Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w wątku Administracja-> Przywitaj się. Wątki z problemami zamieszczone w dziale "Przywitaj się" będą usuwane.

Autor Wątek: Historia  (Przeczytany 650 razy)

Offline Antarktyczny

• Full Member
Historia
« dnia: Wrzesień 01, 2017, 10:22:46 pm »
Witam. Czy sa tu osoby interesujace sie historia? Moze uda sie nam rozkrecic jakis maly sztorm epokowy i solidna wymiane pogladow? Czekam na pasjonatow i tematy,w jakich mozemy podyskutowac. Pozdrawiam, nawiasem mowiac, ze jesli jest ktos lubiacy epoke Napoleonska lub XVII wieczna Europe, niech wali jak w dym:)
Rinasce piu gloriosa.

Offline lesio

• Sr. Member
Odp: Historia
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 02, 2017, 11:17:13 am »
Historia jak najbardziej, ale mój przedział zainteresowania kończy się raczej w 11-12 wieku (tylko militaria są nielimitowane). Myślę jednak, że stosowniejszym portalem jest historycy.org :-)

Offline Oczkins92

• Full Member
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 02, 2017, 12:13:22 pm »
Ja lubię 2 wojnę światową
Wszystko dobrze jak nie wnerwia ciebie nic

Offline Antarktyczny

• Full Member
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 07, 2017, 08:49:26 pm »
Odswiezam po miesiacu nieobecnosci. Nietety,praca bagno mnie wciagnela i dopiero teraz wyplula :( Druga wojna jak widze, ja z kolei epoka napoleonska, XVII wiek, choc i druga wojna nie pogardze. Jaki jest  najciekawszy temat II wojny wg Was? Dla mnie dosc ciekawe jest samo nawiazanie nierealistycznej z pozoru wspolpracy Rzeszy i Japonii.
Rinasce piu gloriosa.

Offline Oczkins92

• Full Member
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 07, 2017, 08:56:37 pm »
Mam temat dosyć drastyczny w naszych dziejach.I jestem zły że wcześniej o tym nie słyszałem.Chodzi mi o rzeź na Wołyniu gdzie UPA i OUN wymordowali około 200 tys polaków.A tak też interesuje się Wojną między ZSRR a Japonią
Wszystko dobrze jak nie wnerwia ciebie nic

Offline Antarktyczny

• Full Member
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 08, 2017, 01:19:24 pm »
Akurat rzez wolynska (jak i cala historia najnowsza Polski) bez urazy, nie jest dla mnie priorytetem. Pamietac nalezy tez,ze w przypadku rzezi wolynskiej rzecz ma sie jak podczas powstan kozackich: obie strony ciezko pracowaly nad wzajemna nienawiscia,i nie ma bialego i bielszego. Dzieje polsko-ukrainskie sa bodaj najbardziej zagmatwane ze wszystkich relacji z sasiadami. Niemiec w historiografii byl zawsze wrogiem, Rosja to standardowy przeciwnik, jasny jak slonce (mowimy oczywiscie o historii). Bialorus zasadniczo nie miala rozbudowanej swiadomosci narodowej, dopiero potem wykrystalizowali sie jako grupa zadajaca niepodleglosci. Czechy to "pepiczki" historii- kiedys,dawno temu,wojowalismy, potem mielismy taki poblazliwy,wujowski stosunek do tego kraju; powstania przeciw Habsburgom traktowalismy jako nic nie znaczace wybryczki,i mam wrazenie,ze dzieje polsko-czeskie byly zawsze takie..."przeciez to nic powaznego". O Slowacji nie bede duzo pisac, dla mnie to kraj bez historii i dazen narodowych. Z calym szacunkiem. Z Ukraina natomiast zawsze mielismy relacje niczym para kochankow w brazylijskich kiczprodukcjach- byly piekne momenty i poczucie wspolnoty interesow (i nawet swojego rodzaju  przynaleznosci do rodziny slowianskiej). Ale byly tez, czesciej o wiele, dni bezprzykladnej nienawisci i...porazajacej glupoty. Co daly nam wojny polsko-kozackie? Chmielnicki osiagnal swoje? Magnaci ujarzmili kozactwo? Nie. Przypadkiem natomiast nie jest, ze Katarzyna II,pseudoswiecona "Semiramida Polnocy" (jak zwal ja Wolter) zarowno spowodowala rozbiory,jak i zlikwidowala ostatnia Sicz zaporoska. Historia szyderczo zasmiala sie obu narodom w twarz,ale zaden nie wyciagnal wnioskow. I tu drogi kolego mamy "recepte" na Wolyn.
Rinasce piu gloriosa.

Online Dziadek Starowinek

• Hero Member
  • ja jestem Dziadek i przyszedłem usunąć wam Gentoo
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 08, 2017, 01:23:05 pm »
A jakim jadem patrioty potrafią pluć w Ukraińców, to moje... Pielęgnuje się nienawiść i bądźmy szczerzy - to się sprzedaje. 
Stacjonarka: Manjaro Plasma
Laptop: Manjaro MATE

Offline Antarktyczny

• Full Member
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 08, 2017, 01:26:41 pm »
Nie chcialem wlasnie poruszac tego tematu, bo sadzilem ze spotka mnie ostracyzm,ale...masz racje. Jest moda na bunczuczny patriotyzm, i pewne wzorce sa kreowane przez konkretne grupy o pewnych zapatrywaniach. Nie mieszajac polityki do tego ani nie broniac nikogo- jest zle, kiedy slepy mowi glupiemu, kto jest kim.
Rinasce piu gloriosa.

Offline MSki

• Full Member
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 08, 2017, 07:23:05 pm »
Nie chcialem wlasnie poruszac tego tematu,
Nie poruszaj, bo ten temat przerasta zarówno ciebie jak i pozostałych "studentów".

• Hero Member
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 08, 2017, 07:35:13 pm »
Mamy tutaj złodupca :D

Offline lesio

• Sr. Member
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 08, 2017, 09:26:43 pm »
No cóż, rzeź wołyńska (chociaż w zasadzie wypadałoby nie ograniczać się w rozważaniach tylko do Wołynia i tylko do 1943 - roku rzezi - rzecz dotyczy też Galicji Wschodniej i całego okresu wojennej zawieruchy - od 1939 do 1945-1947) nie była pierwsza. Dzielni hajdamacy mieli już na koncie rzeź humańską w czasie koliszczyzny. Biorąc pod uwagę ówczesną populację i ilość ofiar, trudno ocenić, które dokonanie jest większe. W tym kontekście prosiłbym o podanie przez Sz.P. Antarktycznego analogicznej rzezi dokonanej przez Polaków.
Jednocześnie rozumiem, że Sz.P. Dziadek Starowinek uważa za obowiązujące bardzo ciepłe uczucia względem społeczności zamieszkującej Dzikie Pola. Niestety, żyje w naszym kraju jeszcze trochę potomków ofiar brutalnie pomordowanych przez Ukraińców w trakcie ludobójstwa na Wołyniu i w Galicji Wschodniej, którzy do dzisiaj nie uzyskali prostego "przepraszamy za to ludobójstwo". Jednocześnie spośród setek miejsc kaźni Ukraińcy dopuścili do dzisiaj dokonanie ekshumacji tylko w dwóch miejscach. Wiele wydarzeń jest na bieżąco opisywanych przez portal
https://kresy.pl
(nie mylić z kresy24.pl)
Ale kończę, bo być może "pluję jadem" i jestem "patriotą" - straszne i niepoprawne politycznie ......

• Hero Member
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 08, 2017, 09:38:18 pm »
Nie zauważyłem w twojej wypowiedzi "jeb*ć ukraińskie śmieci" albo "każdy ukrainiec to mój wróg" o.O Nie ma co się obawiać o poprawność (tfu) ani bycie patryjotą, bo masz jakąś wiedzę, a i potrafisz skleić zdanie - czynność, z którą męczą się patrioty, bo bluza "patriotyczna" znaczy więcej od podstaw ojczystego języka.
Jak już padła poprawność polityczna, to takie proste "jeb*ć każdego ukraińca" trochę kojarzy mi się z "jeb*ć każdego białego".

"Jednocześnie rozumiem, że Sz.P. Dziadek Starowinek uważa za obowiązujące bardzo ciepłe uczucia względem społeczności zamieszkującej Dzikie Pola"
0 i 1, nic więcej. Mów mi więcej.

EDIT. W sumie też nie powinienem tak dogryzać, bo z ciekawego wątku zrobi się gnojnik :/ Podwijam kieckę, uniżonym. To tylko forum o Linuxie, a ja w sumie nie mam ochoty wdawać się w dyskusje, gdzie moja wiedza nie jest wysokich lotów. Tylko wiecie, bez takich przypudrowanych obelg, bo operować należy faktami i opinią, lub też ewentualnie zaznaczonymi domysłami. Passive agressive nie jest fajną rzeczą na "kulturalnym forum linuksowym".
« Ostatnia zmiana: Październik 08, 2017, 10:14:57 pm wysłana przez Dziadek Starowinek »

Offline Antarktyczny

• Full Member
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 08, 2017, 10:29:57 pm »
MSki- lubie szybkich sedziow cudzego intelektu, zanim temat sie zaczal juz wiedziales,ze zaczalem go bez wiedzy. Niezly jestes, aczkolwiek z tym studentem Ci nie poszlo.

Lesio-a nawet Sz. P. Lesio, by trzymac sie terminologii mojego dyskutanta. A wiec... ja wiem,ze bedzie polemika za chwile... Ale czyzby niektorzy zapomnieli, ze hetman Żólkiewski, skadinad niezwykle religijny czlowiek, dal ciche "przyzwolenie" na rzez kozackich kobiet,dzieci i jencow z taboru, ktory sie poddal po powstaniu Nalewajki. Oczywiscie do tej pory w historii panuje jednomyslna zgoda,ze to nie wina hetmana,zginelo malo osob, chodzilo o przejezyczenie (kto zna temat:"a broncież"). Otoz, hetman,ktory pozwala na rzez swojemu wojsku, w ktorej ginie okolo 3000 ludzi obojga plci nie jest zbyt wygodnym dla niektorych. Tak bardzo,ze pamietamy wspanialy Kluszyn (doprawdy, wielka batalia,zgodze sie),ale nie pamietamy takich" detali". I teraz,zanim ktos powie,ze dawno, ze to nie ma znaczenia, bo kiedys... Od takich "kiedysiow" zaczal sie Wolyn. Wolyn pamietac, na koszulkach nosic i afiszowac, a w nie swoja piers pukac...
Rinasce piu gloriosa.

Offline lesio

• Sr. Member
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 09, 2017, 12:20:48 pm »
Rozumiem, że Sz.P. Antarktyczny raczy pisać o tym wydarzeniu:
https://kresy.pl/kresopedia/powstanie-nalewajki/
Mogę tylko prosić o podanie źródła tak precyzyjnie określającego ilość ofiar (około 3 tysiące). Będę autentycznie wdzięczny. Jednocześnie chcę zauważyć, że takie relatywizowanie wzajemnych krzywd (my wam kilkuset lub kilka tysięcy, wy nam kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy, ale w sumie to to samo) może prowadzić do ciekawych wniosków. Np. osoba wczuwająca się w tok rozumowania Sz.P. Antarktycznego, a będąca dla odmiany germanofilem może powiedzieć: "To przecież Polacy rozpoczęli w drugiej wojnie światowej ludobójstwo, rozpoczynając od rzezi bydgoskiej, a teraz krzyczą o jakiś tam 6mln ofiar, łapankach i obozach koncentracyjnych".
Poza tym należy podkreślić jedno: w trakcie rzezi wołyńskiej i w Małopolsce Wschodniej wystąpiła nowa jakość: ukraińscy "zwykli ludzie" bestialsko mordowali swoich polskich sąsiadów, chwilę przedtem udając jeszcze dobrosąsiedzkie stosunki. Jednocześnie chętnie poznam wydarzenie, kiedy Ukraińcy "puknęli się" w swoją pierś, skoro Sz.P. Antarktyczny taką tematykę poruszyć raczył ... (swoją drogą ciekawe, że wymagania Sz.P. Antarktycznego dotyczą tylko osób polskiej proweniencji)

Offline Antarktyczny

• Full Member
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 09, 2017, 03:08:25 pm »
Jak myslalem, zaczela sie krucjata... Ale nie ukrywam, niezle to jest. Niektorzy z wlasnej historii probuja zrobic dzieje swietego narodu,ktory nigdy ne zawinil nikomu,a kazdy dookola go napadal, mordowal, i niszczyl ten mesjanizm dziejowy... Oczywiscie zawsze mozna powiedziec,ze polskie Legiony na San Domingo wykonywaly tylko rozkazy. I to nic,ze byli mniej bezlitosni niz Francuzi-PACYFIKOWALI. Wystarczy. Walczyli z narodem,ktorego przy innym wyborze nigdy by nie widzieli na oczy. Wracajac do Ukrainy... Jarema Wisniowiecki i inni, pustoszacy wzdluz i wszerz Ukraine za powstania Chmielnickiego, byli tez pewnie swietymi rycerzami.Sz. P. Lesio (rozbrajajace jest te urzedowo-dystansowe nazewnictwo i tytulatura) chce nam pokazac, ze kraj od wiekow padal ofiara  i Niemcow, i Ukraincow, i jeszcze zaraz bedzie,ze caly swiat zly. Chetnie pozuje sie na Polaka-katolika, obronce Kresow i zachodniej cywilizacji, owe przedmurze. Co to dalo? Procz napompowanej dumy z odbicia Wiednia dalo nam to malo wymierne, dziejowe korzysci. Ale dalej lubimy robic z siebie meczennikow.

I szpileczka mala... Propo drugiej wojny... A Slask Cieszynski to Czesi sami nam dali, i jeszcze namawiali Niemcow, by Ci zgodzili sie?:) Jak dobrze nic nie miec na sumieniu,nieprawdaz?:)
Rinasce piu gloriosa.