Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w wątku Administracja-> Przywitaj się. Wątki z problemami zamieszczone w dziale "Przywitaj się" będą usuwane.

Autor Wątek: Linux Mint czy inny  (Przeczytany 4395 razy)

Offline chemar

• Newbie
  • *
Linux Mint czy inny
« dnia: Listopad 24, 2017, 11:06:12 pm »
Witam

Do tej pory uzywalem duzo dystrybucji Linux a ostatecznie na kompie zostal linux Mint. Jednak teraz zakupilem nowy komp i w zwiazku z tym ze jak zwykle che zainstalowac linuxa mam kilka pytan. Moj komputer to ten. https://www.baur.de/p/csl-multimedia-pc-core-i7-6700k-intel-hd-530-8-gb-ram-ssd-speed-t7877-windows-10-home/AKL10067992720#sku=084019P-0-10067992720

Pytanie to czy na tej maszynie instalowac Linux Mint (jak dotychczas bylem  z niego bardzo zadowolona) czy moze ta maszyne lepiej wykorzysta inny dystrybucja?

Drugie pytanie to mam tam dwa dyski jeden ssd a drugi sata. Jaka instalacja linuxa bedzie najlepsza ja myslalem o tym zeby na dysku ssd zainstalowac rozruch i glowne katalogi a na sata katalog Home i var. A moze calosc na SSD lub SATA. Jakie rozwiazanie proponujecie?

Offline lesio

• Hero Member
Odp: Linux Mint czy inny
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 25, 2017, 07:55:23 am »
Ponieważ SSD działa szybko, to warto tam umieścić to, co jest często odczytywane i zapisywane (a więc przede wszystkim system). Dużo zależy od tego, ile miejsca zajmują Twoje dane i czy SSD wystarczy na wszystko. Jeśli całość zmieści się na SSD, to świetnie. Jeśli nie, to katalog z danymi będzie wypadało przenieść na HDD. Skoro preferujesz osobny filesystem /var, to może oznaczać, że trzymasz tam jakąś większą porcję danych (związaną np. z jakimś serwerem www). W tym wypadku decyzja znowu zależy od ilości zajmowanego miejsca.
Ponieważ komputer bazuje na intelu, to raczej nie powinno być problemu z dystrybucjami linuksa. Zawsze warto sprawdzić na liveCD obsługę Wi-Fi i peryferiów. Trudno doradzać w wyborze dystrybucji - każdy użytkownik ma swoje preferencje. Mogę tylko powiedzieć, że osobiście preferuję linię debiana stable ze sterownikami non-free (a więc także sparky stable).

Offline chemar

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 25, 2017, 09:22:48 am »
SSD dziala szybko ale z tego co czytalem w SSD trzeba ograniczac  ilości zapisów na dysku czyli nie powinno sie tam dawac nic co potrzebuje czestego dostepu czy to prawda?

Offline lesio

• Hero Member
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 25, 2017, 10:02:44 am »
Obawiam się, że w przestrzeni internetowej funkcjonuje dużo opinii z "początków ery SSD". Proponuję wyrobić sobie opinię na bazie informacji bliższych dzisiejszym rozwiązaniom technicznym:
rok 2012:
http://pclab.pl/art49855-2.html
rok 2015:
http://www.krollontrack.pl/blog/2015/09/11/dysk-ssd-jak-dlugo-bedzie-dzialal/
rok 2016:
https://www.dobreprogramy.pl/Jak-to-jest-z-wytrzymaloscia-dyskow-SSD-prasowka,News,74185.html

Sam używam bez żadnych problemów SSD od około 6 lat i nie stosuję dla nich żadnej taryfy ulgowej - wręcz przeciwnie.

Offline chemar

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 25, 2017, 10:20:41 am »
Wlasnie widze ze w necie duzo informacji ale bardzo starych dlatego zapytalem tutaj.

Offline lesio

• Hero Member
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 25, 2017, 10:26:43 am »
Tu jeszcze jeden ciekawy artykuł z początku 2016 roju:
http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/test-wytrzymalosci-dyskow-ssd.html

Offline chemar

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 25, 2017, 10:31:28 am »
Dzieki. Poczytam. Wiem ze to jest forum linuxowe ale nie chce otwierac nowego tematu wiec przy okazji tu zapytam. CZy jest ktos obeznany w licencjach Windows 10. Kompa kupilem z Windowsem 10 zaimstalowanym oraz z kompem dostalem plytke z windowsem 10. Slyszalem ze licencja jest tak zrobiona ze jak kompa kupie z windowsem 10 to musi ten windows tam byc. Czy to prawda? Nie uzywam windowsa i chcialem usunac go calkowicie jednak nie wiem jak to sie ma do licencji.

Offline gom1

• Hero Member
  • RLU #281182
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 25, 2017, 10:38:22 am »
Slyszalem ze licencja jest tak zrobiona ze jak kompa kupie z windowsem 10 to musi ten windows tam byc. Czy to prawda?
Na szczęście to nie jest prawda. Co więcej możesz zwrócić się do producenta sprzętu o zwrot części kasy za niewykorzystaną licencję.
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

Offline Dziadek Starowinek

• Hero Member
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 25, 2017, 02:20:05 pm »
To ja może powiem o tym Mint'cie. Moim zdaniem Mint 18.x jest kiepskawy, ale jeżeli ci pasuje, to nie ma powodów, by zmieniać distro. Możesz ew. zainteresować się LMDE, o ile korzystasz z Cinnamona.

Offline Robert75

• Hero Member
  • Nie ufaj nikomu w sieci, nawet mi.
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 25, 2017, 03:49:18 pm »
Możesz ew. zainteresować się LMDE, o ile korzystasz z Cinnamona.
A dlaczego tak uważasz? Moim zdaniem na większą uwagę zasługuje środowisko Mate.
Manjaro Xfce LTS - 64Bit Linux User #621110
PC: HP Compaq 6200 Pro MT / CPU: Intel Core 4x i3-2100 CPU @ 3.10GHz / GPU: Intel HD Graphics 2000 / Nvidia GeForce 7600 GT / RAM: 8 GB  / Dysk: HDD 1 TB

• Hero Member
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 25, 2017, 04:49:18 pm »
MATE w Mint'cie jest paskudnie skonfigurowane, ale ja nie o tym. LMDE w kolejnej wersji porzuca edycję MATE, więc już lepiej się od razu zainteresować Debianem, jeżeli o MATE chodzi. Albo nie iść w Debiana czystego, a zainteresować się świetnym Ubuntu MATE.

Offline Robert75

• Hero Member
  • Nie ufaj nikomu w sieci, nawet mi.
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 25, 2017, 09:35:51 pm »
Ale ja nie mówię o mincie, tylko o LMDE2.
Manjaro Xfce LTS - 64Bit Linux User #621110
PC: HP Compaq 6200 Pro MT / CPU: Intel Core 4x i3-2100 CPU @ 3.10GHz / GPU: Intel HD Graphics 2000 / Nvidia GeForce 7600 GT / RAM: 8 GB  / Dysk: HDD 1 TB

• Hero Member
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 25, 2017, 10:05:06 pm »
LMDE ma tak samo skonfigurowane MATE jak główny Mint.

Offline chemar

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 25, 2017, 11:24:10 pm »
OK. Najlepiej bedzie jak poswiece troche czasu i przetestuje rozne dystrybucje na nowym sprzecie. Wtedy bede mogl zostawic to co mi pasuje. Na wczesniejszym sprzecie mialem rozne dystrybucje testowane i ostatecznie zostal Mint. Nie wiem co bedzie na tym. Potestuje to zobacze.

Offline chemar

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 26, 2017, 11:01:22 pm »
Ale ja nie mówię o mincie, tylko o LMDE2.
Mozesz mi powiedziec dlaczego LMDE 2? Po piereszych testach ma minusa. Na pierwszy ogienbposzly Linux Mint Cinamon i LMDE 2. Cinamon lepiej sobie poradzil na starcie. Lepiej obskuzyl UEFI nie trzeba bylo nic przestawiac w BIOS sam ladnie wszystko poustawial co trzeba, wykryl poprawnie rozdzielczosc ekranu. Niestety LMDE 2 z tymi dwoma rzeczami mial problemy. Trzeba bylo w BIOS wylaczyc SECURE BOOT i rozdzielczosc ekranu zle ustawil i nie bylo mozliwisci przestawienia. Nie bawilem sie jeszcze w instalacje osibnych sterow. No i nastepnie ale to juz nie nalezy do problemu nie przypadl mi wizzalnie do gustu. Czyli na start 2 minusy dla LMDE 2. nastepne do testow Debian, Ubuntu i slack.