Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w wątku Administracja-> Przywitaj się. Wątki z problemami zamieszczone w dziale "Przywitaj się" będą usuwane.

Autor Wątek: Co nas wkurza  (Przeczytany 16446 razy)

Offline PomPom

• Hero Member
  • Nienawistnik Debiana; Dumny użytkownik Windows 10
Odp: Co nas wkurza
« Odpowiedź #120 dnia: Maj 10, 2019, 06:52:42 pm »
Dezaktualizacja :>

I "aktualizacja" brzmi ładniej.

Pozdrawiam z Windowsa 10, który się aktualizuje czasami ;)
Mam nadzieję, że przejdzie ta ustawa, że Linuxa będą mogli używać tylko ludzie w wieku 240 lat.

Offline funn

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #121 dnia: Maj 11, 2019, 10:51:27 pm »
Wkurza mnie zepsuty instalator wczorajszego wydania Debian Testing w wersji netinstall. Nie dało się go zainstalować na VirtualBox.

Offline Piotr_1988

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #122 dnia: Maj 13, 2019, 04:18:13 pm »
Wkurza mnie, że GhostBSD bazuje na testowej wersji FreeBSD za pośrednictwem TrueOS, zamiast na stabilnej wersji FreeBSD. Gdyby nie ten szczegół, prawdopodobnie przeszedłbym za Sparkiego na GhostBSD. Nie chcę jednak działać na niestabilnym systemie i każdego poranka zastanawiać się, czy się uruchomi. Zwłaszcza jest to problem dla poczatkującego użytkownika BSD, a paradoksalnie przecież właśnie do takich użytkowników TrueOS i GhostBSD ponoć są skierowane. Co to za pomysł budować system dla początkujących na wersji testowej!? Jak mi się popsuje, to co zrobię?

Offline pavbaranov

• Hero Member
« Odpowiedź #123 dnia: Maj 13, 2019, 06:04:14 pm »
(...) Nie chcę jednak działać na niestabilnym systemie i każdego poranka zastanawiać się, czy się uruchomi.(...)
Wkurza mnie nierozumienie słowa (nie-)stabilność w przypadku systemu/oprogramowania :)

Offline PomPom

• Hero Member
« Odpowiedź #124 dnia: Maj 13, 2019, 06:33:05 pm »
Ghost to jest dla początkujących, ale z BSD, a dla tych, co już coś z unixopodobnych potrafią. No i sam wybierasz egzotyczny system, to sam wyrażasz zgodę, żeby z pewnymi rzeczami zostać samemu.

pavbaranov zwrócił tutaj uwagę na ważną kwestię, której ludzie nie rozumieją tak często jak tego, że DistroWatch nie pokazuje, która dystrybucja jest najpopularniejsza. Stabilne wydanie bardzo często oznacza niezmienne (mniej lub bardziej), już ustanowione. Często idzie za tym stabilne działanie (takie samo), ale też nieobecność poprawek, bo mogą zbyt poruszyć tę ustanowioną konstrukcję, a wtedy system nie działa tak dobrze jak może działać inny, "testowy". Takim sposobem ten słynny Debian stable to Debian stajnia ;)
Mam nadzieję, że przejdzie ta ustawa, że Linuxa będą mogli używać tylko ludzie w wieku 240 lat.

Offline Piotr_1988

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #125 dnia: Maj 13, 2019, 06:37:52 pm »
(...) Nie chcę jednak działać na niestabilnym systemie i każdego poranka zastanawiać się, czy się uruchomi.(...)
Wkurza mnie nierozumienie słowa (nie-)stabilność w przypadku systemu/oprogramowania :)
Na stronie FreeBSD czytam:
If you are interested in a purely experimental snapshot release of FreeBSD-CURRENT (AKA 13.0-CURRENT), aimed at developers and bleeding-edge testers only
Pogrubienie własne. Jeśli wersja jest "niestabilna" tylko dlatego, że często się zmienia, co ma nie mówić nic o stabiloności jej działania, to dlaczego jest czysto eksperymantalna i tylko dla testerów? Dlaczego na takich wersjach buduje się systemy dla początkujących użytkowników? Początkujący taki jak ja, który nie koniecznie sobie poradzi, jeśli coś nie będzie działać, wolałby raczej coś możliwie pewnego niż coś czysto eksperymentalnego.

Offline PomPom

• Hero Member
« Odpowiedź #126 dnia: Maj 13, 2019, 06:49:35 pm »
Jak dobrze rozumiem, to TrueOS trochę łata i testuje, nie puszczając tak wiele psujnych rzeczy, jakie mógłby mieć FreeBSD.
I napiszę brzydko - nie obchodzisz devów GhostBSD. Zepsuje się, to sobie radź, skoro zdecydowałeś się na BSD. Taki podjąłeś wybór. User-friendly nie można po prostu tłumaczyć jako łatwy dla nowego.

Offline Piotr_1988

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #127 dnia: Maj 13, 2019, 07:18:14 pm »
I napiszę brzydko - nie obchodzisz devów GhostBSD. Zepsuje się, to sobie radź, skoro zdecydowałeś się na BSD. Taki podjąłeś wybór. User-friendly nie można po prostu tłumaczyć jako łatwy dla nowego.
To chyba prawda. Czytam właśnie wątek na forum GhostBSD: https://forums.ghostbsd.org/viewtopic.php?f=70&t=213
Użytkownik proponuje dodać narzędzie graficzne do formatowania pena, to mu developer GhostBSD odpisuje "Linux doesn't sound good on BSD lol". :o

Offline pavbaranov

• Hero Member
« Odpowiedź #128 dnia: Maj 13, 2019, 07:29:33 pm »
@Piotr_1988 - W dalszym ciągu, proponuję rozebrać na drobne "stabilność".

Offline Piotr_1988

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #129 dnia: Maj 13, 2019, 07:39:45 pm »
@Piotr_1988 - W dalszym ciągu, proponuję rozebrać na drobne "stabilność".
Moje doświadczenia z niestabilną wersją Debiana są takie, że co drugi dzień coś się psuje. Nazajutrz z aktualizacją samoistnie się to coś naprawia. Niemniej, "niestabilny" Debian działa właśnie niestabilnie, nieraz to istna udręka. Po tym co widziałem na niestabilnym Debianie, ja już dziękuję wszystkim "niestabilnym" dystrybucjom...

Offline pavbaranov

• Hero Member
« Odpowiedź #130 dnia: Maj 13, 2019, 08:23:50 pm »
Debian SID? I wszystko jasne :)