Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w wątku Administracja-> Przywitaj się. Wątki z problemami zamieszczone w dziale "Przywitaj się" będą usuwane.

Autor Wątek: Przewidywania na linuksowy 2018 rok  (Przeczytany 593 razy)

Online PomPom

• Hero Member
  • dawniej Dziadek Starowinek
Przewidywania na linuksowy 2018 rok
« dnia: Grudzień 22, 2017, 12:13:30 pm »
Pobawmy się w przewidywanie i naiwne życzenia :D

Co Waszym zdaniem stanie się w linuksowym świecie w 2018 roku? Niech Was poniesie wyobraźnia. Sądzę, że 5 pozycji to dobra liczba, ale piszcie tyle, ile chcecie.

1. Pojawi się nowa dystrybucja, która będzie oparta na Archu i będzie "hitem". Będzie jakąś kooperacją ludzi od kilku niewypalonych lub mało znanych archowych dystrybucji.

2. MATE na Waylandzie. Wimpress mówił, że to raczej kwestia kilku lat, ale może jakąś waylandową sesję już dostaniemy.

3. Ekipie Minta się dostanie od ludzi i popularność Minta spadnie. Ucięcie edycji KDE obudziło ludzi na szukanie alternatywy i może pokazało im, że Mint to przede wszystkim Cinnamon. Do tego LMDE3 tylko z Cinnamonem odeśle ludzi do Debiana. Dwa Minty w 2018 - coś musi się spieprzyć.

4. Znacząco wzrośnie popularność Fedory. Ludzie przyzwyczajają się do nowych pakietów, a profesjonalne wrażenie Fedory ich przyciągnie. No i zadziała element "tego ten koleś Linus używa".

5. Udział rynkowy Linuxa spadnie i dopiero pod koniec roku się z tego wybroni. Ubuntu z GNOME może niektórych odstraszyć (a raczej to, jak Canonical tego gnoma skonfigurował). No i ta ostatnia sytuacja z laptopami Lenovo (i nie tylko), gdzie Ubuntu (choć nie tylko) jakimś sterownikiem psuło w biosie.

Nie wydaje mi się, żeby następny rok był szczególnie dobry dla Linuxa (taki ze mnie optymista). Za to wydaje mi się, że 2019 będzie bardzo dobry.
( ಥ益ಥ)Arch Linux Plasma & MATE Chrome OS

Offline gom1

• Hero Member
  • RLU #281182
Odp: Przewidywania na linuksowy 2018 rok
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 22, 2017, 02:51:14 pm »
SUSE urośnie, Red Hatowi spadnie ;-)
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

Offline lesio

• Hero Member
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 22, 2017, 09:04:34 pm »
Też mam wrażenie, że suse się poprawia i "pójdzie w górę". Mam nadzieję, że ubuntu 18.04 dopracują i będzie warto zainstalować. Wydaje mi się, że dystrybucje bez wsparcia komercyjnego nie wytrzymają konkurencji na dłuższą metę (np. arch i pochodne). Obawiam się także, że gdy linuks przekroczy jakieś 5-7% rynku desktopowego (na serwerowym ma podobno prawie 100%), to zacznie się gwałtowna komercjalizacja, która będzie "początkiem końca" linuksa, jakiego znamy ...

Online PomPom

• Hero Member
  • dawniej Dziadek Starowinek
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 22, 2017, 09:13:44 pm »
Wtedy chyba będzie taki podział, jak jest teraz z typowymi Linuxami i tymi stuprocentowo wolnymi. Popularność Archa jeszcze będzie trwać, ale w sytuacji, której się obawiasz, pewnie głównym przedstawicielem "obecnych Linuxów" będzie Debian, jako że jest chyba najmocniejszy społecznościowo.
( ಥ益ಥ)Arch Linux Plasma & MATE Chrome OS

Offline lesio

• Hero Member
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 22, 2017, 09:30:55 pm »
Też tak to widzę. No i jest jeszcze takie coś, co zaczyna budować dopiero swoją pozycję, a nazywa się Devuan. Ekipa jest konsekwentna, a Devuan ma już swoje pochodne. Trudno powiedzieć, co z tego będzie ...

Offline gom1

• Hero Member
  • RLU #281182
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 22, 2017, 10:29:30 pm »
Najmocniejszą dystrybucją linuksową na desktopach jest Chrome OS. W USA rządzi na 60% rynku edukacyjnego.
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

Offline Oczkins92

• Sr. Member
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 23, 2017, 01:44:19 pm »
Ja trochę rozrywkowo. W 2018 powstanie wiele portów gier na Linuxa co może przyciągnąć wielu użytkowników. Wraz z portami będzie co raz częściej używany Vulcan zamiast OpenGl co może polepszy wydajność.
Wszystko dobrze jak nie wnerwia ciebie nic