Offline takto416

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 31, 2018, 10:47:08 pm »
Tak w skrócie powiem tak linuxa na początku chciałem mieć tylko do programowania zainstalowanego obok windowsa 10. Ale przy próbie zmieniania partycji coś się posypało i został mi sam linux mint. Jak go teraz używam przez ok. miesiąc to ciągle są jakieś problemy: aplikacje się nie chcą instalować iphona nie można normalnie podłączyć. Wiem że można coś tam wgrać ale to zajmuje czas a na windowsie wszystko normalnie działało. Nawet z głupim sformatowaniem pendriva był problem. Później ten pendive podłączyłem do windowsa 7 i normalnie się udało.  A może jest jakiś kompilator na windowsa który nie ma żadanego problemu z c++11 i z funkcją stoi() (wcześniej używałem codeblocksa z mingw i były z tym problemy)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 31, 2018, 10:53:49 pm wysłana przez takto416 »

Offline PomPom

• Hero Member
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 31, 2018, 10:57:04 pm »
Taki kompilator na pewno będzie, bo jednak Windows również jest dla programistów. Jak chcesz, żeby działało, a nie chce Ci się uczyć Linuxa, to nie widzę powodu, żebyś miał Linuxa mieć. 

Offline TataPingu

• Hero Member
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 02, 2018, 06:54:06 pm »
Rozumiem, że win10 to już "nirwana" i jedynie masz minta?
- a jeśli tak, to wnioskuję, że chcesz to wszystko na nowo "zaorać" i jeszcze raz zainstalować "czystego" win10 plus wirtualnego linuxa z c++ ?